• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 4 - album Wilków

  Przeczytaj także...
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Wilki – polski zespół rockowy, a później poprockowy, założony w 1991 roku w Warszawie przez Roberta Gawlińskiego.
  Jarosław "Jasiu" Kidawa (ur. 1969 we Wrocławiu) – gitarzysta, kompozytor, realizator i producent muzyczny współpracujący z wieloma znanymi artystami z kręgu polskiej muzyki popularnej i rockowej. W 1991 założył zespół Mancu we Wrocławiu, który zawiesił działalność w 1994 r. Prowadzi własne studio nagrań "Kidawa-Studio" w Warszawie. Również w 1991 roku na krótko związał się z formacją Closterkeller. Od lipca 2004 roku jest gitarzystą zespołu KSU. Od 2007 do 2009 był gitarzystą w zespole Małgorzaty Ostrowskiej. Od 2009 roku występuje na koncertach grupy Feel jako gitarzysta.

  4 – czwarty album zespołu Wilki, wydany w roku 2002 przez wytwórnię płytową Pomaton EMI.

  Album ukazał się po wieloletniej przerwie w działalności zespołu, a jego premiera poprzedzona była sukcesem singla "Baśka". Płyta zawiera czternaście utworów utrzymanych w pop rockowej konwencji. Płyta odniosła duży sukces komercyjny na polskim rynku, wypromowana głównie przez przebój "Baśka", a także "Urke" i "Here I am". Z tym ostatnim zespół wystąpił na eliminacjach do Eurowizji, zajmując drugie miejsce i przegrywając z Ich Troje. Nagrania dotarły do 1. miejsca listy OLiS.

  Andrzej Smolik (ur. 10 lutego 1970 r. w Świnoujściu) – polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, dziennikarz radiowy. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.Pop-rock – gatunek muzyczny, który łączy w sobie elementy popu i rocka. Piosenki pop-rockowe cechują się prostą budową, "chwytliwą" melodią i powtarzającymi się fragmentami (co jest charakterystyczne dla popu) oraz instrumentarium opartym na gitarach elektrycznych i perkusji (charakterystycznym dla rocka). Terminem pop-rock po raz pierwszy opisano wczesne hity zespołu The Beatles.

  Album został nagrany i zmiksowany w Studiu Winicjusza Chrósta, w Sulejówku. Realizacją i współprodukcją zajął się Jarosław Kidawa.

  Lista utworów[]

  Wykonawcy[]

 • Robert Gawlińskigitara rytmiczna, śpiew
 • Mikis Cupasgitara solowa
 • Marcin Ciempielgitara basowa
 • Marcin Szyszkoperkusja
 • oraz gościnnie:

 • Marek Chrzanowski – gitara basowa
 • Jasiu Kidawa – gitara rytmiczna
 • Andrzej Smolikinstrumenty klawiszowe
 • Przypisy

  1. Igor Stefanowicz: Wilki: 4 (pol.). terazrock.pl. [dostęp 2011-12-18].
  2. OLiS – sprzedaż w okresie 09.09.2002 – 15.09.2002 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-03-15].

  Linki zewnętrzne[]

 • 4 (wyd. 2002) w bazie Archiwum Polskiego Rocka
 • 4 (wyd. 2003) w bazie Archiwum Polskiego Rocka
 • OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  EMI Music Poland – wytwórnia płytowa, założona przez Piotra Kabaja i Tomasza Kopcia w 1995 roku, część EMI Music.
  Marcin Szyszko (ur. 30 kwietnia 1970, zm. 4 czerwca 2013) – polski perkusista, od roku 1992 do przełomu lat 2005-2006 związany z zespołem Wilki.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Sulejówek – miasto i gmina miejska w powiecie mińskim województwa mazowieckiego. Sulejówek należy do aglomeracji warszawskiej.
  Mikis Cupas (ur. 7 września 1969) – muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, urodzony w Polsce, jego rodzice są Grekami. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Gitara rytmiczna (ang. rhythm guitar) - jest to rola gitary grającej akompaniament w rozmaitych muzycznych stylach, najczęściej jej zadaniem jest zapewnianie harmonii, rytmu i jego akcentowanie.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.