• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 4Fun

  Przeczytaj także...
  Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  4FUNlitewski zespół muzyczny grający muzykę rockową i country założony w 2001 roku, reprezentant Litwy w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku.

  Historia zespołu[]

  Wokalistka Julia Ritchik ukończyła szkołę muzyczną w Wilnie w klasie fortepianu, a swoją karierę muzyczną zaczęła w 1994 roku w zespole The Road Band. W latach 1994-2001 grała trasy koncertowe razem z gitarzystą Justasem Jasenką, basistą Rimantasem Jasenką oraz perkusjonalistą Laimonasem Staniulionisem, z którymi w 2001 roku zdecydowała się założyć nowy zespół – 4Fun. Formacja powstała w Wilnie, na początku swojej działalności występowała na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych.

  Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.Litwa uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się litewski nadawca publiczny Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT).

  W 2003 roku otrzymali nagrodę Stowarzyszenia Litewskich Muzyków Country w kategorii Najlepszy debiut. W 2004 roku ukazał się ich debiutancki album koncertowy zatytułowany Gyvas. W tym samym roku wzięli udział w telewizyjnym konkursie talentów, w tym zajęli ostatecznie szóste miejsce, a także zdobyli nagrodę na międzynarodowym festiwalu muzyki country organizowanym w Wisaginie, na którym zaprezentowali litewskojęzyczną wersję przeboju „Nah neh nah” zespołu Vaya Con Dios.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  W 2005 roku wzięli udział w krajowych eliminacjach eurowizyjnych z utworem „Your Vision”, z którym odpadli na etapie półfinałowym. W kolejnym roku ponownie zgłosili się do udziału w selekcjach, tym razem z piosenką „Kita diena”, z którą zajęli ostatnie, dziewiąte miejsce w swoim półfinale. W 2007 roku zakwalifikowali się do stawki ćwierćpółfinałowej krajowych eliminacji eurowizyjnych z utworem „Love or Leave”. W lutym wystąpili najpierw w ćwierćfinale dla uznanych artystów, z którego zakwalifikowali się do półfinału i z pierwszego miejsca awansowali do finału, w którym ostatecznie zdobyli największe poparcie telewidzów, dzięki czemu zostali wybrani na reprezentantów Litwy w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Helsinkach. 12 maja wystąpili w finale widowiska i zajęli ostatecznie dwudzieste pierwsze miejsce z 28 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów od Irlandii. Latem wystąpili jako support przed koncertem amerykańskiego piosenkarza Joe Cockera, zaś jesienią 2008 roku zagrali przed Katie Meluą. Oba koncerty odbyły się w Wilnie.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.

  W 2008 roku nagrali utwór „With U” we współpracy z łotewskim duetem Valters & Kaža. W kwietniu 2009 roku wydali swój debiutancki album studyjny w dwóch wersjach językowych: litewskiej jako Dėlionė oraz angielskiej jako A Puzzle.

  Skład zespołu[]

  Dyskografia[]

  Przypisy

  1. About the band (ang.). www.4fun.lt. [dostęp 2015-08-27].
  2. 4 Fun (3) – Gyvas (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-08-27].
  3. LITHUANIAN SEMI-FINALS 2005 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-08-27].
  4. LITHUANIAN SEMI-FINALS 2006 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-08-27].
  5. 4 Fun (3) – Love Or Leave (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-08-27].
  6. LITHUANIAN QUARTER-FINALS 2007 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-08-27].
  7. LITHUANIAN SEMI-FINALS 2007 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-08-27].
  8. LITHUANIAN NATIONAL FINAL 2007 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-08-27].
  9. Eurovision Song Contest 2007 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-08-27].
  10. 4 Fun (3) – Dėlionė / A Puzzle (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-08-27].

  Linki zewnętrzne[]

  Oficjalna strona zespołu (ang. • lit.)

  Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Support (ang. wsparcie) – pojęcie określające zespoły lub solowych artystów występujących przed koncertem właściwej gwiazdy, „rozgrzewające” widownię oraz niejako wypełniające czas pozostały do głównego występu.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.
  Ketevan "Katie" Melua, gruz. ქეთევან "ქეთი" მელუა (ur. 16 września 1984 w Kutaisi) – brytyjska piosenkarka urodzona w Gruzji, tworząca w języku angielskim.
  Joe Cocker, właśc. John Robert Cocker (ur. 20 maja 1944 w Sheffield, zm. 22 grudnia 2014 w Crawford) – angielski piosenkarz muzyki rockowej i popowej. Był laureatem wielu nagród, w tym nagrody Grammy z 1983 za piosenkę „Up Where We Belong”. Znalazł się na liście czasopisma „Rolling Stone” wśród 100 najlepszych wokalistów, gdzie zajął 97. miejsce. Za zasługi dla muzyki został odznaczony w 2007 roku Orderem Imperium Brytyjskiego.
  52. Konkurs Piosenki Eurowizji 2007 odbył się 10 i 12 maja 2007 w Hartwall Areena Helsinkach (Finlandia), dzięki zeszłorocznemu zwycięstwu Lordi. Konkurs prowadzili: osobowość fińskiej telewizji Jaana Pelkonen i fiński muzyk i aktor Mikko Leppilampi. Krisse Salminen gościnnie przeprowadzała wywiad w green roomie. Udział wzięła rekordowa liczba 42 krajów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.