• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 6 stycznia  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Rozszczepienie jądra atomowego to przemiana jądrowa polegająca na rozpadzie jądra na dwa (rzadziej na więcej) fragmenty o zbliżonych masach. Zjawisku towarzyszy emisja neutronów, a także kwantów gamma, które unoszą znaczne ilości energii. Ponieważ jądra ulegające rozszczepieniu zwykle są jądrami ciężkimi, które posiadają więcej neutronów niż protonów, obydwa fragmenty powstałe w rozszczepieniu są jądrami neutrono-nadmiarowymi. Nadmiar neutronów jest z nich emitowany podczas aktu rozszczepienia (neutrony natychmiastowe) lub z pewnym opóźnieniem (neutrony opóźnione).Dionisio Mejía (ur. 6 stycznia 1907, zm. 17 lipca 1963) – meksykański piłkarz, reprezentant kraju. Uczestnik MŚ 1930.

  6 stycznia jest 6. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 359 (w latach przestępnych 360) dni.

  Spis treści

 • 1 Święta
 • 2 Wydarzenia w Polsce
 • 3 Wydarzenia na świecie
 • 4 Urodzili się
 • 5 Zmarli
 • 6 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.
  Anna Wałek-Czernecka (ur. 20 marca 1890 w Płocku, zm. 6 stycznia 1978 w Łodzi) – polska botanik, profesor Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ).
  Edward John David "Eddie" Redmayne (ur. 6 stycznia 1982 w Londynie) – brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.
  Eulalia Danuta Zakrzewska-Rolińska (ur. 6 stycznia 1946 w Starym Laskowcu) – wielokrotna mistrzyni Polski, mistrzyni świata i Europy, rekordzistka świata w karabinie małokalibrowym standard, pierwsza polska olimpijka w strzelectwie: Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968 roku w Meksyku i Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972 roku w Monachium, trenerka, działacz sportowy. Mieszka w Warszawie.
  Marco Branca (ur. 6 stycznia 1965 w Grosseto) - były włoski piłkarz, występujący podczas kariery na pozycji napastnika.
  Msza – w części wyznań chrześcijańskich porządek celebracji liturgicznej będącej odniesieniem do Ostatniej Wieczerzy Jezusa.
  Edoardo Ponti (ur. 6 stycznia 1973 roku w Genewie) - włoski reżyser i scenarzysta filmowy, okazjonalnie także aktor i producent filmowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.256 sek.