8 lipca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

8 lipca jest 189. (w latach przestępnych 190.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 176 dni.

Aktien-Gesellschaft (AG) Vulcan Stettin – przedsiębiorstwo stoczniowo-maszynowe działające przed II wojną światową w Szczecinie.Delegatura Rządu na Kraj – tajny naczelny organ władzy administracyjnej w okupowanej Polsce, utworzony w 1940 r., składający się z departamentów. Na jej czele stał Delegat Rządu na Kraj, podporządkowany Rządowi RP na uchodźstwie, a od 1944 wicepremier w tym rządzie. Delegatura kierowała pracą pionu cywilnego Polskiego Państwa Podziemnego. Jej zadaniami było utrzymanie ciągłości instytucji państwowych, zapewnienie normalnego funkcjonowania państwa, przygotowanie do przyjęcia kontroli nad krajem po zakończeniu wojny, rejestracja poczynań okupantów i dokumentacja zbrodni wojennych, ochrona i ratowanie zagrożonych dóbr kultury.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Adolf, Adolfa, Adrian, Adriana, Adrianna, Akwila (m.), Chwalimir, Edgar, Elżbieta, Eugeniusz, Falibor, Hadrian, Hadriana, Jan, Kilian, Kiliana, Odeta, Piotr, Prokop, Teobald i Teobalda.
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Adrian III (Hadrian III), papież
 • św. Akwila i Pryska
 • Czternastu Świętych Wspomożycieli
 • św. Edgar Spokojny (król Anglii)
 • św. Elżbieta Portugalska (królowa) – do 1969 roku wspominano ją w dniu 8 lipca, a obecnie w dniu 4 lipca
 • bł. Eugeniusz III (papież)
 • św. Jan z Dukli (prezbiter)
 • św. Kilian z Würzburga (apostoł Frankonii)
 • bł. Piotr Vigne (prezbiter)
 • bł. Piotr z Amiens (Piotr Eremita), oficjalnie niebeatyfikowany, przywódca I wyprawy ludowej
 • Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (transkrypcja z hebrajskiego: Chasid Umot ha-Olam, חסיד אומות העולם) – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.Natəvan Qasımova (ur. 8 lipca 1985 w Nachiczewan w Azerbejdżanie) – azerska siatkarka, grająca jako rozgrywająca. Obecnie występuje w drużynie VK Baku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Harunobu Suzuki (jap. 鈴木 春信 Suzuki Harunobu, ur. ok. 1725, zm. 1770) – japoński malarz, twórca ukiyo-e.
  Eva Háková (ur. 8 lipca 1969 r. w Karlowych Warach) – była czeska biathlonistka, mistrzyni świata w sztafecie z 1993 roku, mistrzyni i wicemistrzyni Europy.
  Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA; ang. Organization of African Unity, OAU) – jedna z najważniejszych i najliczniejszych regionalnych organizacji międzynarodowych zrzeszająca niemal wszystkie państwa Afryki z wyjątkiem Maroka. Założona została 25 maja 1963 roku w Addis Abebie (Etiopia), która pozostawała jej siedzibą. W 2002 organizacja przestała istnieć i na jej miejsce została powołana Unia Afrykańska. Rocznica powołania OJA obchodzona jest jako Dzień Afryki.
  Thomas Klestil (ur. 4 listopada 1932 w Wiedniu, zm. 6 lipca 2004 tamże) – konserwatywny polityk austriacki, prezydent kraju.
  Ordynacja Zamojska – jedna z pierwszych ordynacji magnackich w Rzeczypospolitej, powołana na prośbę hetmana wielkiego i kanclerza koronnego Jana Sariusza Zamoyskiego ustawą sejmową z dnia 8 lipca 1589, została zlikwidowana po II wojnie światowej w ramach reformy rolnej.
  Carl Vaugoin (ur. 8 lipca 1873 w Wiedniu, zm. 10 czerwca 1949 w Krems an der Donau), austriacki polityk prawicowy, kanclerz w 1930.
  Samolot pasażerski – samolot przystosowany do transportu ludzi. Samoloty pasażerskie są w stanie przewieźć od kilku do kilkuset osób. Pierwszym samolotem pasażerskim używanym w Polsce był Junkers F 13.

  Reklama