• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ABB  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Wysokie napięcie – każde napięcie elektryczne w obwodach prądu przemiennego większe od 1000 woltów (1kV) przy częstotliwości nie większej niż 60 Hz, oraz napięcie w obwodach prądu stałego większe od 1500 woltów.Elektryczna sieć trakcyjna – zespół urządzeń umożliwiających dostarczanie energii elektrycznej do pojazdów poruszanych silnikami elektrycznymi. Konstrukcje wsporcze są częścią składową sieci trakcyjnej, natomiast przewodów zasilaczy oraz kabli powrotnych nie zalicza się do sieci trakcyjnej.
  ABB w Polsce[ | edytuj kod]

  ABB obecna jest w Polsce od lat 90. ubiegłego wieku. Grupa zatrudnia około 7200 pracowników (stan na 2019 r.).  Centrala przedsiębiorstwa mieści się w Warszawie, zaś zakłady produkcyjne w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, Lęborku, Wrocławiu i Przasnyszu. W Krakowie firma posiada Korporacyjne Centrum Badawcze oraz największe globalne centrum usług wspólnych.

  London Stock Exchange (LSE) - jedna z największych pod względem obrotów giełda papierów wartościowych na świecie. Założona w 1801 roku w Londynie.Centrum usług wspólnych (z ang. shared services center) – wyodrębniona organizacyjnie jednostka, która świadczy usługi na rzecz co najmniej dwóch podmiotów w ramach jednej grupy kapitałowej o charakterze pomocniczym lub administracyjnym np. usługi księgowe, zarządzenie zasobami ludzkimi, rozliczanie wynagrodzeń, obsługa zamówień i zakupów. W Polsce jest to również nazwa instytucji gospodarki budżetowej działającej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  ABB prowadzi w Polsce badania w zakresie sieci i systemów elektroenergetycznych, rozwoju produktów średnich i wysokich napięć, energoelektroniki, nowoczesnych technologii materiałowych, multifizycznych symulacji numerycznych oraz systemów informatycznych.

  ABB jest właścicielem dawnych polskich przedsiębiorstw energetycznych, takich jak ZWAR oraz Elta Łódź.

  Produkcja w Polsce[ | edytuj kod]

  Centrala polskiego oddziału ABB przy ul. Żegańskiej 1 w Warszawie

  Poszczególne fabryki ABB w Polsce produkują:

  Robot przemysłowy – manipulacyjny robot przemysłowy jest automatycznie sterowaną, programowaną, wielozadaniową maszyną manipulacyjną o wielu stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne lub lokomocyjne, stacjonarną lub mobilną, dla ważnych zastosowań przemysłowych.Trako (pełna nazwa Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako) – największe w Polsce i drugie w Europie targi transportu kolejowego. Targi odbyły się w latach 1996, 1998 i 1999 w Gdyni, natomiast począwszy od 2001 wydarzenie ma miejsce w Gdańsku i jest organizowane co dwa lata w ramach Międzynarodowych Targów Gdańskich.
 • Łódź: transformatory dystrybucyjne, transformatory mocy, elementy izolacyjne do transformatorów,
 • Aleksandrów Łódzki:
  1. Zakład Silników Elektrycznych,
  2. Zakład Energoelektroniki, Napędów SN i Urządzeń Trakcyjnych: przekształtniki średniego napięcia, przetwornice dla farm wiatrowych, systemy zasilania trakcji elektrycznych, przetwornice taboru kolejowego,
 • Wrocław: rozdzielnice niskich napięć, projektowanie systemów automatyzacji elektrowni oraz technologii paliwowo-energetycznych,
 • Przasnysz: aparatura średnich i wysokich napięć, przekładniki, rozłączniki, ograniczniki przepięć.
 • Prezesi[ | edytuj kod]

  Od 1 marca 2020 r. prezesem jest Björn Rosengren. Wcześniej, od 17 kwietnia 2019 r. tymczasowym prezesem zarządu ABB Ltd. był Peter Voser po rezygnacji z tego stanowiska Ulricha Spiesshofera.

  Robotyka – interdyscyplinarna dziedzina wiedzy działająca na styku mechaniki, automatyki, elektroniki, sensoryki, cybernetyki oraz informatyki. Domeną robotyki są również rozważania nad sztuczną inteligencją – w niektórych środowiskach robotyka jest wręcz z nią utożsamiana.Spółka publiczna – spółka akcyjna, której choćby część akcji została dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu go przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu. Do obowiązku tych spółek należy wprowadzenie do obrotu publicznego każdej nowej emisji akcji, nawet jeżeli emisja ta jest w całości przeznaczona dla jednego lub kilku „dużych” inwestorów.

