• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 8 - liczba

  Przeczytaj także...
  NGC 8 – gwiazda podwójna znajdująca się w gwiazdozbiorze Pegaza, której składniki mają jasność 15,2 i 16,5. Odkrył ją Otto Struve 29 września 1865. Pozycja podana przez niego nie była jednak dokładna, stąd niektóre źródła, np. baza SIMBAD, jako NGC 8 identyfikują sąsiednią galaktykę LEDA 648 (PGC 648).9 (dziewięć) – liczba naturalna następująca po 8 i poprzedzająca 10. 9 jest też cyfrą wykorzystywaną do zapisu liczb w różnych systemach, np. w dziesiętnym i szesnastkowym systemie liczbowym.
  Liczba atomowa (Z) – liczba określająca, ile protonów znajduje się w jądrze danego atomu. Jest równa liczbie elektronów niezjonizowanego atomu. W symbolicznym zapisie jądra izotopu umieszczana jest w lewym dolnym indeksie:

  8 (osiem) – liczba naturalna następująca po 7 i poprzedzająca 9. 8 jest też cyfrą wykorzystywaną do zapisu liczb w różnych systemach, np. w dziesiętnym i szesnastkowym systemie liczbowym.

  W systemie dziesiętnym warunek podzielności liczby przez 8 to, aby liczba złożona z trzech ostatnich cyfr była podzielna przez 8.

  8 w nauce[]

 • liczba atomowa tlenu
 • obiekt na niebie Messier 8
 • galaktyka NGC 8
 • planetoida (8) Flora
 • 8 w kalendarzu[]

  8. dniem w roku jest 8 stycznia. Zobacz też co wydarzyło się w 8 roku n.e.

  Liczby naturalne – liczby służące podawaniu liczności (trzy osoby, zob. liczebnik główny/kardynalny) i ustalania kolejności (trzecia osoba, zob. liczebnik porządkowy), poddane w matematyce dalszym uogólnieniom (odpowiednio: liczby kardynalne, liczby porządkowe). Badaniem własności liczb naturalnych zajmują się arytmetyka i teoria liczb. Według finitystów, zwolenników skrajnego nurtu filozofii matematyki, są to jedyne liczby, jakimi powinna zajmować się matematyka - słynne jest stwierdzenie propagatora arytmetyzacji wszystkich dziedzin matematyki Leopolda Kroneckera: Liczby całkowite stworzył dobry Bóg. Reszta jest dziełem człowieka.Szesnastkowy system liczbowy, system heksadecymalny, hex – pozycyjny system liczbowy, w którym podstawą jest liczba 16. Skrót hex pochodzi od angielskiej nazwy hexadecimal. Do zapisu liczb w tym systemie potrzebne jest szesnaście znaków (cyfr szesnastkowych).

  8. miesiącem w roku jest sierpień

  Zobacz też[]

 • dzielnik i cechy podzielności
 • Zapis cyfry 8 zmieniający się w czasie  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tlen (O, łac. oxygenium) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 8, niemetal z grupy tlenowców w układzie okresowym.
  Dziesiętny system liczbowy (system dziesiątkowy, system decymalny (skrót dec), system arabski) – pozycyjny system liczbowy, w którym podstawą pozycji są kolejne wielokrotności liczby 10; do zapisu liczb potrzebne jest w nim 10 cyfr, którymi są 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Liczby zapisuje się jako ciąg cyfr, z których każda jest mnożnikiem kolejnej potęgi liczby stanowiącej podstawę systemu, niekiedy grupowanych po trzy (Okcydent) lub cztery (część Orientu). Część całkowitą i ułamkową oddziela separator dziesiętny.
  Mgławica Laguna (również Messier 8, M8, NGC 6533 czy NGC 6523) – mgławica dyfuzyjna znajdująca się w konstelacji Strzelca w odległości około 4100 lat świetlnych. Została odkryta w 1747 roku przez Le Gentila, w 1764 znalazła się w katalogu Messiera.
  7 (siedem) – liczba naturalna następująca po 6 i poprzedzająca 8. 7 jest też cyfrą wykorzystywaną do zapisu liczb w różnych systemach, np. w ósemkowym, dziesiętnym i szesnastkowym systemie liczbowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.