• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ABBA  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Bravo – dwutygodnik dla młodzieży, pochodzący z Niemiec, wydawany przez Wydawnictwo Bauer. W Polsce pojawił się po raz pierwszy w 1991 roku. Nakład to 250 000 egzemplarzy, a sprzedaż około 198 000 egzemplarzy. Redaktorem naczelnym czasopisma jest Michał Wiśnicki.Stephen Patrick David Gately (ur. 17 marca 1976, zm. 10 października 2009) – irlandzki piosenkarz, członek irlandzkiego boysbandu Boyzone.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  ABBAszwedzki zespół muzyczny grający muzykę pop, założony w 1972 roku przez Anni-Frid Lyngstad, Benny'ego Anderssona, Björna Ulvaeusa i Agnethę Fältskog. Działalność muzyczna grupy przypada na lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych. Przyjęta w 1973 roku nazwa zespołu jest akronimem utworzonym z pierwszych liter imion wokalistów.

  Ubisoft Entertainment (dawniej Ubi Soft) – przedsiębiorstwo produkujące oraz wydające gry komputerowe i konsolowe. Jego główna siedziba znajduje się w Montreuil-sous-Bois, we Francji. Ma siedziby w ponad 20 krajach, łącznie z rozwijającymi się studiami, m.in. w Montrealu, Toronto, Barcelonie, Północnej Karolinie (USA), Düsseldorfie, Mediolanie. Od roku 2008 jest trzecim co do wielkości niezależnym wydawcą gier wideo w Europie i czwartym co do wielkości w USA.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Zespół ABBA uważany jest za jedną z bardziej znaczących na rynku oraz kasowych formacji muzycznych w historii, sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie. W 1974 roku grupa wygrała 19. Konkurs Piosenki Eurowizji z przebojem „Waterloo”, zapewniając Szwecji pierwsze zwycięstwo w historii konkursu oraz zostając najpopularniejszym uczestnikiem imprezy.

  Does Your Mother Know? (oryginalnie "I Can Do It") - singel szwedzkiego zespołu ABBA z 1979 roku. To drugi singel wydany z płyty Voulez-Vous. Na stronie B znajduje się utwór "Kisses of Fire" z tego samego albumu.Neil Sedaka (ur. 13 marca 1939 w Brooklynie) – amerykański piosenkarz żydowskiego pochodzenia, pianista, kompozytor i autor tekstów.

  5 lipca 2008 roku członkowie zespołu spotkali się i pozowali wspólnie do zdjęć przy okazji szwedzkiej premiery filmu opartego na musicalu Mamma Mia!, którego scenariusz inspirowany był największymi przebojami grupy. Było to pierwsze od ponad dwudziestu lat publiczne spotkanie wokalistów. W 2010 roku zespół został wprowadzony na Rock and Roll Hall of Fame. 7 maja 2013 roku w Sztokholmie otwarto muzeum poświęcone zespołowi.

  SOS – trzeci singel szwedzkiego zespołu ABBA z albumu ABBA wydany w 1975 r. Na stronie B znajduje się utwór "Man in the Middle". Wokalistka ABBY, Agnetha Fältskog nagrała szwedzką wersję piosenki i umieściła na swoim solowym albumie "Elva kvinnor i ett hus". Do piosenki nagrano teledysk.Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.

  Spis treści

 • 1 Historia zespołu
 • 1.1 1960-69: Przed powstaniem zespołu
 • 1.2 1970-73: Początki istnienia grupy, Ring Ring
 • 1.3 1973-75: Konkurs Piosenki Eurowizji
 • 1.4 1976-81: Arrival, The Album, Voulez-Vous, Super Trouper
 • 1.5 1982: The Visitors, The Singles: The First Ten Years
 • 1.6 Od 1982: Rozpad
 • 2 Pamięć
 • 3 Nazwa i logotyp zespołu
 • 4 Dyskografia
 • 4.1 Albumy studyjne
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • Björn Ulvaeus (IPA: [bjœːɳ ɵlˈveːɵs], ur. 25 kwietnia 1945 w Göteborgu) – szwedzki autor tekstów piosenek, kompozytor, gitarzysta i wokalista. Wraz z żoną, Agnethą Fältskog, występował w zespole ABBA. Mają dwoje dzieci Lindę Ulvaeus i Christiana Ulvaeusa. Po rozwodzie z Agnethą ożenił się z Leną Kallersjö. Z tego związku ma dwie córki: Emmę Ulvaeus i Annę Ulvaeus.Artysta jednego przeboju (ang. one-hit wonder) – w przemyśle fonograficznym to określenie artysty, który znany jest generalnie z jednego utworu muzycznego, który stał się przebojem na liście przebojów i dał mu popularność na pewien czas.

