• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 5 Seconds of Summer  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Enmore Theatre – teatr oraz centrum rozrywki znajdujące się przy 118-132 Enmore Rd w południowej dzielnicy Enmore w Sydney w Australii.

  5 Seconds of Summer (5SOS) – australijski zespół grający muzykę pop punk/pop rock. Został założony w roku 2011 w Sydney. W skład wchodzą: Luke Hemmings (główny wokal, gitara), Michael Clifford (gitara, wokal), Calum Hood (bas, wokal) oraz Ashton Irwin (perkusja, wokal). Zespół zaczął swoją działalność od publikowania w serwisie YouTube filmów z coverami, które szybko zdobyły popularność. Międzynarodową sławę zdobyli, gdy członkowie zespołu One Direction zaprosili ich do uczestniczenia w trasie koncertowej Take Me Home Tour.

  Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

  W lutym 2014 roku wydali singiel „She Looks So Perfect”, który zdobył szczyty list przebojów w Australii, Nowej Zelandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Ich pierwszy album 5 Seconds of Summer został wydany 27 czerwca 2014 roku i osiągnął pierwsze miejsce w 11 państwach. W grudniu 2014 roku wydali koncertową wersję albumu LIVESOS. 23 października 2015 roku ukazał się ich drugi album Sounds Good Feels Good. W lipcu 2016 roku zespół wydał singiel zatytułowany "Girls Talk Boys". Piosenka znalazła się na oficjalnej ścieżce dźwiękowej do filmu Ghostbusters. Po trzyletniej przerwie, 22 czerwca 2018 roku zespół wydał trzeci studyjny album Youngblood. Dwa lata później - czwarty, o tytule "CALM", który miał premierę 27 marca 2020 roku.

  Ambitions – ósmy album studyjny japońskiego zespołu ONE OK ROCK, wydany 11 stycznia 2017 roku przez A-Sketch. Płyta została wydana w formacie CD i limitowanej edycji CD+DVD. Album osiągnął 1 pozycję w rankingu Oricon i pozostał na listach przebojów przez 89 tygodni, sprzedał się w nakładzie 354 740 egzemplarzy. Zdobył status platynowej płyty. Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Życiorys

  2011-2012: pochodzenie i debiut

  5 Seconds of Summer na koncercie z okazji premiery minialbumu w The Metro Theatre w 2012 roku

  5 Seconds of Summer rozpoczęli swoją karierę w grudniu 2010 roku, kiedy Luke Hemmings, Michael Clifford i Calum Hood, którzy uczęszczali do Norwest Christian College, zaczęli publikować covery popularnych piosenek w serwisie YouTube. Pierwszym video Hemmingsa był cover piosenki Mike'a Posnera „Please don't go”, który opublikował 3 lutego 2011 roku. Ich cover piosenki Chrisa Browna „Next to You” osiągnął ponad 600 000 odtworzeń. W grudniu 2011 roku do zespołu dołączył perkusista – Ashton Irwin.

  Stadium Australia (obecnie występujący pod nazwą komercyjną ANZ Stadium) w Sydney, Australia - główna arena Letnich Igrzysk Olimpijskich 2000, miejsce ceremonii otwarcia oraz zamknięcia. Zaprojektowany przez Edmunda Obiałę. Do 2002 był nazywany Stadium Australia, jednak prawa do nazwy wykupiła australijska firma telekomunikacyjna Telstra (prawa te miały obowiązywać do 2009). W wyniku przedterminowej rezygnacji sponsora z praw do nazwy, władze stadionu zawarły umowę z bankiem ANZ.Trzynaście powodów (ang. 13 Reasons Why, tytuł stylizowany w czołówce serialu na Th1rteen R3asons Why) – amerykański serial telewizyjny stworzony przez Briana Yorkeya, wyprodukowany przez Netflix i będący adaptacją powieści Jaya Ashera z 2007 roku o tym samym tytule. Składa się z dwóch serii liczących po 13 odcinków: pierwsza seria została udostępniona na platformie internetowej Netflix 31 marca 2017 roku (wraz z odcinkiem specjalnym 13 Reasons Why: Beyond the Reasons), a druga 18 maja 2018 roku.

