4 czerwca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

4 czerwca jest 155. (w latach przestępnych 156.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 210 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Joshua Alexander Reaves (ur. 4 czerwca 1997 w Fairfax) – amerykański koszykarz, występujący na pozycji rzucającego obrońcy, aktualnie zawodnik Dallas Mavericks oraz zespołu G-League – Texas Legends.

Święta[ | edytuj kod]

Pomnik Francesco Caracciolo w bazylice św. Piotra w Watykanie
 • Imieniny obchodzą: Braturad, Dacjan, Franciszek, Gostmił, Karol, Karp, Kwiryn, Kwiryna, Metrofan, Niepełka, Optat, Pacyfik, Saturnina i Skarbisław.
 • Ghana – Rocznica Przewrotu 1979 Roku
 • MiędzynarodoweMiędzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji (ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ)
 • PolskaDzień Wolności i Praw Obywatelskich
 • Tonga – Dzień Emancypacji
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Antoni Zawistowski (męczennik)
 • św. Franciszek Caracciolo (prezbiter)
 • św. Optat z Mileve (biskup i ojciec Kościoła)
 • Weimar – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, jedno z europejskich centrów kulturalnych.Paja (Pavle) Jovanović (ur. 4 czerwca 1859 w Vršac, zm. 30 listopada 1957 w Wiedniu), malarz serbski, przedstawiciel realizmu akademickiego. Tworzył portrety, sceny historyczne i rodzajowe z życia polskich Słowian. Malował portrety panujących np. Franciszka Józefa I i innej arystokracji. Inne obrazy to: "Walka kogutów", "Takowskie powstanie".


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kazimierz Franciszek Zimny (ur. 4 czerwca 1935 w Tczewie) – polski lekkoatleta, długodystansowiec, medalista olimpijski i mistrzostw Europy.
  Samuel Lee Gravely, Jr. (ur. 4 czerwca 1922 w Richmond, zm. 22 października 2004 w Bethesda) – amerykański wojskowy, wiceadmirał United States Navy, pierwszy Afroamerykanin w dziejach marynarki Stanów Zjednoczonych, który dowodził okrętem, pierwszy, który dowodził flotą i pierwszy, który osiągnął stopień admiralski.
  Michael "Mick" Sydney Doohan (ur. 4 czerwca 1965 w Brisbane) – australijski kierowca motocyklowy. Pięciokrotny mistrz świata MotoGP w latach 1994-1998.
  Metan (znany także jako gaz błotny i gaz kopalniany), CH4 – organiczny związek chemiczny, najprostszy węglowodór nasycony (alkan). W temperaturze pokojowej jest bezwonnym i bezbarwnym gazem. Jest stosowany jako gaz opałowy i surowiec do syntezy wielu innych związków organicznych.
  Jakob Michael Reinhold Lenz (ur. 12 stycznia 1751 w Cēsvaine, Łotwa; zm. 24 maja 1792 w Moskwie) – pisarz niemiecki okresu Sturm und Drang, prekursor romantyzmu. Z pochodzenia Niemiec bałtycki.
  Włodzimierz Cybuliński (ur. 4 czerwca 1941 w Daszach, zm. 24 lutego 2018) – polski duchowny prawosławny, ksiądz mitrat Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
  Pacyfik - imię męskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "ten, który zaprowadza pokój". Pod tym imieniem znanych jest wielu świętych katolickich, m.in. św. Pacyfik z San Severino

  Reklama