  Historia zespołu[]

  1960-69: Przed powstaniem zespołu[]

  Benny Andersson razem z zespołem Hep Stars w 1967 roku
  Björn Ulvaeus z zespołem Hootenanny Singers w 1967 roku

  Benny Andersson (ur. 16 grudnia 1946 roku w Sztokholmie) był członkiem popularnego szwedzkiego pop-rockwego zespołu Hep Stars, który wykonywał własne wersje międzynarodowych przebojów. Grupa określana była mianem „szwedzkich Beatlesów”. Andrersson grał na instrumentach klawiszowych oraz pisał kompozycje dla formacji, która zasłynęła dzięki takim piosenkom, jak m.in.: „No Response”, „Sunny Girl”, „Wedding” czy „Consolation”, które w 1966 roku stały się przebojami. Wokalista współpracował również z Lasse Berghagenem, z którym w 1968 roku napisał utwór „Sagan om lilla Sofi”, będący pierwszą piosenką artysty uwzględnioną na szwedzkiej liście przebojów Svensktoppen.

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.Thank You for the Music – jedna z największych składanek zespołu ABBA wydana w 1994 r. Zawiera 66 piosenek (na czterech kasetach), tych bardziej i mniej znanych. Na czwartej kasecie znajdują się utwory, które nigdy nie zostały oficjalnie wydane.

  Björn Ulvaeus (ur. 25 kwietnia 1945 roku w Goteborgu) rozpoczął karierę wokalisty i gitarzysty w wieku 18 lat. Zaczął wówczas pisać teksty utworów dla swojego zespołu, The Hootenanny Singers, napisał także kilka tekstów jako solowy artysta. W 1966 roku formacje The Hootenanny Singers i Hep Stars skrzyżowały swe drogi, muzycy zdecydowali się wówczas napisać wspólny utwór – „Isn't It Easy to Say”, nagrany przez członków Hep Stars. Menedżerem zespołu The Hootenanny Singers był Stig Anderson, założyciel wytwórni Polar Music. Producent zauważył duży potencjał we współpracy obu grup i zachęcił ich do dalszego wspólnego komponowania. Obaj zaczęli grywać także z innymi zespołami na scenie aż do 1969 roku, razem napisali i wyprodukowali wiele przebojów, w tym „Sextiotal ljuva” i „Speleman”.

  I Have a Dream (pol. Mam marzenie) – popularna nazwa nadana historycznemu przemówieniu Martina Luthera Kinga, wygłoszonemu w czasie Marszu na Waszyngton, w którym poruszył problem nierówności rasowych pomiędzy białymi a czarnoskórymi mieszkańcami USA.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 1969 roku Andersson napisał utwór „Hej, Clown”, który zgłosił później do szwedzkich eliminacji do 14. Konkursu Piosenki Eurowizji – Melodifestivalen 1969. Chociaż po pierwszym głosowaniu piosenka zajmowała pierwsze miejsce, po ponownym przeliczeniu głosów uplasowała się pozycję niżej. Podczas finału festiwalu Andersson po raz pierwszy spotkał Anni-Frid Lyngstad, która również uczestniczyła w stawce konkursowej. Miesiąc później zaczęli się spotykać. W 1978 wzięli ślub. Pod koniec lat sześćdziesiątych zespoły Hep Stars i The Hootenanny Singers zaczęły się rozpadać. W 1970 roku Benny i Björn nagrali swój pierwszy wspólny album, zatytułowany Lycka.

  Mamma Mia - singel szwedzkiego zespołu ABBA, z trzeciego albumu ABBA. Jedna z bardziej znanych piosenek kwartetu, dotarła na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów . Do utworu nagrany został teledysk. W 1980, powstała hiszpańska wersja piosenki, umieszczona została na albumie Gracias Por La Música.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

  Agnetha Fältskog (ur. 5 kwietnia 1950 roku w Jönköpingu) swoją pierwszą płytę nagrała w wieku 17 lat, została wówczas zauważona przez krytyków muzycznych i uznana za utalentowaną piosenkarkę, kompozytorkę i autorkę tekstów. Na początku swojej kariery nagrywała własne wersje zagranicznych przebojów i wykonywała je podczas tras koncertowych po kraju, razem ze swoimi autorskimi piosenkami. W 1968 roku zgłosiła się do udziału w Melodifestivalen z utworem „Försonade”, jednak został on odrzucony. Podczas nagrywania specjalnego programu telewizyjnego w maju 1969 roku, Fältskog poznała Ulvaeusa, którego poślubiła w dwa lata później. W 1973 roku zagrała główną rolę Marii Magdaleny w szwedzkiej produkcji Jesus Christ Superstar. Od 1967 do 1975 roku wydała 5 albumów studyjnych.

