• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • AE Kastoria

  Przeczytaj także...
  Puchar Związku Radzieckiego w piłce nożnej (ros. Кубок СССР по футболу, Kubok SSSR po futbołu) rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharu krajowego w ZSRR. Rozgrywane są od roku 1936. Wystartowały razem z Mistrzostwem ZSRR.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Superleague Ellada – pierwsza liga grecka dla profesjonalnych klubów piłki nożnej. Liga rozgrywana jest systemem jesień - wiosna, w sezonie 2007/2008 występowało w niej 16 zespołów, grających każdy z każdym dwukrotnie. Na koniec sezonu trzy kluby spadają do Beta Ethniki, zaś trzy najlepsze drugoligowe awansują. Obecnie mistrz Grecji ma zapewniony start w fazie grupowej Ligi Mistrzów, zaś wicemistrz startuje w eliminacjach. Trzy kolejne zespoły w lidze kwalifikują się do Ligi Europejskiej. Ostateczna kolejność na miejscach 2 do 5 ustalana jest w barażach "każdy z każdym". Zwycięzca ma szansę na Ligę Mistrzów. Od sezonu 2013/14 Superleague Ellada liczyć będzie 18 zespołów.

  Athlitiki kai Gymnasticos Sillegos Kastoria (gr. Αθλητικός και Γυμναστικός Σύλλογος Καστοριάς) - grecki klub piłkarski z siedzibą w mieście Kastoria leżącym w zachodniej Macedonii.

  Osiągnięcia[]

 • Puchar Grecji: 1980
 • Historia[]

  Klub powstał w 1963 roku na skutek fuzji trzech miejscowych klubów - Aris, Atromitos i Orestias. W 1975 roku Kastoria zadebiutowała w pierwszej lidze greckiej (A' Ethniki) - klub grał w I lidze do 1983 roku. Zaliczał się do grona słabszych klubów, plasując się na ogół w dolnych rejonach tabeli - najlepsze miejsce, ósme, Kastoria zajęła w sezonie 1981/82. Jednak w następnym sezonie klub zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do II ligi.

  Kastoria (gr. Καστοριά) – miasto w północno-zachodniej Grecji, w Górach Dynarskich, nad jeziorem Kastoria. Liczba mieszkańców w 2003 roku wynosiła 15 tys. Miasto jest ośrodkiem administracyjnym prefektury Kastoria. Miasto tradycyjnie słynęło z wyrobu futer, zapełniających także komisy PRL. Przemysł ten i rzemiosło zaczęły podupadać w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku.Athlitikós Ómilos Iraklís – grecki klub sportowy z siedzibą w Salonikach, założony w 1908 roku, jeden z najstarszych klubów w swoim kraju, nazwa zespołu pochodzi od imienia mitologicznego Heraklesa (gr. Ηρακλής), w sezonie 2009/2010 Iraklis występuje w rozgrywkach Alpha Ethniki. Sukcesy odnoszą także siatkarze Iraklisu.

  W 1980 roku Kastoria osiągnęła największy sukces w swojej historii - po wygraniu w finale 5:2 z klubem Iraklis Saloniki zdobyła Puchar Grecji. Sukces ten pozwolił klubowi na jedyny jak dotąd start w europejskich pucharach - w Pucharze Zdobywców Pucharów w sezonie 1980/81. Już w pierwszej rundzie grecki zespół trafił na bardzo trudnego rywala - zdobywcę Pucharu ZSRR Dinamo Tbilisi. U siebie Kastoria zremisowała 0:0, natomiast na wyjeździe przegrała 0:2 i odpadła z turnieju. Później okazało się, że drużyna grecka wyeliminowana została przez ostatecznych triumfatowów tej edycji turnieju.

  Puchar Grecji w piłce nożnej, doroczne rozgrywki piłkarskie dla klubów zrzeszonych w HFF, w systemie pucharowym (knock-out), rozgrywane od 1932 roku.Sapechburto Klubi Dinamo Tbilisi (gruz. საფეხბურთო კლუბი დინამო თბილისი) – gruziński klub piłkarski z siedzibą w Tbilisi, grający w Umaghlesi Liga.

  Puchary Europejskie[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona klubu Kastoria
 • Stadion miejski w Kastorii • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Region Macedonia Zachodnia (nwgr. Δυτική Μακεδονία, trl. Dytikī́ Makedonía) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w północnej części kraju. Obejmuje swoim obszarem fragment greckiej Macedonii należącej do Grecji. Region graniczy od zachodu z regionem Epir, od północy z Albanią i Republiką Macedonii, od wschodu z regionem Macedonia Środkowa, a od południa regionem Tesalia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.