  Zespół przyciągał wielu przedstawicieli dużych wytwórni muzycznych i w końcu podpisał umowę z Sony ATV Music Publishing. Pomimo braku promocji ich pierwsza EP zatytułowana „Unplugged” osiągnęła 3. miejsce na australijskim iTunes i znalazła się w Top 20 w Nowej Zelandii i Szwecji. Ich międzynarodowa sława znacznie wzrosła, kiedy członek One Direction, Louis Tomlinson, opublikował na portalu społecznościowym link do wideoklipu ich piosenki „Gotta Get Out”, pisząc, że jest ich fanem. 5 Seconds of Summer zainteresował się również inny członek One Direction, Niall Horan, który opublikował 19 października 2012 roku na Twitterze link do ich pierwszego singla „Out of My Limit”.

  One Direction – brytyjsko-irlandzki boysband. W jego skład wchodzą Liam Payne, Harry Styles, Louis Tomlinson, Zayn Malik i Niall Horan. W VII brytyjskiej edycji programu X Factor zajęli trzecie miejsce. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Syco Music.iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

  2013-2016: 5 Seconds of Summer, LIVESOS i Sounds Good Feels Good

  14 lutego 2013 roku 5SOS potwierdziło, że będzie występować jako support One Direction na ich światowej trasie koncertowej Take Me Home. Trasa ruszyła 23 lutego na arenie O2 w Londynie i zespół dołączył do One Direction na koncertach w UK, USA, Australii i Nowej Zelandii, włączając siedem koncertów w Allphones Arena w rodzinnym Sydney. Podczas przerwy Take Me Home Tour zespół zagrał w Australii cykl koncertów, na które bilety wyprzedały się w ciągu kilku minut. W tym czasie zespół stawał się coraz bardziej popularny i rozpoznawalny na świecie. 21 listopada 2013 członkowie zespołu powiadomili, że podpisali kontrakt z wytwórnią Capitol Records.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

  5 lutego 2014 roku 5 Seconds of Summer udostępnili ich pierwszy singiel „She Looks so Perfect” do przedpremierowego pobrania na iTunes. Przyjaźń między 5SOS i One Direction spowodowała podpisanie kontraktu z Modest Mangament. To spowodowało mylne określenie 5 Seconds Of Summer boysbandem, lecz członkowie zaprzeczali temu i mówili, że są po prostu zespołem. W przeciwieństwie do większości boysbandów pisali swoje własne piosenki, grali na instrumentach i nie tańczyli. Niemniej jednak zespół przyciągał grupę fanów tak jak boysbandy. Ashton Irwin porównał fanatyczne fanki, do tych, które mają Fall Out Boy. John Feldmann, frontmen Goldfinger i producent 5 Seconds of Summer, powiedział, że fani 5SOS „fundamentalnie zmienili wygląd fanów pop punku”, przypominają oni fanów zespołów z lat 90. takich jak Green Day i Blink-182.

  Support (ang. wsparcie) – pojęcie określające zespoły lub solowych artystów występujących przed koncertem właściwej gwiazdy, „rozgrzewające” widownię oraz niejako wypełniające czas pozostały do głównego występu.One Direction – brytyjsko-irlandzki boysband. W jego skład wchodzą Liam Payne, Harry Styles, Louis Tomlinson, Zayn Malik i Niall Horan. W VII brytyjskiej edycji programu X Factor zajęli trzecie miejsce. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Syco Music.
  5 Seconds of Summer podczas występu w Enmore Theatre w Sydney w 2014 roku

  Pod koniec marca 2014 roku „She Looks so Perfect” została wydana w Wielkiej Brytanii. Pomimo tego, że na pierwszym miejscu top na brytyjskim iTunes znajdowała się tylko jeden dzień, a po tygodniu spadła z pierwszej dziesiątki, 5 Seconds of Summer stali się czwartym australijskim zespołem, który osiągnął pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii i pierwszym, który to zrobił od 14 lat.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Calm (stylizowany jako C A L M, skrótowiec pierwszych imion członków zespołu: Calum, Ashton, Luke i Michael) – czwarty album studyjny australijskiego zespołu pop-rockowego 5 Seconds of Summer, wydany 27 marca 2020 roku nakładem wytwórni muzycznych Interscope Records i Polydor Records.

  5 marca 2014 roku zostało potwierdzone, że zespół ponownie dołączy do trasy One Direction, supportując ich w 2014 roku na trasie „Where We Are” w USA, Kanadzie, UK i Europie. 9 kwietnia 2014 roku EP „She Looks so Perfect” zadebiutowała na 2 miejscu Billboard 200.