  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.PolyGram – holenderska wytwórnia płytowa, powstała w 1962 w ramach firmy Philips Records, utworzonej z powołanego w końcu lat 40. XX wieku przedsiębiorstwa Philips Phonografische Industrie (PPI), należącego do koncernu Philips. Wytwórnia działała nieprzerwanie przez ponad trzydzieści lat, w tym na rynku polskim (jako PolyGram Polska), w maju 1999 została sprzedana spółce Seagram, która następnie weszła w skład Universal Music Group.

  Anni-Frid (Frida) Lyngstad (ur. 15 listopada 1945 roku w Ballangen) zaczęła swoją karierę wokalną w wieku 13 lat, śpiewała z tanecznymi zespołami i pracowała w ukierunkowanym na jazz kabaretowy. Założyła swój własny zespół Anni-Frid Four. Latem 1967 roku wygrała Narodowy Konkurs Talentu z utworem „En ledig dag”, który później pojawił się na jej albumie kompilacyjnym, zatytułowanym Frida 1967-1972. Pierwszą nagrodą w dorobku wokalistki była możliwość zawarcia kontraktu z wytwórnią EMI oraz występ na żywo w najpopularniejszym szwedzkim programie telewizyjnym, który został udokumentowany i umieszczony na 3,5-godzinnym filmie dokumentalnym o artystce pt. Frida – The DVD. W czasie, gdy Benny Andersson zaczął produkować jej nagrania w 1971 roku, Frida po raz pierwszy trafiła na pierwsze miejsce listy przebojów z utworem „Min egen stad”.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.The Hep Stars – były szwedzki rockowy zespół muzyczny założony w 1963 roku. Największe sukcesy odnosił w latach 60. Po nagraniu pierwszego singla "Kana Kapila" (1964) pierwszy klawiszowiec Hans Östlund opuścił grupę i został zastąpiony przez Benny Anderssona, który później z kolei został członkiem zespołu ABBA. Pozostali członkowie grupy to: wokalista Svenne Hedlund, gitarzysta Janne Frisk, perkusista Christer Pettersson (zm. 2006) i basista Lelle Hegland. Pod koniec lat 60. amerykańska piosenkarka Charlotte "Lotta" Walker (ur. 1944) i żona Svenne Hedlunda niekiedy dołączała do grupy.

  Na początku marcu 1969 roku wzięła udział w Melodifestivalen, gdzie po raz pierwszy spotkała Anderssona. Kilka tygodni później spotkali się ponownie podczas koncertu w południowej Szwecji. We wrześniu 1969 roku Benny wyprodukował jej singel „Peter Pan”, który był zarazem pierwszą współpracą pomiędzy Anni-Frid a Benny'em i Björnem, będącymi autorami piosenki. W marcu 1971 roku został wydany debiutancki album wokalistki pt. Frida. Od 1969 do 1973 roku prezentowała się w wielu rewiach i kabaretach w Sztokholmie. Po stworzeniu zespołu w 1975 roku nagrała jeszcze jedną solową płytę pt. Frida Ensam, która zawierała szwedzkie wykonanie przeboju zespołu ABBA – „Fernando”, który stał się ogromnym przebojem w Skandynawii.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.

  1970-73: Początki istnienia grupy, Ring Ring[]

  Pierwsza próba połączenia talentów wokalistów nastąpiła w kwietniu 1970 roku, kiedy muzycy pojechali razem na wakacje na Cypr. Podczas odpoczynku śpiewali dla przyjemności na plaży, co kończyło się improwizowanymi występami na żywo przed żołnierzami Organizacji Narodów Zjednoczonych stacjonującymi na wyspie. Ulvaeus i Andersson nagrali w tamtym czasie swój pierwszy wspólny album (Lycka), który został wydany we wrześniu. Fältskog i Lyngstad zostały chórzystkami w kilku utworach umieszczonych na płycie. Pomysł założenia zespołu zaowocował własnym scenicznym występem podczas festiwalu Festfolket, organizowanego 1 listopada tego samego roku. Muzycy wykonali wówczas m.in. przebój napisany przez Ulvaeusa i Anderssona – „Hej, Gamle Man”. Kompozycja opowiadała o starym członku Armii Zbawienia, stała się pierwszym przebojem w dorobku zespołu. Nagranie trafiło do piątego miejsca listy sprzedaży oraz do pierwszego miejsca Svensktoppen, utrzymując się w zestawieniu przez 15 kolejnych tygodni. Pierwsza sesja nagraniowa dała wiarę we wspólną produkcję wokalistów, jednak żaden z nich nie był zainteresowany stałą współpracą, koncentrując się na projektach solowych. W maju Agnetha, Björn i Benny wyruszyli razem we wspólną trasę koncertową podczas gdy Anni-Frid koncertowała solowo. Wokalistów połączyła najbardziej sesja nagraniowa, która odbyła się latem.

