5 lipca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

5 lipca jest 186. (w latach przestępnych 187.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 179 dni.

Wyspa Południowa (maori: Te Wai Pounamu lub Tavai Poenammoo tj. "Wody Szmaragdów", czasem też Te Waka a Māui, "Łódź Māui") – największa z wysp Nowej Zelandii, o powierzchni 150 523 km². Położona jest pomiędzy Morzem Tasmana a Oceanem Spokojnym. Od Wyspy Północnej oddzielona jest cieśniną Cooka.Józef Narzymski (ur. 8 lutego 1839 w Radzikach Małych , zm. 5 lipca 1872 w Jaworzu) – polski powieściopisarz, dramaturg i publicysta; członek Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym. Właściciel majątku w Bogatem koło Przasnysza.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Antoni, Atanazy, Bartosz, Cyryla, Eliasz, Filomena, Jakub, Laila, Maria, Marta, Michał, Przybywoj, Telimena, Trofima, Wilhelm i Zoe.
 • Polska, Szczecin – Dzień Ustanowienia Administracji Polskiej w Szczecinie (od 1945) i Dzień Pionierów Miasta Szczecina (od 2013)
 • Algieria, Republika Zielonego Przylądka, Wenezuela – Święto Niepodległości
 • Armenia – Święto Konstytucji
 • Czechy i SłowacjaDzień słowiańskich misjonarzy Cyryla i Metodego
 • Wyspa Man – Dzień Tynwaldu
 • Zambia – Dzień Jedności
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Antoni Maria Zaccaria założyciel Barnabitów
 • św. Atanazy z Athosu (opat) (również 6 lipca)
 • św. Godolewa (męczennica)
 • św. Maria Goretti (dziewica i męczennica)
 • św. Zoe z Rzymu (dziewica i męczennica)
 • Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Herbert Spencer Gasser (ur. 5 lipca 1888, zm. 11 maja 1963) - amerykański fizjolog i farmakolog, laureat Nagrody Nobla w roku 1944.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Warren Mercer Oates (ur. 5 lipca 1928 w Depoy w stanie Kentucky, zm. 3 kwietnia 1982 w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.
  Giovanni Sforza (ur. 1466, zm. 27 lipca 1510) – włoski kondotier, pan na Pesaro i Gradary od 1483 r. aż do śmierci. Najbardziej znany z pierwszego małżeństwa z Lukrecją Borgią, które zostało anulowane oficjalnie z powodu jego impotencji w marcu 1497 r.
  Alojzy Antoni Sitko (ur. 5 lipca 1911 w Botrop w Niemczech – zm. 23 listopada 1989 w Wodzisławiu Śląskim), polski piłkarz, trener piłki nożnej.
  Robert Bacon (ur. 5 lipca 1860, zm. 29 maja 1919) – amerykański dyplomata, działacz państwowy i biznesmen, który w czasie swej kariery pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu i sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych.
  Henri Victor Gabriel Le Fauconnier (ur. 5 lipca 1881 w Hesdin, zm. 25 grudnia 1946 w Grosrouvre) – francuski malarz-kubista.
  Lista prawosławnych metropolitów moskiewskich, patriarchów moskiewskich i całej Rusi w pierwszym okresie istnienia patriarchatu, ordynariuszy eparchii moskiewskiej w okresie synodalnym oraz patriarchów moskiewskich i całej Rusi po 1917.
  Alexander Kristoff (ur. 5 lipca 1987 w Oslo) – norweski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej drużyny Team Katusha. Brązowy medalista olimpijski.

  Reklama