• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • A-ha

  Przeczytaj także...
  Magne Furuholmen (ur. 1 listopada 1962 w Oslo) – członek, założyciel grupy a-ha, w której gra na instrumentach klawiszowych oraz ostatnio komponuje muzykę. Założył również dwa inne zespoły: Timbersound (4 albumy z muzyką filmową) oraz Bridges (1 album). Magne uprawia również malarstwo, jego obrazy wystawiane są w galeriach m.in. w Norwegii i Danii.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  a-hanorweski zespół muzyczny wykonujący muzykę pop, będącą wypadkową stylów rock, synth pop oraz new wave. Jest jednym z najlepiej sprzedających się zespołów europejskich. Do tej pory sprzedali na całym świecie ponad 50 milionów płyt, które osiągnęły status multiplatynowych, złotych i srebrnych. Zespół powstał w roku 1982 w Norwegii z inicjatywy wokalisty Mortena Harketa, gitarzysty Påla Waaktaara oraz klawiszowca Magne Furuholmena.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Niedługo po założeniu grupy muzycy przeprowadzili się do Londynu, co umożliwiło im rozwój artystyczny oraz zaowocowało w krótkim czasie znaczną popularnością w USA i Wielkiej Brytanii. Zespół przeżył pasmo sukcesów w latach 80. XX wieku, głównie za sprawą pochodzącego z albumu Hunting High and Low singla pt. Take on Me (1984). W wyniku spadku popularności w 1994 ogłosił zakończenie działalności. Reaktywował się w 1998 w niezmienionym składzie, lecz po 12 latach ponownie zakończył działalność, grając pożegnalny koncert 4 grudnia 2010 roku. W 2015 roku grupa wznowiła działalność.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Dyskografia[]

  Albumy studyjne Albumy koncertowe Kompilacje

  Nagrody i wyróżnienia[]

  Przypisy

  1. Kelvin Hayes: a-ha Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-01-18].
  2. Norway's a-ha to call it quits (ang.). www.hollywoodreporter.com. [dostęp 2016-01-18].
  3. A-ha reforming 30 years after Take on Me and Morten Harket hasn't changed a bit (ang.). www.mirror.co.uk. [dostęp 2016-01-18].
  4. a-ha Norwegian Albums Chart (ang.). norwegiancharts.com. [dostęp 2016-01-18].
  5. a-ha Austrian Albums Chart (niem.). austriancharts.at. [dostęp 2016-01-18].
  6. a-ha UK Chart History (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2016-01-18].
  7. a-ha Swiss Albums Chart (niem.). www.swisscharts.com. [dostęp 2016-01-18].
  8. a-ha Billboard Chart History (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-01-18].
  9. BPI: a-aha (ang.). www.bpi.co.uk. [dostęp 2016-01-18].
  10. ABPD Certifications (ang.). Associação Brasileira dos Produtores de Discos. [dostęp 11 września 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 września 2010)].
  11. Swiss Charts Awards 1990 (ang.). www.swisscharts.com. [dostęp 2016-01-18].
  12. Aaron Badgley: a-ha Minor Earth Major Sky review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-01-18].
  13. Swiss Charts Awards 2000 (ang.). www.swisscharts.com. [dostęp 2016-01-18].
  14. Kelvin Hayes: a-ha Lifelines review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-01-18].
  15. Sharon review Mawer: a-ha Analogue review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-01-18].
  16. Jon O'Brien: a-ha Foot of the Mountain review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-01-18].
  17. a-ha Cast in Steel (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-01-18].
  18. Tim DiGravina: a-ha How Can I Sleep with Your Voice in My Head review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-01-18].
  19. Jon O'Brien: a-ha Ending on a High Note: The Final Concert: Live at Oslo Spektrum: December 4, 2010 review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-01-18].
  20. James Christopher Monger: a-ha The Definitive Singles Collection: 1984-2004 review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-01-18].
  21. Stephen Thomas Erlewine: a-ha 25: The Very Best of a-ha review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-01-18].
  22. IFPI Norsk platebransje (norw.). www.ifpi.no. [dostęp 2016-01-17].
  23. Spellemannprisen (wyszukaj "A-ha" pod "SØK I ARKIVET") (norw.). www.spellemann.no. [dostęp 2016-01-16].
  24. Karpe Diem ble årets spellemenn (norw.). www.nrk.no. [dostęp 2016-01-16].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona zespołu (ang.)
 • Nowa fala (ang. new wave) – gatunek muzyczny wywodzący się z punk rocka, a później nazwa całej grupy stylów popularnych w latach osiemdziesiątych.Synth pop (lub synthpop, znany też jako electropop lub technopop) – odmiana muzyki popularnej, charakteryzująca się szerokim wykorzystaniem syntezatorów, automatów perkusyjnych oraz rozmaitych efektów elektronicznych. Cechą charakterystyczną, tak samo jak w innych odmianach muzyki popularnej jest melodyjność oraz często tematyka miłosna przejawiająca się w tekstach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.
  Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.
  Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.
  Morten Harket (ur. 14 września 1959 w Kongsberg) -norweski muzyk, członek, założyciel i wokalista już nieistniejącej grupy A-ha. Wcześniej również gitarzysta zespołu Soldier Blue.
  Gitarzysta – osoba grająca na gitarze, muzyk, instrumentalista, członek zespołu muzycznego lub artysta solowy. Popularnie gitarzystów dzieli się na rytmicznych i prowadzących.
  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.