• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 67. Turniej Czterech Skoczni



  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS – Fédération Internationale de Ski) – organizacja założona w 1924 roku, mająca za zadanie dbanie o rozwój narciarstwa na świecie, organizowanie zawodów, formalizowanie przepisów i precyzowanie zasad.Oberstdorf – uzdrowiskowa gmina targowa w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Oberallgäu. Leży w Alpach Algawskich, na wysokości 815 m n.p.m. Zamieszkana przez ok. 9,5 tys. osób. Znany ośrodek sportów zimowych (m.in. Turniej Czterech Skoczni).

  67. Turniej Czterech Skoczni (niem. 67. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni przeprowadzona w sezonie 2018/2019 na skoczniach w Niemczech i Austrii w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

  Turniej rozpoczął się 29 grudnia 2018 kwalifikacjami do konkursu w Oberstdorfie, który został rozegrany dnia następnego. Dwa dni później, 1 stycznia 2019 zostały przeprowadzone zawody w Garmisch-Partenkirchen. Następnie zwyczajowo zawody przeniosły się do Austrii: 4 stycznia odbył się konkurs w Innsbrucku, a ostatnia z części turnieju została rozegrana tradycyjnie w święto Trzech Króli (6 stycznia) w Bischofshofen. Tytuł zdobył Ryōyū Kobayashi wygrywając wszystkie cztery konkursy i tym samym powtarzając wyczyn Svena Hannawalda z 50. edycji turnieju oraz Kamila Stocha z 66. edycji.

  Reprezentacja Japonii w skokach narciarskich – grupa skoczków narciarskich wybrana do reprezentowania Japonię w międzynarodowych zawodach przez Japoński Związek Narciarski (全日本スキー連盟).Viessmann – niemieckie prywatne przedsiębiorstwo specjalizujące się w systemach grzewczych. Jedna z największych światowych firm w tej branży. Założona w 1917 roku, przez Johanna Viessmanna, później rozbudowana przez jego syna, Hansa Viessmanna.

  Zwyczajowo rywalizacja w pierwszej serii konkursów wchodzących w skład turnieju toczyła zgodnie z systemem KO, a w drugiej serii tak jak podczas innych zawodów Pucharu Świata. Wyjątkiem był konkurs w Bischofshofen, gdzie system KO nie był używany z powodu przeniesienia kwalifikacji na dzień zawodów w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

  Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).45. Turniej Czterech Skoczni był częścią Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 1996/1997. Rozgrywany był od 29 grudnia 1996 do 6 stycznia 1997.

  Skocznie[ | edytuj kod]

  Konkursy Turnieju Czterech Skoczni zostały rozegrane – jak co roku – na czterech położonych niedaleko siebie (ale w dwóch krajach) obiektach: dwóch w Niemczech, tj. w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen, oraz na dwóch w Austrii, tj. w Innsbrucku i Bischofshofen. Wszystkie cztery obiekty to duże skocznie – punkt konstrukcyjny skoczni w Oberstdorfie i Innsbrucku usytuowany jest na 120. metrze, a obiektów w Bischofshofen i Garmisch-Partenkirchen – na 125. metrze.

  Bischofshofen – miasto, ośrodek narciarski i wypoczynkowy w Austrii, w Salzburgu, w powiecie Sankt Johann im Pongau, w dolinie rzeki Salzach. Znajduje się tu kompleks skoczni narciarskich w tym najbardziej znana skocznia im. Paula Ausserleitnera, na której corocznie 6 stycznia kończy się Turniej Czterech Skoczni.66. Turniej Czterech Skoczni (niem. 66. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni przeprowadzona w sezonie 2017/2018 na skoczniach w Niemczech i Austrii w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

  W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni 2018/2019 lub ustanowione bądź wyrównane w trakcie jego trwania (wyróżnione wytłuszczeniem).

  Przed turniejem[ | edytuj kod]

  Sponsorzy[ | edytuj kod]

  Głównym sponsorem 67. Turnieju Czterech Skoczni zostało przedsiębiorstwo 4F. Ponadto wśród sponsorów znalazły się przedsiębiorstwa Bauhaus, Veltins, Liqui Moly oraz Hörmann, a sponsorami ze strony Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) zostały Audi i Viessmann.

  Sven Hannawald (ur. 9 listopada 1974 w Erlabrunn jako Sven Pöhler) – niemiecki skoczek narciarski. Trzykrotny medalista olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata i trzykrotny medalista mistrzostw świata w lotach narciarskich. Zwycięzca 50. Turnieju Czterech Skoczni. Borek Sedlák (ur. 15 czerwca 1981 w Jabloncu nad Nysą jako Vlastibor Sedlák) – czeski skoczek narciarski, reprezentant klubu Dukla Liberec.

  Klasyfikacja Pucharu Świata i Pucharu Narodów przed rozpoczęciem turnieju[ | edytuj kod]

  Przed rozpoczęciem turnieju rozegrano siedem indywidualnych konkursów Pucharu Świata, w których najwięcej punktów zgromadził Ryōyū Kobayashi, zwyciężając w czterech z nich (dwa konkursy w Ruce oraz po jednym w Niżnym Tagile i Engelbergu), wyprzedzając drugiego w zestawieniu Piotra Żyłę o 111 punktów i o 191 Kamila Stocha.

