AL Bolkenhain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Außenlager Bolkenhain – niemiecki podobóz KL Gross-Rosen utworzony w sierpniu 1944 r. w miejscowości Bolków (niem. Bolkenhain). Obóz był usytuowany na Wzgórzu Ryszarda przy drodze do wsi Wolbromek. Składał się z 13 baraków, znajdowało się w nim maksymalnie 1500 więźniów, głównie Żydów z Polski, Niemiec, Czech, Francji i Węgier. W obozie panowały ciężkie warunki. Lagerführerem był SS Oberscharfführer Fritz Wolf, na czele samorządu więziennego stał Lagerälteste Hans Henschel.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Na początku 1945 r. w obozie znajdowało się ok. 500 więźniów. W tym czasie VDR miał problemy z surowcami, więźniowie uczestniczyli w pracach drogowych i wyrębie drzew.

Obóz funkcjonował do połowy lutego 1945 r. Wtedy to zdrowych więźniów ewakuowano do Arbeitslager Hirschberg (obecnie Jelenia Góra). Po dwóch tygodniach w AL Hirschberg więźniów przez Szklarską Porębę i Jakuszyce pieszo dotarli do stacji kolejowej w Libercu. Po ulokowaniu w wagonach towarowych zostali przywiezieni do KL Buchenwald. Po drodze do transportu dołączono także więźniów z AL Reichenau.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Konzentrationslager Buchenwald, Konzentrationslager Buchenwald/Post Weimar (KL Buchenwald, KZ Buchenwald), z początku nazywany Konzentrationslager Ettersberg – niemiecki obóz koncentracyjny założony w Ettersberg w pobliżu Weimaru (Turyngia, Niemcy). Funkcjonował od lipca 1937 do końca wojny.

Większość więźniów obozu pracowało w zakładach Vereinigte Deutsche Metallwerke (VDM) które w tym czasie produkowały części lotnicze. W obozie znajdowali się więźniowie przywiezieni z Płaszowa. Na początku 1945 r. przywieziono tutaj 200 więźniów z Auschwitz-Birkenau.

Liberec (niem. Reichenberg, cyg. Libercys) – miasto w północnych Czechach nad Nysą Łużycką, stolica kraju libereckiego, położony u podnóża Ještěda. Ośrodek sportów zimowych. Jest to piąte pod względem wielkości miasto w Czechach. W 1577 roku otrzymało prawa miejskie. Liberec zamieszkany jest przez 106 187 osób (2013).Wolbromek (niem. Wolmsdorf) - wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków, na pograniczu Pogórza Kaczawskiego i Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach. Przez wieś przepływa Nysa Szalona, w dolnej części także potok Sadówka. Obszar na którym położona jest wieś nosi nazwę Obniżenie Wolbromka.
Warto wiedzieć że... beta

Wzgórze Ryszarda (niem. Wilhelmshöhe) – najbardziej rozpoznawany przez mieszkańców Bolkowa szczyt w granicach miasta, jest najwyższym wzniesienie na jego terenie. Wzgórze zbudowane jest z ilasto-piaszczystych łupków łyszczykowych, grzbiet tworzy łupek chlorytowy z soczewkami wapieni i fragmentami diabazów.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Arbeitslager Hirschberg (AL) - filia niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku, jeden z licznych podobozów Gross Rosen. Utworzony w maju 1944 roku po byłym obozie pracy zwanym SS Sonderbauftrand działającym przy fabryce celulozy i włókien sztucznych (Schlesiche Zellwolle A.G. - Hirschberg im Riesengebirge). Obóz męski dla więźniów żydowskich. W październiku 1944 roku do obozu trafiło 70 Żydów z Auschwitz-Birkenau. Na początku 1945 roku, w związku z likwidacją AL Bolkenhain,do obozu przybyło kilkuset więźniów żydowskich. Ewakuację obozu rozpoczęto pod koniec lutego 1945 roku.
Konzentrationslager Groß-Rosen (uproszczona pisownia: Gross-Rosen) – niemiecki obóz koncentracyjny, istniejący w latach 1940-1945, nieopodal wsi Rogoźnica (nazwa powojenna), będący na czele ponad setki obozów pracy założonych na Śląsku, na terenie Czech i Niemiec.
Jakuszyce (krótko po 1945 Jakuszec, niem. Jakobsthal) – najwyżej położona część Szklarskiej Poręby chociaż położona od niej kilka kilometrów, 800 m od granicy polsko-czeskiej (przed przystąpieniem Polski do układu z Schengen istniało tu przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov), położona na wysokości 886 m n.p.m. Jej klimat jest porównywalny do klimatu na wysokości 1 500 m n.p.m. w Alpach.
Arbeitslager - niemieckie obozy pracy przymusowej w okresie III Rzeszy. Powstawały na ogół najpierw jako komanda zewnętrzne. Stanowiły obozy pracy, najczęściej w przemyśle zbrojeniowym, kamieniołomach i kopalniach, były powiązane z dużymi obozami koncentracyjnymi. Zobacz np. zespół obozów projektu Riese.
Szklarska Poręba (do 1945 niem. Schreiberhau) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim.

Reklama