4 lipca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

4 lipca jest 185. (w latach przestępnych 186.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 180 dni.

Weimar – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, jedno z europejskich centrów kulturalnych.Królestwo Jerozolimskie – państwo założone przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej (1096-1099) na terenie Syrii i Palestyny. Było ono lennem Stolicy Apostolskiej.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Aggeusz, Alfred, Andrzej, Atanazy, Aurelian, Berta, Elżbieta, Hiacynt, Innocenty, Jacek, Jacenty, Józef, Julian, Malwin, Malwina, Odo, Ozeasz, Patrycjusz, Patrycy, Piotr, Teodor, Udalryk i Wielisław.
 • Filipiny – Dzień Przyjaźni Filipińsko-Amerykańskiej, upamiętniający wyzwolenie kraju od okupacji japońskiej pod koniec II wojny światowej przez połączone siły filipińskie i amerykańskie
 • Stany ZjednoczoneDzień Niepodległości
 • Rwanda – Dzień Wolności
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Aggeusz (prorok)
 • św. Andrzej z Krety (biskup Gortyny)
 • św. Elżbieta Portugalska (królowa) – do 1969 roku wspominano ją w dniu 8 lipca
 • bł. Maria od Ukrzyżowania Curcio (tercjarka karmelitańska)
 • bł. Piotr Frassati (tercjarz dominkański)
 • św. Ulryk (Udalryk) z Augsburga (biskup)
 • Fiodor Wasiljewicz Poliszczuk, ros. Фёдор Васильевич Полищук (ur. 4 lipca 1979 w Kołodystie, Ukraińska SSR, obecnie Obwód czernihowski) – kazachski hokeista.Markus Schairer (ur. 4 lipca 1987 r.) – austriacki snowboardzista. Jego największym sukcesem jest złoty medal w snowboardcrossie zdobyty na mistrzostwach świata w Kangwŏn. W swej kolekcji medalowej posiada również srebrny krążek MŚ który wywalczył na mistrzostwach świata w Stoneham. Jego najlepszym wynikiem olimpijskim jest 23 miejsce w snowboardcrossie na igrzyskach w Vancouver. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 2009/2010 kiedy to zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji snowboardcrossu był pierwszy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Henryk Debich (ur. 18 stycznia 1921 w Pabianicach, zm. 4 lipca 2001 tamże) – polski dyrygent i kompozytor, aranżer i pedagog.
  Anthony Perrinott Lysberg Barber, baron Barber (ur. 4 lipca 1920 w Doncaster, zm. 16 grudnia 2005 w Suffolk) – polityk brytyjski, działacz Partii Konserwatywnej, minister w rządach Aleca Douglasa-Home’a i Edwarda Heatha.
  Gackt Camui (jap. 神威楽斗, Kamui Gakuto, to najczęściej spotykany zapis w alfabecie łacińskim, wymowa: ga-ku-to lub gak-to) (ur. 4 lipca 1973 w mieście Okinawa na Okinawie w Japonii) – popularny w Japonii twórca piosenek, wokalista i multiinstrumentalista.
  Bitwa pod Mantineją (Mantyneą) – starcie zbrojne, które miało miejsce w czerwcu roku 362 p.n.e. w trakcie walk Teb z Atenami i Spartą.
  Scandinavian Airlines, SAS AB w przeszłości Scandinavian Airlines System to międzynarodowe, skandynawskie linie lotnicze. Obecnie SAS jest największym przewoźnikiem krajów nordyckich. Głównymi portami lotniczymi SAS są: Port lotniczy Sztokholm-Arlanda (Szwecja), Port lotniczy Oslo-Gardermoen (Norwegia) i Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup (Dania).
  Pascal Garnier (ur. 4 lipca 1949, zm. 5 marca 2010) – francuski pisarz i malarz, autor około 50 książek, w tym nowel, powieści romans gris i literatury młodzieżowej.
  Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.

  Reklama