• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • APACS

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Rozrachunek brutto w czasie rzeczywistym (ang. Real-Time Gross Settlement, RTGS) – transfer środków pieniężnych między rachunkami bankowymi realizowany niezwłocznie, w ciągu całego dnia operacyjnego (w godzinach pracy systemu). Zlecenia płatnicze RTGS są przetwarzane i księgowane pojedynczo, bez oczekiwania na kompensację z innymi transakcjami. Mianem RTGS określa się również klasę systemów rozliczeniowych, umożliwiających dokonywanie takich transakcji.
  Transakcja bezgotówkowa to forma płatności polegająca na tym, że żadna ze stron nie posiada pieniędzy w formie materialnej (gotówki). Dysponują tzw. pieniądzem elektronicznym, czyli elektronicznym przedstawieniem gotówki. Do transakcji bezgotówkowych zaliczamy:

  APACS (Association for Payments Clearing Services) – brytyjskie stowarzyszenie płatnicze założone w 1984 r., nadzoruje trzy izby rozliczeniowe:

  BACS - brytyjski system bankowości elektronicznej służący do dokonywania transakcji finansowych. Pojedyncza transakcja składa się z instrukcji takich jak np. (z ang.) Direct Debit lub Direct Credit - czyli instrukcji obciążenia lub uznania.
 • BACS – izba rozrachunkowa dla masowych transakcji rozliczeniowych przeprowadzanych bez użycia dokumentów papierowych,
 • CCCL (Cheque and Credit Clearing Company Limited) – instytucja odpowiedzialna za rozliczanie transakcji papierowych,
 • CHAPS (Clearing House Automated Payment System) – zapewnia możliwość rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym płatności wysokokwotowych.
 • Stowarzyszenie powołano w celu umożliwienia łatwego dostępu banków do brytyjskiego systemu płatniczego. Członkami systemu może być każdy, którego transakcje stanowią co najmniej 5% transakcji rozliczonych w Wielkiej Brytanii. Organizacje które nie uzyskały członkostwa, a posiadają produkty, które wymagają dokonywania rozliczeń, stają się członkami stowarzyszonymi.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nowoczesna Bankowość, Shelagh Heffernan
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.