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Po wydaniu albumu Lycka w 1970 roku, wokaliści planowali wydanie w kraju dwóch kolejnych singli – „Det kan ingen doktor hjälpa” i „Tänk om jorden vore ung”, z wyraźnie podkreślonymi partiami wokalnymi zaśpiewanymi przez Fältskog i Lyngstad. W tym samym czasie Agnetha wydała swoją czwartą płytę studyjną. Menedżer zespołu Stig Anderson był skłonny wejść na rynek międzynarodowy z muzyką Ulvaeusa i Anderssona, przewidział również napisanie ogólnoświatowego przeboju przez jednego z członków duetu. Zachęcił solistów do skomponowania utworu, który miałby zostać zgłoszony do Melodifestivalen. Po dwóch odrzuconych zgłoszeniach w 1971 roku, w 1972 roku, grupa wysłała do krajowego nadawcy publicznego utwór „Säg det med en sång”, który miała wykonać Lena Anderson. Utwór zajął trzecie miejsce w finale i stał się ogromnym przebojem w Szwecji.

  The Name of the Game - piosenka szwedzkiego zespołu pop ABBA z 1977 roku, wydana jako pierwszy singel z albumu The Album, piątego albumu wydanego z pomocą wytwórni Polar oraz czwartego Epic i Atlantic.Glam rock (także glitter rock) – styl w muzyce rockowej. Nazwa stylu wywodzi się z angielskiego glamour (urok, atrakcyjność). Styl ten powstał w Wielkiej Brytanii na początku lat 70. Wykonujący w tym stylu muzycy przykładali dużo wagi do własnego wizerunku. wywołując często kontrowersje. Wykonawcy glamrockowi ubierali się w barwne uniformy, zakładali wysokie buty, nakładali ostry makijaż. Muzycy glam rockowi grali zazwyczaj piosenki łagodne, trafiające do większego grona odbiorców. Często refreny piosenek miały zawarte w sobie podteksty seksualne.

  Pierwszy poważny sukces zespołu przyszedł po wydaniu w marcu 1972 roku przez Benny'ego i Björna singla „She's My Kind of Girl”. Utwór został wydany w Japonii, gdzie trafił do pierwszej dziesiątki listy przebojów. Zespół nagrał w kraju jeszcze dwie piosenki: „En Carousel” (pierwotnie: „Merry-Go-Round”) i „Love Has Its Ways”, który napisali z Koichi Moritem.

  Head Over Heels (pol.: Głowa nad piętami - wiktionary) - Ostatni singel z albumu "The Visitors". Piosenka opowiada o dziewczynie z wyższych sfer, która ciągnie swojego znudzonego męża po różnych przyjęciach, imprezach i sklepach. Utwór zaśpiewała Agnetha.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  W czerwcu 1972 roku Anderson wydał utwór „People Need Love” jako pierwszy singel grupy Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid. Piosenka dotarła do 17. miejsca szwedzkiej listy przebojów i stała się też pierwszym nagraniem, które weszło na amerykańską listę przebojów, sporządzaną przez magazyn Billboard. Zespół zdecydował się wówczas nagrać swój pierwszy wspólny album studyjny, rozpoczynając sesję nagraniową 26 września 1972 roku. Wokalistki zaśpiewały razem w utworze „Nina, Pretty Ballerina”. W 1973 roku zespół zdecydował się ponownie wystartować w Melodifestivalen, tym razem zgłaszając się do udziału z piosenką „Ring Ring”, nagraną techniką „ściany dźwięku” podczas sesji prowadzonej przez Michaela B. Tretowa. Angielskie tłumaczenie tekstu utworu napisali Neil Sedaka i Phil Cody. 10 lutego 1973 roku zespół wystąpił w finale eurowizyjnych eliminacji jako jeden z faworytów do wygrania, ostatecznie zajął trzecie miejsce. Po udziale na festiwalu grupa wydała swój debiutancki album zatytułowany Ring Ring.

