• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • A.out  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  System uniksopodobny – mianem tym określa się system operacyjny zbliżony budową do systemu Unix, jednakże niewywodzący się bezpośrednio lub pośrednio z kodu BSD lub System V. Oznacza to, że kod źródłowy systemu został napisany od zera lub został zaczerpnięty z innego systemu niebędącego systemem Unix. System taki posiada interfejs programistyczny i interfejs użytkownika zbliżony do standardów używanych przez systemy Unix lub oparty jest na standardach POSIX.ELF, Executable and Linkable Format – format plików wykonywalnych, plików obiektowych, bibliotek współdzielonych oraz zrzutów pamięci, popularny na systemach uniksowych (używany m.in. w Linuksie, FreeBSD, BeOS, AmigaOS 4.0).
  Odmiany[ | edytuj kod]

  Istnieje kilka odmian formatu a.out: OMAGIC, NMAGIC, ZMAGIC oraz QMAGIC:

 • OMAGIC – ma ciągłe segmenty po nagłówku, bez żadnej separacji tekstu i danych.
 • NMAGIC – jest podobny do OMAGIC, jednak w nim segment danych jest ładowany na następnej stronie po zakończeniu segmentu tekstu; segment tekstu jest tylko do odczytu.
 • ZMAGIC – dodał wsparcie na stronicowanie na żądanie.
 • QMAGIC – pozwala nagłówkowi na bycie złączonym z pierwszą stroną segmentu tekstu, zazwyczaj oszczędzając jedną stronę pamięci. Pliki wykonywalne QMAGIC z reguły są ładowane jedną stronę przed końcem wirtualnej przestrzeni adresowej, żeby umożliwić wychwycenie dereferencji wskaźnika zerowego poprzez błąd segmentacji.
 • a.out jako nazwa pliku[ | edytuj kod]

  a.out jest tradycyjną nazwą pliku, generowanego przez kompilatory (a dokładniej: linkery). Nazwa pliku ("a.out") obecnie nie ma związku z jego formatem (np. ELF). Domyślną nazwę można zmienić stosując, właściwy dla danego kompilatora, przełącznik. Przykładowo, w kompilatorach gcc/g++ jest to -o <nazwa pliku> :

  Biblioteka standardowa języka C (libc) to biblioteka zawierająca podstawowe procedury języka C. W Uniksach jest używana, bezpośrednio lub pośrednio, przez praktycznie każdy program, niezależnie od języka w jakim jest napisany.COFF (Common Object File Format) - format plików wykonywalnych użyty w systemie Unix System V Release 3, później zaadaptowany do systemu Microsoft Windows NT.

  gcc -Wall hello.cpp -o hello

  (powstanie plik wykonywalny, o nazwie "hello").

  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.
  Jądro systemu operacyjnego (ang. kernel) – podstawowa część systemu operacyjnego, która jest odpowiedzialna za wszystkie jego zadania.
  NetBSD – wysoce przenośny, dostępny na wiele architektur system operacyjny z rodziny BSD (Unix), zgodny z normą POSIX.
  Plik wykonywalny, plik uruchamialny (ang. executable) – plik, który może być uruchomiony bezpośrednio w środowisku systemu operacyjnego. Zawiera instrukcję w postaci pozwalającej na jej zrealizowanie przez komputer.
  FreeBSD — system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.
  PDP-7 – minikomputer wyprodukowany w Digital Equipment Corporation. Ukazał się na rynku w roku 1965, kosztował wtedy około 72000 dolarów. Jak na tamte czasy posiadał dużą moc obliczeniową i był stosunkowo tani. PDP-7 ma architekturę 18-bitową.
  Biblioteka (w informatyce) – zbiór klas, funkcji (i ew. innych konstrukcji programistycznych), z których korzystają różne programy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.62 sek.