  Wcześniejsi prezesi zarządu:

 • 2019-2020: Peter Voser
 • 2013-2019: Ulrich Spiesshofer
 • 2008–2013: Joe Hogan
 • 2008: Michel Demaré – ad interim
 • 2005–2008: Fred Kindle
 • 2002–2004: Jürgen Dormann
 • 2001–2002: Jörgen Centerman
 • 1997–2000: Göran Lindahl
 • 1987–1996: Percy Barnevik
 • Byli członkowie zarządu:

 • Peter Sutherland
 • Donald Rumsfeld
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Facts and figures, new.abb.com [dostęp 2017-02-08] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-07] (ang.).
  2. ABB inaugurates advanced innovation and manufacturing hub in Xiamen [dostęp 2018-11-19] (ang.).
  3. ABB History.
  4. Historia Elster Group.
  5. Historia Combustion Engineering.
  6. ABB’s acquisition of Elsag Bailey approved. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-26)].
  7. ABB acquires Ber-Mac Electrical and Instrumentation.
  8. ABB acquires Ber-Mac Electrical and Instrumentation.
  9. ABB Buys Baldor for $3.1 Billion to Bolster Drives.
  10. ABB to buy Thomas & Betts for $3.9 billion in U.S. push.
  11. ABB to Acquire Tropos.
  12. ABB sfinalizowała przejęcie Power-One.
  13. Grupa ABB kupiła GE Industrial Solutions. Liczy na lepszy dostęp do rynku w USA – BiznesAlert.pl, „BiznesAlert.pl”, 25 września 2017 [dostęp 2017-09-25] (pol.).
  14. ABB and ALSTOM Create World Leader in Power Generation.
  15. ABB liderem rynku DCS.
  16. ABB światowym liderem w zakresie falowników fotowoltaicznych. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-10)].
  17. ABB and Samsung SDI Join Forces to Develop Microgrids Globally.
  18. Analysis of ABB Ltd.
  19. Jednostki badawczo-rozwojowe ABB.
  20. Struktura biznesowa ABB.
  21. Heritage brands, new.abb.com [dostęp 2017-02-08] (ang.).
  22. TOSA 2013 Flash mobility. Clean city. Smart Bus..
  23. ABB i Solar Impulse w historycznym locie dookoła świata.
  24. ABB w Polsce, new.abb.com [dostęp 2019-04-17] (pol.).
  25. Lokalizacje fabryk ABB.
  26. Wicepremier Morawiecki: ABB planuje kolejną inwestycję w Polsce, docelowo zatrudni ok. 2 tys. osób, „PolskieRadio.pl” [dostęp 2017-02-08].
  27. ABB Zwar S.A. na początku XXI wieku.
  28. Powstanie fabryka części do transformatorów. Będą nowe miejsca pracy w Łodzi.
  29. ABB names Björn Rosengren as CEO, new.abb.com [dostęp 2020-07-19] (ang.).
  30. ABB seeks new chief executive after Spiesshofer’s surprise departure, „Reuters”, 17 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-17] (ang.).
  Elektroenergetyka – poddziedzina energetyki i elektrotechniki dotycząca wytwarzania, przesyłu i rozdziału energii elektrycznej. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie ciągłego (niezawodnego) dopływu energii elektrycznej o odpowiedniej (wysokiej) jakości do odbiorcy.ZWAR (Zakłady Wytwórcze Aparatury Wysokiego Napięcia) – fabryka aparatów elektrycznych założona przez Kazimierza Szpotańskiego, obecnie ABB.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Falownik (ang. power inverter, przetwornik mocy) – urządzenie elektryczne zamieniające prąd stały, którym jest zasilane, na prąd zmienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Jeśli w falowniku zastosuje się modulację szerokości impulsów (PWM), to równocześnie ze zmianą częstotliwości można regulować wartość skuteczną napięcia wyjściowego.
  Energetyka – dział nauki i techniki, a także gałąź przemysłu, które zajmują się przetwarzaniem dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania przy zasilaniu wszelkich procesów przemysłowych, a także napędzaniu maszyn i urządzeń używanych w życiu codziennym.
  Generator elektryczny - urządzenie przetwarzające na energię elektryczną inne rodzaje energii, w tym energię mechaniczną. Większość generatorów wytwarza energię elektryczną w wyniku indukcji elektromagnetycznej. Generatory te mają elementy poruszające się w polu magnetycznym lub wytwarzane jest zmienne pole magnetyczne. Zjawisko odwrotne, czyli przekształcenie energii elektrycznej w energię mechaniczną występuje w silnikach. Silniki i generatory wykorzystujące zjawisko indukcji elekromagnetycznej mają wiele podobieństw. Zalicza się je do tak zwanych maszyn elektrycznych. Część generatorów elektrycznych wytwarza energię elektryczną w wyniku innych zjawisk fizycznych.
  Napęd elektryczny – zespół połączonych ze sobą i oddziałujących na siebie wzajemnie elementów przetwarzających energię elektromechaniczną w procesie technologicznym.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Turbosprężarka - maszyna wirnikowa składająca się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Służy do doładowania silnika spalinowego, albo kotła parowego. Turbina jest zasilana spalinami z silnika, a sprężone powietrze przez sprężarkę zasila silnik. Do cylindra wprowadzona jest większa ilość powietrza dzięki czemu wzrasta moc silnika, większy jest też stopień sprężania dzięki czemu rośnie sprawność.
  Transformator rozdzielczy – transformator energetyczny transformujący napięcia średnie (np. 15, 20, 30 kV) na niskie (0,4 kV), odpowiednie do zasilania urządzeń końcowych (odbiorniki przemysłowe, odbiorcy komunalno-bytowi, odbiorcy indywidualni), w miejscach połączeń sieci średniego napięcia z siecią niskiego napięcia. W zakresie nazewnictwa do określenia tej grupy transformatorów stosuje się również termin "transformatory dystrybucyjne".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.821 sek.