• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 90minut.pl

  Przeczytaj także...
  Portal internetowy – internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne funkcje internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego. W intencji twórców, ma to zachęcać użytkowników do ustawienia adresu portalu jako strony startowej w przeglądarce WWW i traktowania go jako bramy do Internetu.Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:
  C-klasa polska w piłce nożnej – jest dziewiątą w hierarchii klasą męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, stanowiąca najniższy szczebel rozgrywkowy. W niektórych województwach rozgrywki te w ogóle nie są prowadzone. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla polskich klubów piłkarskich z jednego okręgu piłkarskiego (OZPN-u), grających w kilku lub kilkunastu grupach okręgowych (swym zasięgiem obejmują one kilka leżących obok siebie gmin danego województwa). Zwycięzcy każdej z grup polskiej klasy C uzyskują awans do polskiej klasy B, zaś pozostałe zespoły utrzymują się na tym szczeblu lub nie zostają zgłoszone do rozgrywek w nowym sezonie (mogą jednak do nich wrócić w kolejnych sezonach). Zarządzana przez – działające w imieniu Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej – Delegatury Podokręgowych Związków Piłki Nożnej.

  90minut.pl – polski internetowy portal o tematyce piłkarskiej, działający od 1 stycznia 2003. Od początku funkcjonowania jest oficjalnym oddziałem Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF) w Polsce. W jego ramach utworzono bazę zawierającą dane o rozgrywkach, klubach, zawodnikach i sędziach. Należy do najpopularniejszych serwisów futbolowych w Polsce.

  Alexa Internet – amerykańska spółka kontrolowana przez Amazon.com, prowadząca witrynę Alexa znaną z dostarczania informacji na temat generowanego ruchu do innych stron internetowych. Spółka została założona w 1996 roku, a trzy lata później kontrolę nad nią przejął Amazon.com.Wireless Application Protocol (WAP) – zbiór otwartych, międzynarodowych standardów definiujących protokół aplikacji bezprzewodowych. Rozwijaniem protokołu zajmuje się organizacja WAP Forum, będąca obecnie częścią Open Mobile Alliance (OMA). Wersja 1.0 protokołu powstała w 1998, 1.1 w 1999, a 2.0 w 2001 roku.

  O serwisie[ | edytuj kod]

  Witryna stanowi archiwum i bazę danych o drużynach, piłkarzach, arbitrach oraz rozgrywkach piłkarskich polskich (od Klasy C do Ekstraklasy), jak i międzynarodowych, a także reprezentacji. Zawiera również aktualne wyniki.

  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).XVIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w dniach 9 czerwca – 9 lipca w Niemczech, którym przyznano organizację imprezy w lipcu 2000. Mistrzem świata zostali Włosi, którzy w finale pokonali Francuzów po rzutach karnych. Gospodarze turnieju zajęli trzecie miejsce po zwycięstwie nad Portugalią. Mecze Mistrzostw Świata transmitowano do niemal wszystkich 207. krajów członkowskich FIFA (jedynym wyjątkiem był Turkmenistan). Prawo do telewizyjnego przekazu zakupiło ponad 500. stacji, dzięki czemu 25. mundialowych dni obejrzało 3,25 miliarda widzów, a sam mecz finałowy ponad miliard. Oficjalnym hymnem mistrzostw była piosenka "Celebrate the Day" Herberta Gronemeyera.

  Historia[ | edytuj kod]

  Inicjatorami utworzenia serwisu byli Paweł Mogielnicki i Maciej Kusina oraz inni ludzie związani ze stroną internetową mogiel.net, która powstała w na początku 1996 i aktualizowała dane do 2003.

  W listopadzie 2002 strona otrzymała status oficjalnego oddziału RSSSF w Polsce, a 1 stycznia 2003 rozpoczęła funkcjonowanie. 29 marca 2004 uruchomiona została wersja WAP serwisu. Podczas trwania Mistrzostw Świata 2006 redakcja prowadziła równolegle serwis ms06.pl.

  Od 16 do 22 marca 2009 z powodu poważnej awarii serwera strona nie działała.

  Sędzia sportowy, arbiter − osoba, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem konkurencji i przestrzeganiem zasad gry, przyznająca i zatwierdzająca zdobyte punkty. W grach zespołowych sygnalizuje faule oraz inne błędy i przewiniena. Decyzje sędziego sportowego nie podlegają anulowaniu przez ich przełożonych i są rozstrzygające u bukmacherów.Ekstraklasa (nazwa marketingowa: T-Mobile Ekstraklasa) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę Liga, natomiast w latach 1948–2008 I liga. W jej ramach zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraklasy zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej (dawnej II ligi polskiej). Pierwotnie zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej (w latach 1928–2005), następnie (od 18 listopada 2005) przez Ekstraklasę S.A. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.

  Od 4 maja 2010 do 31 grudnia 2015 równolegle działał serwis partnerski poświęcony europejskiej piłce nożnej – EuroFutbol.pl.

  Według Megapanelu PBI/Gemius w maju 2012 serwis miał 556,2 tys użytkowników oraz ponad 34,6 mln odsłon, co dawało mu ósme miejsce wśród najpopularniejszych serwisów sportowych w Polsce. W marcu 2014 serwis był na drugim miejscu wśród najpopularniejszych polskojęzycznych serwisów poświęconych piłce nożnej – miał 422,1 tys. użytkowników i 23 mln odsłon. Rok później w marcu 2015 był na trzecim miejscu z 421,4 tys. użytkowników i 26,75 mln odsłon.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Strona internetowa, strona WWW (ang. web page) – dokument HTML udostępniony w Internecie przez serwer WWW. Po stronie hosta użytkownika, strona WWW jest otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej. Autorem pierwszych stron WWW jest Tim Berners-Lee.

  W październiku 2016 w rankingu popularności stron internetowych Alexa serwis znajdował się na 245 pozycji w Polsce i 13 723 na świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. How popular is 90minut.pl? (ang.). alexa.com. [dostęp 2020-04-21].
  2. Ekstraklasa.tv, Futbolowo.pl i 90minut.pl na czele serwisów piłkarskich, najmocniej przyciągają Realmadryt.pl i Weszlo.com (TOP15). wirtualnemedia.pl, 2015-06-07. [dostęp 2016-10-17].
  3. 90minut.pl o stronie. 90minut.pl. [dostęp 2016-10-17].
  4. Jakub Radomski: Paweł Mogielnicki, twórca 90minut.pl: Nie wierzę w internetową resocjalizację. Próba wojenki kończy się półrocznym banem. natemat.pl. [dostęp 2016-10-17].
  5. Serwis 90minut.pl wraca po awarii (pol.). 90minut.pl. [dostęp 23 marca 2009].
  6. Andrzej Kosowski: Koniec działalności Eurofutbol.pl (pol.). eurofutbol.pl, 2015-12-31. [dostęp 2016-02-23].
  7. Beata Ratuszniak: Megapanel maj 2012: kategorie tematyczne. interaktywnie.com, 2 lipca 2012. [dostęp 2016-10-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona RSSSF
 • Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Rzeczypospolitej Polski w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN).Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF) – międzynarodowa organizacja zajmująca się sporządzaniem i opracowywaniem statystyk dotyczących piłki nożnej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.