6 lutego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

6 lutego jest 37. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 328 (w latach przestępnych 329) dni.

Wojna domowa w Kosowie – zakończona interwencją Sojuszu Północnoatlantyckiego wojna domowa na terenie Federalnej Republiki Jugosławii, między rządem federalnym, a dążącą do oderwania od federacji jugosłowiańskiej serbskiej prowincji Kosowo - organizacją Armia Wyzwolenia Kosowa (alb. Ushtria Çlirimtare e Kosovës). W trakcie trwającego od 1996 do 1999 roku konfliktu, obie strony dopuściły się mordów na ludności cywilnej i czystek etnicznych.Walki o Nadarzyce – bitwy stoczona w dniach 5 - 6 lutego 1945 roku o miejscowość Nadarzyce podczas II wojny światowej. Bitwa były częścią operacji pomorskiej.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Amand, Amanda, Antoni, Bogdan, Bogdana, Bohdan, Bohdana, Dorota, Gaston, Joachim, Leon, Leona, Paweł, Szymon, Tytus, Wedast i Zdziewit.
 • Jamajka – święto narodowe (Dzień Boba Marleya)
 • Laponia – święto narodowe
 • Nowa Zelandia, Niue, Tokelau – Rocznica Traktatu z Waitangi
 • MiędzynarodoweMiędzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych (od 2003)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Alfons Maria Fusco (prezbiter)
 • św. Brynolf Algotsson (biskup)
 • św. Dorota z Cezarei (męczennica)
 • św. Franciszek Spinelli (prezbiter, apostoł duchowości eucharystycznej)
 • św. Jakub Kisai (męczennik)
 • św. Paweł Miki i Towarzysze (męczennicy z Nagasaki)
 • św. Waryn z Palestriny (kardynał-biskup)
 • św. Wedast z Arras (biskup)
 • Joachim – imię męskie pochodzenia biblijnego. Pierwotne znaczenie: "Jahwe pocieszy, pokrzepi, wywyższy". Poświadczone w Polsce od XIV wieku w formach Jachym, Jochym, Joachym, Achym.Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Georg Friedrich Nicolai, właśc. Georg Friedrich Lewinstein (ur. 6 lutego 1874 w Berlinie, zm. 8 października 1964 w Santiago) – niemiecki fizjolog, studiował na Uniwersytecie w Berlinie, a potem praktykował w klinice Charité. Razem z Friedrichem Krausem opublikował książkę o elektrokardiografii ("Das Elektrokardiogramm des gesunden und kranken Menschen").
  Katarína Tóthová (ur. 6 lutego 1940 w Bratysławie) – słowacka prawnik i wykładowca akademicki, w latach 1992–1994 minister sprawiedliwości, następnie wicepremier Słowacji (1994–1998).
  Diósgyőri Vasgyárak Testgyakorlók Köre (Diósgyőri VTK, DVTK) – węgierski klub piłkarski z siedzibą w mieście Miszkolc. W sezonie 2011/2012 klub uczestniczy w rozgrywkach OTP Bank Liga (NB I).
  Minoru Yamasaki (ur. 1 grudnia 1912, zm. 6 lutego 1986), amerykański architekt pochodzenia japońskiego, urodzony w Seattle. Jego budowle reprezentują styl międzynarodowy w amerykańskim wydaniu. Przez pewien czas był członkiem CIAM, w latach 1952-1955 zrealizował osiedle mieszkaniowe Pruitt Igoe w Saint Louis. Przez wiele lat pracował głównie w Detroit, był bliskim przyjacielem Eero Saarinena.
  Ernest Gruening (ur. 6 lutego 1887 w Nowym Jorku, zm. 26 czerwca 1974 w Waszyngtonie) – polityk amerykański związany z Partią Demokratyczną.
  Aly Yirango (ur. 6 lutego 1994 w Bamako) – piłkarz malijski grający na pozycji bramkarza. Jest wychowankiem klubu Djoliba AC.
  13 kwietnia jest 103. (w latach przestępnych 104.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 262 dni.

  Reklama