  9 maja 2014 roku ukazał się drugi singiel „Don't Stop”. Zadebiutował on na 2. miejscu w UK. Billboard napisał, że piosenka jest utrzymana „w duchu «She» Green Day i «All the Small Things» Blink-182”.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

  13 maja 2014 zespół potwierdził, że ich debiutancki album będzie się nazywał 5 Seconds of Summer i zostanie wydany 27 czerwca 2014 roku w Europie i Australii, a w innych częściach świata później. Album wygrał nagrodę magazynu Kerrang!. Luke Hemmings powiedział, że to zaszczyt wygrać jedną z tych nagród i wszyscy są ogromnymi fanami Kerrang!. Album zadebiutował na pierwszym miejscu Billboard 200 i osiągnął 1. miejsce w 13 krajach oraz znalazł się w top 10 w 26 krajach.

  Kerrang! Awards to przyznawane corocznie w Wielkiej Brytanii nagrody magazynu muzycznego Kerrang!. Od czasu powstania w 1993, Kerrang! Awards stały się jednymi z najważniejszych brytyjskich nagród muzycznych.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  15 lipca 2014 5SOS wydali swój trzeci singiel, „Amnesia”, który był jedyną piosenką nienapisaną przez zespół.

  10 października 2014 roku został wydany czwarty singiel „Good Girls”.

  22 listopada 2014 roku zespół zawiadomił, że wydadzą swój pierwszy album z piosenkami granymi na żywo, LIVESOS, 15 grudnia 2014 roku.

  Pierwsza trasa koncertowa zespołu „Rock Out with Your Socks Out” rozpoczęła się 5 maja 2015 w Lizbonie, a zakończyła się 13 września na Florydzie. Na koncercie w Lizbonie 5SOS zagrali pierwszy singiel z drugiej płyty. Piosenka nosi tytuł „Permanent Vacation”.

  ONE OK ROCK – japoński zespół rockowy. Zanim zostali wypromowani przez wytwórnię A-Sketch wydali niezależnie dwa minialbumy. Wydali sześć albumów, a także cztery single. Piosenki są wykonywane w języku japońskim oraz angielskim. Ich najnowszy album Jinsei×Boku= (jap. 人生×僕=, Jinsei kakete Boku wa) został wydany 6 marca 2013 roku.One Direction – brytyjsko-irlandzki boysband. W jego skład wchodzą Liam Payne, Harry Styles, Louis Tomlinson, Zayn Malik i Niall Horan. W VII brytyjskiej edycji programu X Factor zajęli trzecie miejsce. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Syco Music.

  23 października 2015 roku ukazała się nowa płyta pod tytułem Sounds Good Feels Good.

  19 lutego 2016 roku rozpoczęła się trasa koncertowa „Sounds Live Feels Live”.

  15 lipca 2016 roku ukazał się singiel „Girls Talk Boys” dla filmu Ghostbusters.

  Występ zespołu w ramach trasy Sounds Live Feels Live World Tour w Weronie w 2016 roku

  2017-2018: Youngblood

  13 stycznia 2017 Seconds Of Summer gościnnie wzięli udział w nagraniu piosenki „Take What You Want”, która znalazła się na ósmej płycie japońskiego zespołu One Ok RockAmbitions.

  Youngblood – trzeci studyjny album australijskiego zespołu pop-rockowego 5 Seconds of Summer, wydany 15 czerwca 2018 roku nakładem wytwórni Capitol oraz Hi or Hey. W celu promocji wydawnictwa odbyła się trasa koncertowa Meet You There Tour obejmująca 53 występy na całym świecie. Hot Chelle Rae jest to pop-rockowa grupa założona w Nashville w stanie Tennessee w 2005 roku. Ich debiutancki album Lovesick Electric został wydany w październiku 2009. Zespół zdobył popularność głównie w Stanach Zjednoczonych po wydaniu singla „Tonight, Tonight” który w Lipcu 2011 zajął 7 miejce na liście Billboard Hot 100 piosenka ta pochodzi z ich drugiego albumu wydanego 29 listopada 2010 „Whatever”. Ich kolejny singiel miał premierę 13 września 2011, a teledysk do piosenki ukazał się niecały miesiąc później 7 października, w tym samym czasie zespół opuścił wytwórnie Jive Records i podpisał nowy kontrakt z RCA Records.