  Agnetha Åse Fältskog (IPA: [aŋˈneː.ˈta ˈfɛlt.ˈskuːɡ], ur. 5 kwietnia 1950 w Jönköping) – szwedzka piosenkarka. Światową sławę uzyskała współtworząc z Anni-Frid Lyngstad, Björnem Ulvaeusem i Bennym Anderssonem zespół ABBA.Jönköping – miasto w południowej Szwecji, ośrodek administracyjny regionu Jönköping, port nad południowym krańcem jeziora Wetter.

  1973-75: Konkurs Piosenki Eurowizji[]

  ABBA podczas nagrania programu w telewizji Dutch TV w kwietniu 1974 roku

  Po udziale w eliminacjach Melodifestivalen 1973, Anderson postanowił przygotować utwór, który mógłby zgłosić do selekcji w 1974 roku. Menedżer uznał bowiem, że zarówno krajowe eliminacje, jak i sam Konkursu Piosenki Eurowizji to dobry pomysł na osiągnięcie sukcesu na rynku muzycznym. Pod koniec 1973 roku zespół został zaproszony przez szwedzką telewizję do współpracy nad utworem na 19. Konkurs Piosenki Eurowizji. Spośród wielu kompozycji grupa wybrała utwór „Waterloo”, zachowany w stylu glam rock i wyprodukowany techniką „ściany dźwięku”, zaproponowaną przez Tretowa. W lutym 1974 roku singel wygrał finał Melodifestivalen, zostając tym samym kompozycją reprezentującą kraj podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W rundzie finałowej imprezy, zespół otrzymał 24 punkty, które zapewniły mu zajęcie pierwszego miejsca w końcowej klasyfikacji. Dzięki wygranej, grupa rozpoczęła trasy koncertowej po Europie oraz zaczęła występować gościnnie w wielu popularnych programach telewizyjnych. Singel przyniósł zespołowi także międzynarodową rozpoznawalność, trafił na czołowe miejsca na listach przebojów w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Australii. Piosenka dotarła także do szóstego miejsca notowania Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu formacja miała możliwość wydania swojego pierwszego albumu oraz odbycia trasy koncertowej poza granicami Europy. Pierwsza podróż ABBY do USA obejmowała krótki występ promocyjny w programie rozrywkowym The Mike Douglas Show, a ich album Waterloo zajął 145. miejsce na liście najlepszych albumów Billboard 200.

  Yngwie Malmsteen, właśc. Lars Yngve Johann Lannerbäck (ur. 30 czerwca 1963 w Sztokholmie) – szwedzki gitarzysta-wirtuoz heavymetalowy, kompozytor, autor tekstów.Under Attack – singel zespołu ABBA z albumu The Singles: The First Ten Years. Główny śpiew przypadł Agnecie Fältskog. Zespół promował tę piosenkę w niemieckiej telewizji. W reedycji płyty The Visitors na CD piosenka została dodana jako bonus. Na stronie B singla znajduje się piosenka "You Owe Me One", w której zastosowano nowe syntezatory. Piosenką "Under Attack" zespół rozstał się ze sceną i zawiesił swoją działalność.

  Kolejny singel zespołu, „Honey, Honey”, trafił do 27. miejsca na amerykańskiej liście przebojów oraz do drugiego miejsca w Niemczech. Wytwórnia Epic Records zdecydowała się ponownie wydać w Wielkiej Brytanii zremiksowaną wersję piosenki „Ring Ring” oraz singel „Honey, Honey” w wersji zespołu Sweet Dreams. Oba utwory zadebiutowały na brytyjskich listach przebojów, jednak nie dotarły do pierwszej trzydziestki notowania, przez co zaczęto spekulować, że ABBA to grupa jednego przeboju. Podobne opinie pojawiły się po wydaniu singla „So Long”, który nie osiągnął spodziewanego sukcesu komercyjnego.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..

