6 marca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

6 marca jest 65. (w latach przestępnych 66.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 300 dni.

Marie-Joseph Cassant (ur. 6 marca 1878 w Lot-et-Garonne, zm. 17 czerwca 1903 w Bellegarde-Sainte-Marie) – trapista, francuski Błogosławiony Kościoła katolickiego.Jean-Jacques Madeleine Willmar (ur. 6 marca 1792 w Luksemburgu, zm. 26 listopada 1866 w Luksemburgu) - luksemburski polityk i prawnik. Drugi premier Luksemburga, sprawujący urząd od 6 grudnia 1848 roku, do 23 września 1853 roku.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Będzimysł, Biedrzysław, Cymbarka, Cyryl, Eugenia, Frydolin, Jordan, Jordana, Koleta, Konon, Róża i Wiktor.
 • Ghana – Święto Niepodległości
 • Norfolk – Dzień Utworzenia
 • państwa członkowskie Unii Europejskiej
 • Europejski Dzień Logopedy (fr. CPLOL, zał. 8 marca 1988 r. – Komitet Łącznikowy Terapeutów Mowy /Logopedów Unii Europejskiej, Polska od 2007)
 • Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, czyli osobach, które ratowały Żydów w czasie Holocaustu (ustanowiony 10 maja 2012 r. decyzją Parlamentu Europejskiego z inicjatywy włoskiego Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych – Gariwo)
 • TeksasDzień Alamo
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Łucja z Caltagirone (zakonnica)
 • św. Marcjan z Tortony (biskup i męczennik)
 • św. Olegariusz (biskup)
 • św. Róża z Viterbo
 • Ignacy Aleksander Gierymski (ur. 30 stycznia 1850 w Warszawie, zm. między 6 a 8 marca 1901 w Rzymie) – polski malarz, przedstawiciel realizmu, prekursor polskiego impresjonizmu; młodszy brat Maksymiliana Gierymskiego.Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Madonna Wayne Gacy (właśc. Stephen Gregory Bier Jr., ur. 6 marca 1964 r. w Fort Lauderdale, Floryda), klawiszowiec w zespole Marilyn Manson.
  Giuseppe Olmo (ur. 22 listopada 1911 w Celle Ligure – zm. 6 marca 1992 w Mediolanie) – włoski kolarz szosowy i torowy, złoty medalista olimpijski.
  Azarath – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Powstała w 1998 roku w Tczewie. Formacji przewodzi perkusista Zbigniew "Inferno" Promiński, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Pomimo udziału w grupie wielu utytułowanych muzyków działalność Azarath skupiona jest w artystycznym podziemiu.
  William Blum (wym. blʌm; ur. 6 marca 1933 w Brooklynie, zm. 9 grudnia 2018 w Arlington) – amerykański pisarz, dziennikarz i historyk, znany z krytyki władz USA.
  Chór Eryana – polski męski zespół wokalny utworzony w 1930 roku przez Jana Ernsta (pseud. Eryan, kompozytor, pianista, aranżer).
  Derek Tennyson Kevan (ur. 6 marca 1935 w Ripon, zm. 4 stycznia 2013 w Birmingham) – angielski piłkarz występujący podczas kariery na pozycji napastnika.
  Symphony X – amerykańska grupa muzyczna założona przez gitarzystę Michaela Romeo wykonująca muzykę zaliczaną do metalu progresywnego. Debiutowała w 1994 albumem Symphony X. Zespół mocno inspirujący się mitologią antyczną.

  Reklama