• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Złoty Lew (wł. Il Leone d’Oro) – główna nagroda filmowa na europejskim festiwalu filmowym odbywającym się corocznie w Wenecji. Nagroda jest przyznawana przez komitet organizacyjny od 1949 roku. W 1970 roku wprowadzono drugiego Złotego Lwa - nagrodę honorową dla wybitnych twórców kina światowego. Od 1974 Złote Lwy przyznaje się na Międzynarodowym Biennale Sztuki, a od 1978 także na Międzynarodowym Biennale Architektury.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbył się w dniach od 31 sierpnia do 10 września 2011 roku.

  Na czele jury Konkursu Głównego stanął amerykański reżyser Darren Aronofsky. Festiwal otworzył amerykański film dramatyczny Idy marcowe w reżyserii George'a Clooneya.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Filmy na otwarcie i zamknięcie festiwalu[]

  Jury konkursu głównego[]

 • Stany Zjednoczone Darren Aronofsky, reżyser − przewodniczący jury
 • Finlandia Eija-Liisa Ahtila, fotograf, artystka video-artu
 • Wielka Brytania David Byrne, kompozytor
 • Stany Zjednoczone Todd Haynes, reżyser
 • Francja André Téchiné, reżyser
 • Włochy Mario Martone, reżyser
 • Włochy Alba Rohrwacher, aktorka
 • Filmy konkursowe[]

  Następujące filmy zostały wybrane do konkursu o nagrodę Złotego Lwa.

  Puchar Volpiego – nagroda przyznawana najlepszemu aktorowi i aktorce na Festiwalu Filmowym w Wenecji nazwana na cześć Giuseppe Volpiego – założyciela festiwalu. Nagrodę po raz pierwszy przyznano w 1935 roku. W połowie lat 90. nagrody były przyznawane także najlepszemu aktorowi i aktorce drugoplanowej. W 1993 roku nagrodę otrzymała cała obsada filmu Na skróty.10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.

  Filmy pozakonkursowe[]

  Następujące filmy zostały wyświetlone poza konkursem głównym.

  Laureaci nagród[]

 • Złoty LewFaust, reż. Aleksander Sokurow
 • Srebrny Lew − Ren Shan Ren Hai, reż. Shangjun Cai
 • Nagroda Specjalna Jury − Terraferma, reż. Emanuele Crialese
 • Puchar Volpi dla najlepszego aktoraMichael Fassbender za rolę w filmie Wstyd
 • Puchar Volpi dla najlepszej aktorkiDeannie Yip za rolę w filmie Proste życie
 • Nagroda im. Marcello Mastroianniego − Shôta Sometani i Fumi Nikaidô za role w filmie Himizu
 • Złota Osella za najlepsze zdjęcia − Robbie Ryan za Wichrowe Wzgórza
 • Złota Osella za najlepszy scenariuszGiorgos Lanthimos i Efthimis Filippou za Alpy
 • Przypisy

  1. Marcin Pietrzyk: "Damsels in Distress" na zamknięcie festiwalu w Wenecji (pol.). Filmweb, 2011-07-27. [dostęp 2011-09-01].
  2. Michał Walkiewicz: Aronofsky przewodniczącym jury w Wenecji (pol.). Filmweb, 2011-04-21. [dostęp 2011-09-01].
  3. Marcin Pietrzyk: Wenecja: Poznajcie członków jury konkursu głównego (pol.). Filmweb, 2011-07-08. [dostęp 2011-09-01].
  4. Marcin Pietrzyk: Wenecja: Polański, Cronenberg, Friedkin, Sokurow w konkursie głównym (pol.). Filmweb, 2011-07-28. [dostęp 2011-09-01].
  5. Łukasz Muszyński: Jeszcze jeden kandydat do zdobycia Złotego Lwa w Wenecji (pol.). Filmweb, 2011-08-10. [dostęp 2011-09-01].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona festiwalu

 • Darren Aronofsky (ur. 12 lutego 1969 na Brooklynie, Nowy Jork) – amerykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Faust − rosyjski film dramatyczny z 2011 roku, w reżyserii Aleksandra Sokurowa. Adaptacja dramatu pod tym samym tytułem autorstwa Johanna Wolfganga Goethego oraz powieści Tomasza Manna pt. Doktor Faustus.
  Deannie Yip, także Deanie Ip, właściwie Ip Tak Han (chiń. trad.: 葉德嫻; pinyin: Yè Déxián; jyutping: jip6 dak1 haan4; ur. 25 grudnia 1947) – hongkońska aktorka i piosenkarka.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Srebrny Lew (it. Leone d’Argento) – nagroda rozdawana na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Do 1995 roku była nieregularnie rozdawaną nagrodą dla filmu, który zajął drugie miejsce w konkursie do Złotego Lwa. Od lat 90. nagradzane są nią filmowe debiuty, filmy krótkometrażowe oraz najlepsza reżyseria.
  David Byrne (ur. 14 maja 1952 w Dumbarton, Szkocja) – muzyk amerykański szkockiego pochodzenia. W 1974 roku wraz z Chrisem Frantzem i Tiną Weymouth założył Talking Heads, do którego później dołączył Jerry Harrison. Nagrywał również inne albumy, jak na przykład ceniony przez krytyków My Life In The Bush Of Ghosts nagrany wraz z Brianem Eno z wykorzystaniem samplingu.
  Wichrowe Wzgórza (ang. Wuthering Heights, 2011) – brytyjski melodramat w reżyserii Andrei Arnold. Adaptacja najsłynniejszej powieści Emily Brontë opublikowanej pod tym samym tytułem w 1847 roku.
  George Timothy Clooney (ur. 6 maja 1961 w Lexington) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara za rolę w filmie Syriana oraz Złotego Globu za Syrianę oraz rolę w filmie Bracie, gdzie jesteś? braci Coen. W 2013 roku ponownie zdobył Oscara za film film Operacja Argo wraz z Benem Affleckem i Grandem Heslovem

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.