  W listopadzie 1974 roku zespół wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową, która obejmowała występy m.in. w Danii, Zachodnich Niemczech oraz w Australii. Widowiska nie odniosły spodziewanego sukcesu, a wiele biletów się nie sprzedało, dlatego grupa odwołała część występów, wliczając w to koncert w Szwajcarii. Drugi etap trasy koncertowej odbył się w styczniu 1975 roku w Skandynawii. Ich występ w parku rozrywki Gröna Lund w Sztokholmie zgromadził ok. 19 200 widzów. Latem zespół wydał kolejny singel „I Do, I Do, I Do, I Do, I Do”, który zajął 38. miejsce na szwedzkiej liście przebojów. Kilka miesięcy później ukazał się kolejny album zespołu, zatytułowany ABBA, oraz nowy singel – „S.O.S.”. Utwór dotarł do 6. miejsca zestawienia przebojów w kraju, był także drugim singlem zespołu, który zajął pierwsze miejsce m.in. w Niemczech czy Austrii. Sukces zespołu utrwalił kolejny singel „Mamma Mia”, który błyskawicznie wskoczył na szczyt wielu list przebojów. W styczniu 1976 roku w singel dotarł do 10. miejsca amerykańskiej listy World Record Top 100 Singles oraz do 15. miejsca na liście Billboard Hot 100. W tym samym czasie zespół otrzymał nagrodę od wytwórni BMI za jeden z najczęściej granych utworów w amerykańskich stacjach radiowych w 1975 roku. Album ABBA znalazł się na 174. miejscu listy Billboard 200 oraz na 165. miejscu na liście Cashbox.

  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  1976-81: Arrival, The Album, Voulez-Vous, Super Trouper[]

  Okładka albumu pt. Super Trouper z 1980 roku

  W październiku 1976 roku na rynku muzycznym ukazał się czwarty album zespołu ABBA, zatytułowany Arrival, który okazał się przełomową płytą w karierze grupy. Wydawnictwo promowały takie przeboje, jak: „Dancing Queen”, „Knowing Me, Knowing You”, „Money, Money, Money”, „That's Me” czy „Fernando”, który znalazł się na nowozelandzkim, australijskim i południowoafrykańskim wydaniu albumu i trafił na pierwsze miejsca list przebojów w 13 krajach (m.in. w Niemczech czy Australii) oraz sprzedał się w ilości ponad 10 milionów egzemplarzy. Tego samego roku zespół odwiedził Polskę, występując w programie Studio 2, a w kolejnym roku wyruszył w trasę koncertową po Australii, którego zapis znalazł się na filmie pt. ABBA The Movie. Produkcja dokumentu połączona była z realizacją materiału na kolejną płytę zespołu, pt. The Album. Album promowały m.in. single „Take a Chance on Me” i „The Name of the Game”.

  Fernando – singel zespołu ABBA, nie wydany na żadnym albumie, tylko w niektórych krajach dołączony na składance Greatest Hits. W Australii i Nowej Zelandii utwór zawsze umieszczano na albumie Arrival. Piosenka "Fernando" rozeszła się w wielomilionowym nakładzie na całym świecie. Była wielkim przebojem i numerem jeden na listach przebojów w 12 krajach. Na stronie "B" znaduje się piosenka "Hey, Hey, Helen"Dyskografia szwedzkiego zespołu ABBA. W kwietniu 2006 r. Universal Records podał, że zespół sprzedał 370 milionów płyt. Kompilacja ABBA Gold stała się bardzo popularnym albumem grupy, osiągnęła sprzedaż 26 milionów.

  W listopadzie 1978 roku zespół ABBA odwiedził Japonię, gdzie wystąpił w wielu programach rozrywkowych. Po trasie promocyjnej płyty, grupa zaczęła sesję nagraniową szóstego krążka pt. Voulez-Vous, który utrzymany był w stylu discoi ukazał się 23 kwietnia 1979 roku. Na albumie znalazły się takie utwory, jak „I Have a Dream” i „Chiquitita”. W ramach trasy koncertowej, zespół wystąpił m.in. w Szwajcarii, gdzie zaprezentował piosenki: „The King Has Lost His Crown”, „Kisses of Fire”, „Lovers (Live a Little Longer)”, „Chiquitita”, „Does Your Mother Know” oraz hity pochodzące z poprzednich wydawnictw. Tego samego roku zespół rozpoczął światową trasę promocyjną, która zakończyła się premierą kolejnego albumu – Super Trouper. Oprócz tytułowego singla, na płycie znalazły się także takie utwory, jak: „The Winner Takes It All”, „On and On and On”, „Happy New Year” i „Lay All Your Love on Me”.

  Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) – niealbumowy singel zespołu ABBA. Pierwszy raz pojawił się w składance Greatest Hits Vol. 2. W późniejszych wydaniach piosenka dodana została do albumu Voulez-Vous jako bonus. Utwór szybko stał się hitem podbijając światowe listy przebojów. Do piosenki nagrany został teledysk, który pokazuje jak ABBA pracowała w studiu nagraniowym.Waterloo – singel szwedzkiego zespołu ABBA z albumu Waterloo. Jedna z najbardziej znanych piosenek ABBY. Utwór został nagrany na potrzeby Melodifestivalen, czyli krajowych eliminacji do Eurowizji w Szwecji. Zespół był wtedy pod wpływem glam rocku, który przeżywał swój rozwój w Anglii, stąd Waterloo ma takie brzmienie. ABBA wygrała Melodifestivalen 9 lutego 1974 roku. Wygrana otworzyła im drogę na Eurowizję, którą wygrali właśnie z tą piosenką. Singel stał się pierwszą piosenką, która podbiła brytyjską listę przebojów.Do piosenki nagrano teledysk. W 2005 Waterloo została przebojem 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji.

