• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • AFI 10 Top 10

  Przeczytaj także...
  Kirk Douglas, właśc. Issur Danielovitch Demsky (ur. 9 grudnia 1916 w Amsterdamie w stanie Nowy Jork) – amerykański aktor i producent filmowy.Gene Hackman; właściwie Eugene Allen Hackman (ur. 30 stycznia 1930 w San Bernardino w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i pisarz. Laureat 2 Oscarów; za pierwszoplanową rolę w filmie Francuski łącznik (1971; reż. William Friedkin) oraz drugoplanową w filmie Bez przebaczenia (1992; reż. Clint Eastwood). Ponadto był 3 razy nominowany do tej nagrody; za pierwszoplanową rolę w filmie Mississippi w ogniu (1988; reż. Alan Parker) oraz drugoplanowe role w filmach: Bonnie i Clyde (1967; reż. Arthur Penn) i Nigdy nie śpiewałem dla mojego ojca (1970; reż. Gilbert Cates).
  Harold Ramis (ur. 21 listopada 1944 w Chicago w stanie Illinois) - amerykański aktor, reżyser i scenarzysta. Najbardziej znany z roli w filmie Pogromcy duchów.

  AFI 10 Top 10 – lista ta jest uhonorowaniem klasycznych amerykańskich filmów, podzielonych według 10 gatunków filmowych. Została ogłoszona przez Amerykański Instytut Filmowy 17 czerwca 2008.

  W czasie prezentacji listy udział w dyskusji zabrali m.in.: Clint Eastwood, James Woods, Quentin Tarantino, Lesley Ann Warren, Gabriel Byrne, Kirk Douglas, Isabella Rossellini, Sean Astin, Harrison Ford, Steven Spielberg, George Lucas, Elizabeth Perkins, Cuba Gooding Jr., James Earl Jones, Nathan Lane, Tim Allen, Sigourney Weaver, Michael J. Fox, Dennis Hopper, Gene Hackman, Amy Madigan, Dominic Monaghan, Rita Wilson, Andie MacDowell, Harold Ramis, Roman Polański, Robert Loggia, Talia Shire, Susan Sarandon, Daniel Stern, Norman Jewison, Sidney Lumet, Rob Reiner, Ray Liotta oraz Jane Fonda.

  Isabella Fiorella Elettra Giovanna Rossellini (ur. 18 czerwca 1952 w Rzymie) – włoska dziennikarka, aktorka filmowa, modelka i malarka (wystawy w Paryżu i w Nowym Jorku).Rosalie Anderson "Andie" MacDowell (ur. 21 kwietnia 1958 w Gaffney w stanie Karolina Południowa) – amerykańska aktorka i modelka.

  Filmy animowane[ | edytuj kod]

  Prezentowane przez Jennifer Love Hewitt.

  Ray Liotta, właściwie Raymond Allen Liotta (ur. 18 grudnia 1954 w Newark, w stanie New Jersey) – amerykański aktor oraz producent filmowy i telewizyjny.Jessica Marie Alba (ur. 28 kwietnia 1981 w Pomonie) – amerykańska aktorka, modelka i bizneswoman. Zdobyła m.in. nominację do Złotego Globu za rolę w serialu Cień anioła.

  Komedie romantyczne[ | edytuj kod]

  Prezentowane przez Jessicę Albę.

  Westerny[ | edytuj kod]

  Prezentowane przez Clinta Eastwooda.

  Filmy o sporcie[ | edytuj kod]

  Prezentowane przez Cubę Goodinga Jr.

  Filmy kryminalne[ | edytuj kod]

  Prezentowane przez Gabriela Byrne’a.

  Filmy fantasy[ | edytuj kod]

  Prezentowane przez Seana Astina.

  James Howard Woods (ur. 18 kwietnia 1947 w Vernal w stanie Utah) – amerykański aktor, scenarzysta i reżyser filmowy i telewizyjny.Clinton Eastwood, Jr. (ur. 31 maja 1930 w San Francisco) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy. Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych – Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

  Filmy Science fiction[ | edytuj kod]

  Prezentowane przez Sigourney Weaver.

  Filmy gangsterskie[ | edytuj kod]

  Prezentowane przez Quentina Tarantino.

  Dramaty sądowe[ | edytuj kod]

  Prezentowane przez Jamesa Woodsa.

  Filmy epickie[ | edytuj kod]

  Prezentowane przez Kirka Douglasa.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • AFI’s 10 Top 10 (ang.). [dostęp 17 lutego 2013].
 • Elizabeth Perkins (ur. 18 listopada 1960 roku w Nowym Jorku, w dzielnicy Queens) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.Jayne Seymour Fonda (ur. 21 grudnia 1937 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, producentka, pisarka oraz działaczka polityczna.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sigourney Weaver, właśc. Susan Alexandra Weaver (ur. 8 października 1949 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, znana przede wszystkim z roli Ellen Ripley w serii Obcy, dr Grace Augustine w filmie Avatar oraz Dian Fossey w filmie Goryle we mgle. Trzykrotnie nominowana do Oscara, zdobywczyni nagrody BAFTA oraz dwóch Złotych Globów.
  Norman Frederick Jewison (ur. 21 lipca 1926 w Toronto) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia kanadyjskiego. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej niedocenionych twórców filmowych. Był trzykrotnie nominowany do Oscara za reżyserię filmów: W upalną noc (1967), Skrzypek na dachu (1971) i Wpływ księżyca (1987). Cztery jego filmy otrzymały nominację w kategorii najlepszy film; były to: Rosjanie nadchodzą (1966), Skrzypek na dachu (1971), Opowieści żołnierza (1984), Wpływ księżyca (1987).
  James Earl Jones (ur. 17 stycznia 1931 w Arkabutla) – amerykański aktor filmowy i teatralny o charakterystycznym basowym głosie. Odznaczony w 1992 Narodowym Medalem Sztuki. Laureat Oscara za całokształt twórczości.
  Dominic Monaghan, właściwie Dominic Bernard Patrick Luke Monaghan (ur. 8 grudnia 1976 w Berlinie) – angielski aktor. Najbardziej znany z roli Merry’ego w sadze o Władcy Pierścieni. Zagrał również w słynnym serialu telewizyjnym Zagubieni.
  Roman Polański (ur. 18 sierpnia 1933 w Paryżu) – francusko-polski, oraz przez kilka lat hollywoodzki reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy, który w 1975 przyjął obywatelstwo francuskie. W czasie swojej kariery kręcił filmy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Ameryce i Francji. Wykształcony w łódzkiej szkole filmowej jest jej najbardziej rozpoznawalnym na świecie absolwentem. Jego pierwszy film pełnometrażowy Nóż w wodzie (1962) otrzymał nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, lecz przegrał z 8½ Federico Felliniego. Otrzymał łącznie pięć nominacji do Oscara, a także wiele innych nagród w tym Złotą Palmę w Cannes za film Pianista (2002). W tym samym roku za ten sam film otrzymał również Oscara za najlepszą reżyserię.
  Sidney Lumet (ur. 25 czerwca 1924 w Filadelfii, zm. 9 kwietnia 2011 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy.
  Jennifer Love Hewitt (ur. 21 lutego 1979 w Waco, w stanie Teksas) – amerykańska aktorka, producentka filmowa i piosenkarka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.858 sek.