  22 lutego 2018 zespół wydał singiel „Want You Back”, który był zapowiedzią światowej trasy koncertowej 5SOS III. Zespół występował w kameralnych miejscach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Singapurze, Australii, Meksyku i Brazylii od marca do czerwca 2018 roku. W ramach promocji nadchodzącego albumu, grupa występowała także na festiwalach muzycznych, w telewizji oraz odbyła kilka sesji akustycznych w stacjach radiowych.

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.AirPlay – Top (dawniej Poland Top 5, następnie Top 5 airplay) – oficjalna lista dwudziestu najczęściej granych piosenek przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień na stronie Związek Producentów Audio-Video, gdzie znajduje się także jej archiwum. Monitorowaniem ich popularności zajmuje się BMAT, hiszpańska firma badająca airplay 700 stacji radiowych i telewizyjnych w 17 krajach na świecie.

  22 maja miał swoją premierę drugi singel „Youngblood”, który stał się ogólnoświatowym hitem. W Australii dotarł do pierwszego miejsca najpopularniejszych singlii i utrzymywał się na szczycie listy ARIA przez osiem kolejnych tygodni. W Polsce dotarł do drugiego miejsca notowania AirPlay – Top oraz uzyskał status potrójnej platynowej płyty.

  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową. ARIA Charts – główna australijska lista przebojów przedstawiana cotygodniowo przez Australian Recording Industry Association. Lista skupia najlepiej sprzedających się artystów i nagrania z różnych stylów muzycznych w Australii. Lista oficjalnie funkcjonuje od 26 czerwca 1988. Wcześniej (od lata 1983) ARIA prowadziła tzw. "Kent Music Report" (również skupiający najpopularniejsze nagrania i artystów), później przemianowany na Australian Music Report, który przestał być publikowany w 1999.

  15 czerwca 2018 roku zespół wydał trzeci studyjny album pt. Youngblood. Album zadebiutował na pierwszym miejscu w Australii, stając się trzecim numerem jeden zespołu w swoim kraju. Dzięki łącznej sprzedaży 142 000 egzemplarzy w ciągu pierwszego tygodnia od premiery, krążek uplasował się na pierwszym miejscu notowania Billboard 200, powtarzając tym samym sukces dwóch poprzednich albumów. 5 Seconds of Summer jest pierwszym australijskim artystą, którego trzy albumy osiągnęły szczyt notowań w Stanach Zjednoczonych. Kolejnymi singlami z albumu zostały utwory „Valentine” oraz „Lie to Me”.

  The Chainsmokers to grupa muzyczna powstała w 2012 roku w Nowym Jorku, składająca się z DJów Andrew Wintera (urodzony w 1990 roku) i Alexa Palla (urodzonego w 1985 roku). Jej managerem jest Adam Alpert, właściciel wytwórni 4AM.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  2019-teraz: Calm

  7 lutego 2019 roku ukazał się singel „Who Do You Love” będący owocem współpracy z duetem The Chainsmokers. Utwór zdobył sporą popularność na całym świecie, a zespół występował gościnnie podczas ich trasy World War Joy Tour pod koniec 2019 roku. Wraz z premierą utworu „Easier” rozpoczęto promocję nadchodzącego albumu grupy. 21 sierpnia 2019 roku został wydany kolejny singel pt. „Teeth”, który wykorzystano również w trzecim sezonie serialu Netflixa Trzynaście powodów. Wraz z premierą trzeciego singla „No Shame” ogłoszono, że czwarty album zespołu będzie zatytułowany Calm, a jego premiera zaplanowana jest na 27 marca 2020 roku.

  Pogromcy duchów II – kontynuacja I części filmu "Pogromcy duchów" (Ghosts Busters) w reżyserii Ivana Reitmana. Scenariusz napisali Dan Aykroyd i Harold Ramis. Okres zdjęciowy : 28 listopada 1988 - marzec 1989

  16 lutego 2020 roku 5SOS wystąpił podczas Fire Fight Australia, telewizyjnym koncercie odbywającym się na Stadium Australia. Całkowity dochód z koncertu został przekazany organizacjom, które walczą z trwającymi pożarami buszu.

  Utwór „Old Me” został wydany najpierw jako singel promocyjny, a następnie jako oficjalny singel w dniu 6 marca. Promocję albumu zakończono wraz z premierą utworu „Wildflower”.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.