• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 4 maja  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Juan de Valdés Leal, właśc. Juan de Nisa (ur. 4 maja 1622 w Sewilli, zm. 15 października 1690 tamże) – hiszpański malarz i rytownik okresu baroku reprezentujący szkołę sewilską, rywalizujący z Murillem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mitrush Kuteli, właśc. Dhimitër Pasko, inne pseudonimy: Izedin Jashar Kutrulla, Dr Pas. (ur. 13 września 1907 w Pogradec, zm. 4 maja 1967 w Tiranie) – albański pisarz, tłumacz i ekonomista.
  Myriam Rozenblum, z domu Fogel (ur. 4 maja 1936 w Paryżu, zm. 2008 w Paryżu) – francuska malarka polsko-żydowskiego pochodzenia.
  Premier Rządu Izraela (hebr. ראש ממשלת ישראל, Rosh HaMemshala) – jest najsilniejszym ogniwem władzy wykonawczej w Izraelu. Premier niemal zawsze jest liderem partii lub koalicji, która zwyciężyła wybory do Knesetu.
  Murau – miasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Styria, siedziba powiatu Murau. Liczy 3714 mieszkańców (1 stycznia 2015).
  Umberto Masetti (ur. 4 maja 1926 w Parmie, zm. 28 maja 2006 w Maranello) - włoski motocyklista, mistrz świata w motocyklowej klasie 500 cm³ z 1950 i 1952.
  Zofia Kurzowa z domu Kawynówna (ur. 16 kwietnia 1931 we Lwowie - zm.4 maja 2003), językoznawczyni; badaczka słowotwórstwa polskiego i polszczyzny kresowej.
  Paulina Ducruet (Pauline Grace Maguy Ducruet, ur. 4 maja 1994 w Monte Carlo), wnuczka księcia Monako, Rainiera III Grimaldi, córka Daniela Ducruet i księżniczki Stefanii Grimaldi; zajmuje dziewiąte (ostatnie) miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.217 sek.