  1982: The Visitors, The Singles: The First Ten Years[]

  Zespół podczas wizyty w Rotterdamie w 1979 roku

  W sierpniu 1982 roku wydany został ostatni album studyjny w dorobku zespołu – The Visitors, wydany przez wytwórnię PolyGram. Wydawnictwo promowały single: „One of Us”, „Head Over Heels”, „When All Is Said and Done” oraz tytułowy utwór, który nawiązywał do ówczesnej komunistycznej dyktatury Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) wobec innych krajów „demokracji ludowej”. W tym samym roku grupa wystąpiła w programie Express Show, podczas którego zaśpiewała piosenki „Under Attack”, „Cassandra” i „The Day Before You Came”, która okazała się ostatnią kompozycją zaśpiewaną wspólnie przez wokalistów.

  Talk-show – gatunek programu telewizyjnego, widowisko publicystyczne, w którym prowadzący (z reguły – jeden, choć bywają widowiska z dwoma prowadzącymi) rozmawia w studiu z uczestnikami na ustalony temat (talk-show monotematyczny), bądź na dowolne tematy (ogólny).I Do, I Do, I Do, I Do, I Do – singiel szwedzkiego zespołu ABBA pochodzący z wydanego w 1975 roku albumu ABBA. Twórcami piosenki byli menadżer zespołu Stig Anderson, Benny Andersson oraz Björn Ulvaeus. Na stronie B znajdowała się piosenka Rock Me. Utwór cechuje się chwytliwą melodią a wiodącym instrumentem jest saksofon. Piosenkę zaśpiewały razem Agnetha Fältskog i Anni-Frid Lyngstad.

  W latach osiemdziesiątych zespół ABBA wyruszył w swoją ostatnią trasę koncertową. Pod koniec kwietnia 1981 roku grupa wystąpiła w programie Dick Cavett meets ABBA, podczas którego wykonała swoje największe przeboje. W styczniu tego samego roku Ulvaeus poślubił Lenę Källersjö, a Stig Anderson świętował swoje 50. urodziny, z okazji których zespół nagrał utwór „Hovas vittne”. Singel został wydany w 200 winylowych egzemplarzach i rozdany gościom podczas przyjęcia urodzinowego menedżera. Wiosną kolejnego roku rozpoczęła się kolejna sesja nagraniowa zespołu, po której miała odbyć się mała trasa koncertowa. W trakcie sesji wokaliści prowadzili rozmowy dotyczące materiału na nową płytę, które kończyły się sporami, doprowadzając do nagrania jedynie trzech propozycji: „You Owe Me One”, „I Am the City” i „Just Like That”. Andersson i Ulvaeus nie byli usatysfakcjonowani rezultatami i postanowili odstawić prace nad albumem, robiąc sobie przerwę na czas lata. Na początku sierpnia grupa powróciła do studia nagraniowego i zmieniła strategię działania na resztę roku. Muzycy postanowili wydać podwójny album kompilacyjny, zawierający ich największe przeboje – The Singles: The First Ten Years, oraz napisać i nagrać kilka nowych kompozycji. Na przełomie października i listopada ukazały się single: „The Day Before You Came”/„Cassandra” i „Under Attack”/„You Owe Me One”. Na początku listopada 1982 roku zespół wyruszył do Londynu w celach promocyjnych, pojawił się wówczas w kilku ogólnokrajowych programach telewizyjnych, m.in. w Saturday Superstore i The Late, Late Breakfast Show. Utwór „The Day Before You Came” pojawił się w najlepszej piątce zestawień m.in. w Niemczech, Holandii i Belgii. Album trafił na pierwsze miejsce listy najchętniej kupowanych płyt w Wielkiej Brytanii i Belgii, na piąte miejsce w Niemczech i Holandii oraz do pierwszej dwudziestki w wielu innych europejskich krajach. Single „I Am the City” i „Just Like That” nie znalazły się na kompilacji The Singles: The First Ten Years, ponieważ planowano zamieścić je na kolejnym albumie, który jednak nigdy nie został wyprodukowany.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.The Album – piąty album studyjny szwedzkiego zespołu ABBA. Realizacja płyty była połączona z filmem "ABBA: The Movie". W 1984 wydany na CD. Z albumu wydano trzy single, które odniosły wielki sukces na całym świecie: "Take a Chance on Me", "The Name of the Game" oraz "Eagle".

