AOL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oddział AOL w Beverly Hills (Kalifornia)

AOL (dawniej America Online) – jeden z głównych dostawców usług internetowych, powstały w 1983 roku jako Quantum Computer Services, później posługujący się nazwą America Online. W latach 90. AOL był utożsamiany przez wielu Amerykanów z Internetem; w najlepszych latach obsługiwał 30 milionów subskrybentów, chociaż później liczba ta znacząco spadła. Do 2009 roku AOL był spółką korporacji medialnej Time Warner. Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE)

Fuzja AOL-Time Warner – jedno z największych wydarzeń w historii mediów z 2001 roku, które zakończyło się w 2009 roku jako nieudany związek AOL i Time Warner.Spółka publiczna – spółka akcyjna, której choćby część akcji została dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu go przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu. Do obowiązku tych spółek należy wprowadzenie do obrotu publicznego każdej nowej emisji akcji, nawet jeżeli emisja ta jest w całości przeznaczona dla jednego lub kilku „dużych” inwestorów.

Historia[ | edytuj kod]

Usługi AOL zostały uruchomione w 1985 jako rodzaj mega-BBS dla komputerów Commodore 64 i 128. Oryginalna nazwa tej usługi sieciowej brzmiała Quantum Link (w skrócie „Q-Link”) i świadczona była przez przedsiębiorstwo Quantum Computer Services. W październiku 1989, Quantum rozpoczął swoją własną usługę dla komputerów Apple II i Macintosh, a w lutym 1991 otwarto AOL dla systemu MS-DOS.

Commodore 64, C64, CBM64 – komputer domowy z lat 80. XX wieku firmy Commodore Business Machines (CBM). C64 był dotychczas najlepiej sprzedającym się komputerem w historii informatyki.Commodore 128 – komputer domowy produkowany przez firmę Commodore International w latach 80. XX wieku; ostatni z 8-bitowych komputerów tej firmy, zaprezentowany na targach CES (Consumer Electronics Show) w Las Vegas, w styczniu 1985, równolegle z modelami C128D oraz LCD.

W październiku 1991 Quantum zmienił swoją nazwę na America Online. Te zmiany rozpoczęły trend szybkiego wzrostu liczby płatnych usług opartych na BBS, takich jak Prodigy i CompuServe, z którymi AOL konkurował. Na początku lat 90. XX wieku przedsiębiorstwo znalazło się pośród największych dostawców udostępniających łącza internetowe.

ICQ – pierwszy komunikator internetowy wyprodukowany w listopadzie 1996 roku przez izraelską firmę Mirabilis. Jest to narzędzie pozwalające na bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami tej usługi. Nazwa ICQ stanowi grę słów – pochodzi od wyrażenia "I Seek You" (ang. Szukam Cię).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Od późnych lat 90. AOL zaczął skupować i wspierać wiele popularnych projektów, włączając korporację Netscape wraz z projektem Mozilla, Winampa przedsiębiorstwa Nullsoft i izraelskie ICQ. Wkrótce przedsiębiorstwo połączyło się z gigantem medialno-telekomunikacyjnym Time Warner, tworząc wielki konglomerat starych mediów i nowych opartych o technologie cyfrowe i internetowe.

Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Apple II – 8-bitowy komputer domowy opracowany w latach 70. XX wieku przez firmę Apple Computer (konstruktorem był Steve Wozniak). Maszyna zawierała procesor MOS 6502 firmy MOS Technology oraz 4 KB pamięci. „Apple II” sprzedawany był od 1977 roku. Jako pierwszy komputer na świecie mógł wyświetlić kolorową grafikę. Komputer był popularny w latach 80. XX wieku, równolegle z zyskującymi rynek komputerami osobistymi typu IBM PC pracującymi pod kontrolą MS-DOS oraz 8-bitowymi komputerami firm Commodore i Atari. Z uwagi na otwartą architekturę (możliwość rozszerzenia możliwości poprzez instalację kart wewnątrz komputera, identycznie jak w IBM PC), Apple II stał się popularny również jako komputer do pracy.

