9 czerwca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

9 czerwca jest 160. (w latach przestępnych 161.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 205 dni.

Kinga Choszcz (ur. 10 kwietnia 1973 w Gdańsku, zm. 9 czerwca 2006 w Akrze) – polska podróżniczka, współautorka książki podróżniczej Prowadził nas los (ISBN 83-7380-168-5) oraz autorka książek Nepal - Pierwsza Wyprawa i Moja Afryka.Krystyna Joanna Krupska-Wysocka (ur. 19 września 1935, zm. 9 czerwca 2020 w Warszawie) – polska filmowiec, reżyser filmowy, okazjonalnie aktorka.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Anna, Bertrand, Efrem, Felicjan, Józef, Kanimir, Kolumb, Maksymian, Prosimir, Ryszard, Sławoj, Sylwester i Sylwestra.
 • MiędzynarodoweMiędzynarodowy Dzień Archiwów (obchodzone od 2007, w rocznicę utworzenia w Paryżu w 1948 roku Międzynarodowej Rady Archiwów – ICA)
 • Polska
 • Dzień Pracowników Archiwów i Bibliotek
 • Dzień Przyjaciela
 • Dzień Księgowego
 • Uganda – Dzień Bohaterów Narodowych
 • wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Anna Maria Taigi (mistyczka)
 • św. Efrem (doktor i Ojciec Kościoła, Ojciec Pustyni)
 • św. Józef Anchieta (apostoł Brazylii)
 • św. Kolumba, również: Kolumban Starszy, Kolumba opat z Hy (Iona)
 • Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Ben Loomis (ur. 9 czerwca 1998) – amerykański dwuboista klasyczny, brązowy medalista mistrzostw świata juniorów i srebrny medalista igrzysk olimpijskich młodzieży.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Peszawar (ang. Peshawar, urdu پشاور, Paśawar) – miasto w północnym Pakistanie liczące około 1 439 205 mieszkańców (2010). Stolica Chajber Pasztunchwa (d. Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej).
  Josip Katalinski (ur. 2 maja 1948 roku w Sarajewie, obecnie Bośnia i Hercegowina, zm. 9 czerwca 2011 w Sarajewie) – były piłkarz pochodzący z Bośni i Hercegowiny. Uważa się go za jednego z najlepszych piłkarzy byłej Jugosławii.
  Gottfried Böhm (ur. 23 stycznia 1920 w Offenbach am Main) – niemiecki architekt i rzeźbiarz, laureat Nagrody Pritzkera w 1986.
  Sławoj - imię męskie, nienotowane w dawnych dokumentach i stanowiące najprawdopodobniej XIX-wieczny neologizm stworzony na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich. Istniało natomiast staropolskie imię złożone z tych samych dwóch członów w odwrotnej kolejności: Wojsław.
  Księżniczka Ragnhilda, pani Lorentzen (Ragnhild Alexandra, ur. 9 czerwca 1930 w Oslo, zm. 16 września 2012 w Rio de Janeiro) – najstarsza córka króla norweskiego Olafa V i księżniczki szwedzkiej Marty. Ragnhilda była także starszą siostrą obecnego króla Norwegii Haralda V i księżniczki Astrid.
  Julian Bartyś (ur. 17 stycznia 1923 w Drążgowie, ziemia lubelska, zm. 9 czerwca 1982 w Łodzi), historyk polski, specjalista dziejów gospodarczych Polski, docent w Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
  Mikołaj, książę Rumunii, rum. Nicolae al României (do 1937 ), Nicolae Brana (od 1937 do 1942), Prinţul Nicolae de Hohenzollern (od 1942) (ur. 15 sierpnia 1903 w Sinaii, zm. 9 czerwca 1978 w Madrycie) – czwarte dziecko i drugi syn pary królewskiej Ferdynanda I i Marii, książę krwi rumuńskiej gałęzi rodu Hohenzollern-Sigmaringen, regent Rumunii od 1927 do 1930, marszałek lotnictwa rumuńskiego, kawaler Orderu Orła Białego (1922).

  Reklama