  Od 1982: Rozpad[]

  Krasnale ogrodowe stylizowane na członków zespołu

  19 listopada 1982 roku zespół ABBA po raz ostatni wystąpił w pełnym składzie podczas szwedzkiego programu Nöjesmaskinen, a 11 grudnia zagrał na scenie w studiu telewizyjnym talk-show The Late, Late Breakfast Show w Sztokholmie. W styczniu 1983 roku Fältskog zaczęła nagrywać materiał na solową płytę, podczas kiedy Lyngstad kilka miesięcy wcześniej wydała album zatytułowany Something's Going On. Ulvaeus i Andersson zaczęli pisać utwory do musicalu Chess. W wywiadach z tamtego okresu wokaliści dementowali pogłoski o rozpadzie grupy. Poza występem w telewizji w 1986 roku, cała czwórka nie prezentowała się razem publicznie aż do 2008 roku, kiedy to pojawili się podczas szwedzkiej premiery filmu Mamma Mia!, którego scenariusz oparty został na największych przebojach formacji. W 2002 roku Ulvaeus zaprzeczył, jakoby grupa miałaby się reaktywować. W wywiadzie udzielonym magazynowi Sunday Telegraph niedługo przed premierą musicalu Ulvaeus i Andersson ponownie zdementowali wszelkie informacje o powrocie na scenę muzyczną jako zespół ABBA. Powiedzieli także, że nie ma żadnego powodu ani motywacji do reaktywacji grupy.

  Steven John Wilson (ur. 3 listopada 1967 w Kingston upon Thames) - brytyjski muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista i producent muzyczny. Jego zainteresowania muzyczne sięgają od wszelkich odmian rocka i popu w ramach formacji Porcupine Tree oraz Blackfield, przez uduchowione piosenki projektu No-Man po eksperymentalną elektronikę, awangardowy jazz i ambient, z których znane są jego solowe projekty.Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
  EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.
  Stig "Stikkan" Erik Leopold Anderson (ur. 25 stycznia 1931, zm. 12 września 1997) – szwedzki autor tekstów piosenek, kompozytor, menedżer i producent muzyczny. Założyciel wytwórni płytowej Polar Music i współtwórca sukcesów grupy muzycznej ABBA (jest współautorem tekstów kilku jej piosenek).
  Epic Records – amerykańska wytwórnia muzyczna założona w 1953 roku, będąca własnością Sony Music. Od 2011 roku prezesem firmy jest jeden z założycieli LaFace Records, amerykański producent muzyczny (wypromował m.i. Justina Biebera czy Pink) i juror amerykańskiej edycji programu X Factor - Antonio "L.A." Reid.
  Ring Ring, pierwsza płyta szwedzkiego zespołu muzyki pop – ABBA z 1973 roku (zob. 1973 w muzyce). Grupa wówczas nosiła bardzo dziwną i długą nazwę – "Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid". Björn i Benny byli popularnymi piosenkarzami i twórcami piosenek w Szwecji, dlatego postanowili napisać kompozycję na szwedzkie eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji w 1973. Ponieważ utwory były oceniane przez jury ("eksperci"), piosenka zakończyła rywalizację na trzecim miejscu. Rozczarowanie widowni było tak ogromne, że zapadła decyzja o głosowaniu publiczności za rok. Z albumu wylansowano parę hitów – "Ring Ring" czy "People Need Love". Grupa zdobyła niewielką popularność w Skandynawii, RFN i krajach Beneluksu.
  Polar Music - to szwedzka wytwórnia płytowa założona w 1963 r. przez Stiga Andersona i jego kolegę Bengta Bernhaga. W pierwszych latach, dla wytwórni nagrywał zespół "Hootenanny Singers". Światową sławę wytwórni przyniósł zespół ABBA nagrywający dla niej swoje piosenki od 1972 r. do 1982. W 1989 r. właściciel sprzedał swą wytwórnię PolyGramowi.
  Lay All Your Love on Me - singel szwedzkiego zespołu ABBA wydany w 1981. Praca nad tą piosenką trwała kilka miesięcy. Z początku miała mieć brzmienie elektryczne, ale zrezygnowano z tej opcji. Utwór odniósł wielki sukces w Europie, znajduje się na wielu kompilacjach. Powstało dużo coverów piosenki m.in. cover Sylver.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.275 sek.