W kwietniu 2006 roku przedsiębiorstwo America Online zmieniło firmę na AOL.

W ostatnich latach AOL nie tylko stracił wielu klientów, ale znalazł się w centrum kontrowersji w związku z bardzo agresywnymi taktykami retencji klientów, promowaniem koncepcji opłat za wysyłanie wiadomości e-mail, współpracę z władzami Chin w zakresie cenzury Internetu czy w końcu ogromny wyciek informacji dotyczący zapytań 650 tysięcy użytkowników utrzymywanej przez AOL wyszukiwarki.

Netscape Communications Corporation (poprzednio pod firmą Mosaic Communications Corporation, MCC) – przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie, założone przez Marca Andreessena i Jamesa H. Clarka w kwietniu 1994 roku w celu wydania własnej wersji przeglądarki internetowej opartej na innej przeglądarce NCSA Mosaic znanej od tego czasu pod nazwą Netscape Navigator lub także pod nazwą kodową Mozilla. Przedsiębiorstwo zostało wykupione przez korporację AOL w roku 1998 i przestało istnieć 15 lipca 2003. Różne znaki towarowe związane z nazwą Netscape pozostają jednak w dalszym ciągu w użyciu.Nullsoft - założona przez Justina Frankela w 1997 firma tworząca oprogramowanie. Jej nazwa pochodzi z żartobliwego przekształcenia Microsoft - amerykańskiego giganta i największego na świecie producenta oprogramowania - a null (czyli informatyczne "zero") to mniej niż micro.

12 grudnia 2007 roku wydawca AOL na Europę spółka Global Limited uruchomiła serwis po polsku, projekt zamknięto w 2010 roku.

28 maja 2009 roku firma Time Warner ogłosiła spin off firmy AOL, który zakończył się 9 grudnia 2009. Tym samym po ośmiu latach zakończono związek AOL-u z Time Warner.

CompuServe – były amerykański dostawca usług internetowych istniejący od 1969 r., początkowo jako dostawca poczty elektronicznej. Od 1998 należał do grupy AOL.New York Stock Exchange, NYSE (dosł. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) – druga co do wielkości obrotów giełda świata, zdetronizowana w 1996 r. przez giełdę NASDAQ. Założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Time Warner (NYSE: TWX) – druga co do wielkości korporacja mediowa świata (po The Walt Disney Company), powstała z połączenia „TIME Inc” i wytwórni Warner Communications. W 2010 roku wartość przychodów spółki osiągnęła około 27 miliardów dolarów USD, jeden z najgorszych od kilku lat dochód roczny korporacji.
MS-DOS (ang. Microsoft Disk Operating System) to system operacyjny stworzony przez firmę Microsoft na podstawie nabytego przez nią kodu źródłowego systemu QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System - napisany szybko i na brudno system operacyjny) stworzonego przez Seattle Computers. Jest to wersja systemu operacyjnego DOS przeznaczona dla komputerów IBM-PC.
Macintosh (dla nowszych modeli przyjmuje się nazwę Mac) – komputer osobisty firmy Apple, rynkowy następca komputera o nazwie Lisa.
Bulletin Board System (w skrócie BBS) to serwis komputerowy, polegający na udostępnianiu na maszynie jego właściciela miejsca, gdzie można umieszczać i czytać ogłoszenia, obsługiwać własną skrzynkę pocztową, dokonywać transferu plików itp.
Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
Spin off - przedsiębiorstwo powstałe poprzez wydzielenie się z jednostki macierzystej, którego celem jest komercjalizacja wiedzy naukowej i technologii. Jest to element przedsiębiorczości akademickiej. Dynamiczny rozwój tego typu przedsięwzięć nastąpił w 2 połowie XX w. w USA.
Winamp – program komputerowy wyprodukowany przez firmę Nullsoft (obecnie oddział AOL) służący do odtwarzania większości plików audio (w tym internetowych stacji radiowych) i wideo.

Reklama