• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 4AD  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Gothic rock (lub gotycki rock) – gatunek w muzyce rockowej charakteryzujący się melodyjnymi, zazwyczaj prostymi utworami utrzymanymi w molowej tonacji, w niektórych przypadkach sięgający do muzyki operowej, depresyjnym klimatem, tekstami o treści egzystencjalnej, często nawiązującymi do legend, mitologii germańskiej i słowiańskiej, powieści i filmów grozy. Pokrewne mu są takie gatunki jak cold wave, dark wave, post punk, neofolk a także rock progresywny czy industrial i noise. Nazwa gatunku pochodzi od powieści gotyckiej XIX wieku, a pośrednio od średniowiecznego stylu gotyckiego w architekturze.The The – angielski zespół muzyczny, założony w 1978 r. przez wokalistę i basistę Matta Johnsona. W początkowym okresie zespół nagrywał dla wytwórni 4AD. Współpracowali z nim tacy wykonawcy, jak Steve Hogarth, Sinéad O’Connor czy Neneh Cherry. Do największych przebojów grupy należą Uncertain Smile, This Is the Day (pochodzące z wydanego w 1983 r. albumu Soul Mining), a także Heartland (z następnej płyty Infected, 1986).

  4ADbrytyjska wytwórnia muzyczna należąca do koncernu Beggars Group.

  Działalność[ | edytuj kod]

  Wytwórnia została założona w 1979 przez dwóch pracowników z wytwórni Beggars Banquet tj. przez Ivo Watts-Russella i Petera Kenta działająca pierwotnie pod nazwą Axis Records (zmienioną jednak na 4AD, kiedy okazało się, że istnieje już inna wytwórnia nosząca nazwę Axis). Po opuszczeniu firmy przez Kenta, Watts-Russell zaprosił do współpracy projektanta-grafika Vaughana Oliviera, który stworzył niepowtarzalną linię graficzną okładek wytwórni jednoznacznie identyfikującą ją na rynku i doskonale dopełniającą klimatyczny nastrój muzyki promowanej przez 4AD. Pod koniec lat 80. XX wieku wytwórnia zmieniła gatunek oferowanej muzyki, koncentrując się na amerykańskim undergroundzie (np. Pixies).

  Post punk to styl w obrębie muzyki rockowej, wywodzący się z muzyki punk, będący skutkiem poszukiwań artystycznych zespołów z tego kręgu; efektem tego stało się wyjście poza dość wąskie ramy gatunku.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Wytwórnia wydała wiele kluczowych albumów zespołów i muzyków solowych będących wyznacznikiem rockowej muzyki niezależnej (m.in. indie rock lat 80. i początku 90. XX wieku) i nasilającej się ery muzyki na podwalinach muzyki elektronicznej i punk rocka: m.in. post punka, rocka gotyckiego, awangardowego rocka alternatywnego, zimnej fali, nowej fali, Dark wave, synth popu, industrialu, czy ambientu. Do najważniejszych grup należą m.in.: Bauhaus, Clan of Xymox, Xymox, Cocteau Twins, Colourbox, Mass, In Camera, Dead Can Dance, Dif Juz, GusGus, Heidi Berry, Modern English, Pixies, The Boys Next Door, The Birthday Party, The The, Thievery Corporation, This Mortal Coil, Throwing Muses, The Wolfgang Press, Xmal Deutschland, Rowland S. Howard, Lydia Lunch, Frank Black i Lush.

  Rowland Stuart Howard (ur. 24 października 1959, zm. 30 grudnia 2009) – australijski muzyk rockowy, gitarzysta oraz kompozytor, najbardziej znany ze względu na jego styl gry na gitarze za pomocą sprzężenia w postpunkowej grupie o nazwie The Birthday Party (w tej samej grupie śpiewał Nick Cave) oraz z jego współpracy przy projektach autorstwa Lydii Lunch oraz Nikkiego Suddena. Zmarł na raka wątroby.Industrial – awangardowy styl w muzyce elektronicznej, czerpiący inspiracje z fascynacji, a jednocześnie rozczarowania zdehumanizowaną cywilizacją przemysłową, z jednej strony dążącą do technicznej doskonałości, a z drugiej spychającą jednostkę ludzką na dalszy plan.

  Obecnie z 4AD związani są tacy wykonawcy, jak: Beirut, Blonde Redhead, Lisa Gerrard, Neil Halstead, Kristin Hersh, Brendan Perry i The Mountain Goats.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dark wave, pisane także Darkwave – styl muzyczny, wywodzący się z nowej fali muzyki. Styl ten związany jest z rockiem gotyckim.
  The Wolfgang Press – brytyjski zespół działający od 1983 do 1990 roku. Do składu zespołu należeli: Michael Allen (wokalista), Mark Cox (instrumenty klawiszowe) oraz Andrew Gray (gitara elektryczna). Wydawcą grupy była wytwórnia 4AD.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Neil Halstead (ur. 7 października 1970) - angielski muzyk i tekściarz. Był jednym z założycieli grupy Slowdive, a obecnie jest wokalistą, gitarzystą oraz autorem tekstów w zespole Mojave 3. W 2001 roku, nakładem 4AD, ukazał się jego solowy album, Sleeping on Roads. Obecnie związany jest z wytwórnią Brushfire Records.
  Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.
  Dead Can Dance – brytyjsko-australijska grupa muzyczna prezentująca alternatywne spojrzenie na world music, z wpływami gatunków zaliczanych do szeroko pojętego dark independent. Powstała w 1981 roku w Melbourne z inicjatywy Brytyjczyka Brendana Perry’ego, do którego wkrótce dołączyła Australijka Lisa Gerrard. Zespół rozwiązano w 1998 roku. Siedem lat później, w 2005 roku, został on reaktywowany. Jednak po trasie koncertowej grupa zaprzestała grania. W 2011 roku duet wznowił działalność.
  Brendan Perry (ur. 30 czerwca 1959 roku w Londynie) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista. Perry znany jest z wieloletnich występów w grupie muzycznej Dead Can Dance.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.884 sek.