  Garmisch-Partenkirchen - powiatowa gmina targowa i uzdrowisko w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, siedziba powiatu Garmisch-Partenkirchen. Leży u podnóża Alp. Liczba mieszkańców wynosi 26,2 tys. (stan z 31 grudnia 2011) i ma 205,66 km² powierzchni. Jest to jeden z najsilniej rozwijających się ośrodków w Bawarii, miejscowość nie ma statusu miasta. Jest położona na wysokości 708 m n.p.m. i jest znanym ośrodkiem narciarskim.50. Turniej Czterech Skoczni był częścią Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2001/2002. Rozgrywany był od 30 grudnia 2001 do 6 stycznia 2002.

  W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów po rozegraniu ośmiu konkursów (siedmiu indywidualnych i jednego drużynowego) największą liczbę punktów zgromadzili reprezentanci Polski (1457), a za nimi sklasyfikowani byli Niemcy (1320) i Japończycy (946).

  Poniższe tabele przedstawiają klasyfikację Pucharu Świata i Pucharu Narodów 2018/2019 przed 67. Turniejem Czterech Skoczni – po przeprowadzeniu 7 konkursów indywidualnych i jednego drużynowego.

  Turniej Czterech Skoczni (niem. Vierschanzentournee) − najbardziej prestiżowy turniej w skokach narciarskich, nazywany czasem "Wielkim Szlemem" czy odpowiednikiem kolarskiego Tour de France.Ryōyū Kobayashi (jap. 小林陵侑, Kobayashi Ryōyū, ur. 8 listopada 1996) – japoński skoczek narciarski. Indywidualny oraz drużynowy brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów 2016.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]




  Warto wiedzieć że... beta

  Piotr Żyła (ur. 16 stycznia 1987 w Cieszynie) – polski skoczek narciarski. Reprezentant Polski oraz zawodnik klubu KS Wisła Ustronianka, współrekordzista Polski wraz z Kamilem Stochem w długości lotu narciarskiego, drużynowy brązowy medalista mistrzostw świata z 2013.
  4F – polska marka odzieży i akcesoriów sportowych, należąca do spółki OTCF. Oferuje produkty zarówno do treningu jak i codziennego noszenia. Od 2008 współpracuje z Polskim Komitetem Olimpijskim, przygotowując stroje startowe i reprezentacyjne na igrzyska letnie oraz zimowe. Jest partnerem odzieżowym komitetów olimpijskich ośmiu europejskich państw.
  System KO - sposób rozgrywania konkursów Turnieju Czterech Skoczni od sezonu 1996/1997, który polega na tym, że w konkursie skoczkowie skaczą w parach, tzn. zawodnik, który w kwalifikacjach zajął pierwsze miejsce, skacze z zawodnikiem z miejsca 50., drugi skoczek skacze z zawodnikiem z 49. miejsca itd. Zwycięzca pary bezpośrednio przechodzi do serii finałowej (tzn. 25 zawodników wchodzi bezpośrednio), a poza tym awansuje także pięciu pozostałych skoczków, którzy przegrali w bezpośredniej rywalizacji, ale osiągnęli najlepsze wyniki, czyli tzw. "lucky losers" (oficjalnie nazywani best losers). W przypadku, kiedy skoczek, który ma zagwarantowany start w zawodach (zajmuje miejsce w pierwszej "dziesiątce" Pucharu Świata) nie startuje w kwalifikacjach, bądź zajmuje miejsce poza konkursową 50., dostaje się do konkursu z ostatnim numerem startowym, przez co skacze w parze ze zwycięzcą kwalifikacji. Taką taktykę zastosował Sven Hannawald, kiedy w sezonie 2001/2002 jako pierwszy w historii wygrał wszystkie cztery konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Zawodnicy którzy zajęli miejsca 1-25 otrzymają plastrony na różowym tle, zaś 26-50 plastrony na niebieskim tle. System KO nie jest zastosowany w przypadku, gdy z powodu warunków atmosferycznych dojdzie do przeniesienia kwalifikacji na następny dzień.
  Audi (łac. audi – "słuchaj") – niemiecka marka samochodów osobowych, należąca do koncernu Volkswagen, produkowana przez spółkę Audi AG z siedzibą w Ingolstadt.
  Objawienie Pańskie, Epifania (gr. επιφάνεια epifaneia; objawienie, ukazanie się) – chrześcijańskie święto mające uczcić objawienie się Boga człowiekowi (teofania), obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Symbolem święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi.
  Belka startowa – obiekt na skoczni narciarskiej, z którego zawodnicy rozpoczynają skok. Po zajęciu miejsca na belce i otrzymaniu zielonego światła skoczek ma 10 sekund na rozpoczęcie najazdu (przed sezonem 2005/2006 czas ten wynosił 5 sekund). Od grudnia 2010 w zawodach Pucharu Świata trener ma prawo po zapaleniu się zielonego światła wycofać swojego podopiecznego z belki, jeżeli warunki panujące na skoczni zostaną uznane za niebezpieczne. Przed wprowadzeniem tego przepisu w przypadku, gdy zawodnik po upływie 10 sekund nie odepchnął się od belki startowej zostawał zdyskwalifikowany.
  Reprezentacja Polski w skokach narciarskich – grupa skoczków narciarskich wybrana przez trenerów kadry do reprezentowania Polski w międzynarodowych zawodach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.215 sek.