5 sierpnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

5 sierpnia jest 217. (w latach przestępnych 218.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 148 dni.

Maciej Małysa (ur. 5 sierpnia 1975) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. W 1998 ukończył PWST w Krakowie.Zbigniew Węglarz (ur. 5 sierpnia 1914 roku, zm. 8 stycznia 2007 roku) – polski komandor podporucznik i morski oficer pokładowy niszczycieli, kapitan żeglugi wielkiej. Podczas II wojny światowej służył na okrętach jako oficer broni podwodnej. W latach 1948-1950 dowodził ORP "Błyskawica". W okresie stalinizmu w Polsce był represjonowany, następnie został zrehabilitowany. Od 1958 roku przez dwadzieścia lat pływał na stanowiskach oficerskich i kapitańskich we flocie handlowej. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Abel, Afra, Cyriak, Kasjan, Kasjana, Maria, Memiusz, Nonna, Oswald, Oswalda, Parys, Wenancja, Wenancjusz, Wenanty i Wirginia.
 • Burkina Faso – Dzień Niepodległości
 • Chile, TuvaluNarodowy Dzień Dziecka
 • Chorwacja – Dzień Zwycięstwa i Dumy Państwowej
 • MiędzynarodoweMiędzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara (ang. International Beer Day, kanadyjska inicjatywa ustanowienia „wakacyjnego” dnia piwa i piwowara wyrażona w 2007 roku; pierwsze obchody odbyły się 18 czerwca 2008; w Polsce można spotkać się z datą 25 maja)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • Matka Boża Śnieżna (poświęcenie Bazyliki Matki Bożej „Większej” w Rzymie)
 • św. Nonna z Nazjanzu (matka św. Grzegorza Teologa)
 • św. Oswald (król Northumbrii)
 • bł. Salwiusz Huix Miralpeix (biskup i męczennik)
 • Fryderyk II Wielki, Friedrich II von Hohenzollern (ur. 24 stycznia 1712 w Berlinie, zm. 17 sierpnia 1786 w Poczdamie) – król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw europejskich.Mercja – jedno z siedmiu państw heptarchii anglosaskiej. Od połowy VIII wieku do początków IX wieku było państwem-hegemonem heptarchii. Sąsiadowało z pięcioma państwami heptarchii: od południa z Wessex i Sussex, od wschodu od Essex i East Anglią, od północy z Nortumbrią. Od zachodu przylegało do Walii, a od północy dotykało też Strathclyde.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jan Bielawski (ur. 1864 w Nasiechowicach, zm. 5 sierpnia 1916 tamże) – polski chłop, polityk, działacz Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego na Kielecczyźnie, poseł do Dumy Państwowej.
  David Trapp (ur. 5 sierpnia 1981) – belizeński piłkarz występujący na pozycji pomocnika, obecnie zawodnik Belmopan Bandits. Jego brat Evral Trapp również jest piłkarzem.
  Samolot pasażerski – samolot przystosowany do transportu ludzi. Samoloty pasażerskie są w stanie przewieźć od kilku do kilkuset osób. Pierwszym samolotem pasażerskim używanym w Polsce był Junkers F 13.
  Rafał Krajewski herbu Jasieńczyk, ps. Wujaszek, August, Helena, (ur. 24 października 1834 w Łempicach Wielkich (obecnie Łępice w gminie Pokrzywnica), zm. 5 sierpnia 1864 w Warszawie) – dyrektor Wydziału Spraw Wewnętrznych w Rządzie Narodowym w czasie powstania styczniowego.
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.
  Sicherheitsdienst des Reichsführers-SS (SD, pol. Służba Bezpieczeństwa Reichsführera SS) – organ wywiadu, kontrwywiadu i służby bezpieczeństwa SS, działający w III Rzeszy w latach 1931–1945.
  Mariner 6 i 7 – (pol. Żeglarz 6. i 7.) podwójna bezzałogowa misja kosmiczna do Marsa. Sondy zostały wystrzelone przez amerykańską agencje kosmiczną NASA. Jako pierwsze przesłały na Ziemię dobre jakościowo zdjęcia powierzchni tej planety. Najmniejsze fragmenty, jakie można było zaobserwować w czasie największego zbliżenia do Marsa, miały rozmiar około 100 m. Wykonały także obserwacje atmosfery Marsa.

  Reklama