• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 7 Up

  Przeczytaj także...
  Kac (z niem. Katzenjammer) – złe samopoczucie występujące kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości napojów alkoholowych. Etanol zawarty w napojach alkoholowych odpowiada za stan tzw. upojenia alkoholowego. Jego picie zmienia jednak metabolizm organizmu, gdyż jest on wydalany praktycznie w całości w postaci zmienionej. Najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi kacowi są ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, apatia, problemy z koncentracją, bezsenność, osłabienie, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, dreszcze, potliwość, zaburzenie funkcji motorycznych (drgawki, zaburzenia równowagi), depresja i rozdrażnienie. U wielu osób cierpiących na kaca występuje wstręt przed wypiciem lub wąchaniem alkoholu.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Lima, limona, limonka, limetka, limeta kwaśna (Citrus aurantifolia) – gatunek rośliny należącej do rodziny rutowatych. Przypuszczalnie pochodzi z Azji południowo-wschodniej, powszechnie uprawiana w regionach tropikalnych i subtropikalnych.. Najwięksi producenci: Indie, Meksyk, Argentyna, Brazylia.
  Logo 7 Up używane poza Stanami Zjednoczonymi
  Amerykańskie logo 7 Up

  7 Up – napój gazowany o smaku cytrynowo-limonkowym w Europie produkowany przez oddziały PepsiCo, a w USA przez Dr Pepper Snapple Group. Logo napoju składa się z cyfry 7, napisu Up i czerwonej kropki między nimi. Owa kropka jest maskotką linii tych napojów i nazywa się Cool Spot. Była ona bohaterką gier komputerowych, między innymi logicznej opartej na grze Ataxx.

  Cool Spot – platformowa gra komputerowa, której bohaterem jest maskotka serii napojów 7 Up. Od końca lat 80., kiedy pojawiła się jako zwykła czerwona kropka wpisana w logo, została rozbudowana o ręce, nogi, usta oraz okulary przeciwsłoneczne i stała się bohaterką kilku gier komputerowych.PepsiCo Inc. – korporacja, jeden z największych na świecie producentów i sprzedawców napojów bezalkoholowych i produktów spożywczych. Do przedsiębiorstwa należą m.in. marki Pepsi, Lay’s, Cheetos oraz Lipton Ice Tea.

  Historia[]

  Seven Up został stworzony przez Charlesa Leiper Grigga, właściciela The Howdy Corporation, w roku 1929. Reklamowany był jako lek na kaca.

  Marka przez pewien okres zmieniała właściciela do czasu, gdy została zakupiona przez Cadbury Schweppes, a ta po rozpadzie w 2008 roku utworzyła Dr Pepper Snapple Group.

  Odmiany[]

  W Polsce została wydana odmiana klasyczna, cytrynowo-limonkowa. U niezależnych importerów w różnych miastach dostępna jest również jego odmiana wiśniowa.

  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.Cytryna zwyczajna Citrus limon (L.) Burm., nazywana też cytryną właściwą lub po prostu cytryną – gatunek roślin z rodziny rutowatych (Rutaceae Juss.). Pochodzi z południowowschodnich Chin, lecz współcześnie nie występuje tam ani w stanie dzikim, ani nie jest tam hodowana. Prawdopodobnie powstała w wyniku skrzyżowania limy (Citrus aurantifolia syn. C. latifolia) z cytronem (Citrus medica). Do Europy trafiła podczas Średniowiecza (starożytni Rzymianie znali i uprawiali tylko cytrony Citrus medica).

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona napojów 7 Up • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dr Pepper Snapple Group – amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Plano w stanie Teksas, zajmujące się produkcją i sprzeażą napojów bezalkoholowych w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie. Powstało 7 maja 2008 roku w wyniku spin offu z Cadbury Schweppes.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.