• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 40 Wall Street

  Przeczytaj także...
  Art déco – styl w sztuce: architekturze, malarstwie, grafice oraz w architekturze wnętrz, rozpowszechniony w latach 1919–1939. Nazwa wywodzi się od francuskiego art – sztuka i décoratif – dekoracyjny, w rozumieniu jakie język polski łączy z urządzaniem wnętrz (czyli "dekorowaniem"); termin décoratif nie oznacza w tym wypadku "zdobienia".Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  40 Wall Street (znany także jako Trump Building) – wieżowiec w Nowym Jorku na Manhattanie w Stanach Zjednoczonych. Ma 70 pięter i 282,5 metra wysokości. Jego budowa została rozpoczęta w roku 1929, a ukończona w 1930. Wykonano go w stylu art déco. Budynek, często nazywany „klejnotem w koronie Wall Street”, został zaprojektowany przez: H. Craig Severance, Yasuo Matsui i Shreve & Lamb. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 83 891 m².

  Chrysler Building – wieżowiec znajdujący się w Nowym Jorku w dzielnicy Manhattan. Ma 319 metrów wysokości i 77 pięter.Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (ang. United States Coast Guard – USCG) − najmniejszy z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych, ale tylko pięć państw świata, może pochwalić się swoimi marynarkami wojennymi większymi od US Coast Guard. Jej zadaniem jest obrona narodowa, ochrona bezpieczeństwa morskiego, wsparcie przy egzekwowaniu amerykańskiego prawa na wodach okalających terytorium Stanów Zjednoczonych, oraz ochrona środowiska naturalnego. Łączy funkcje wojskowe i cywilne. Służy w niej około 40 tys. ludzi. Straż Wybrzeża podlega Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego, a nie Departamentowi Obrony, tak jak pozostałe rodzaje sił zbrojnych.

  Opis[ | edytuj kod]

  Wybudowano go w 11 miesięcy. Jest usytuowany w północnej części Wall Street, pomiędzy Broad Street i William Street. Pierwotnie po wybudowaniu był znany jako Bank of Manhattan Trust Building. Razem z iglicą mierzy 282,5 metra i na krótko był najwyższym budynkiem świata. Niedługo bowiem został przewyższony przez Chrysler Building, który to został ukończony jeszcze tego samego roku. Obecnie jest on znany jako Trump Building za sprawą Donalda Trumpa, który kupił go i odrestaurował w 1996 roku.

  The Empire State Building – wieżowiec w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko miasta, ale także całego kraju. Oficjalne otwarcie poprowadził prezydent Herbert Hoover, który 1 maja 1931 roku w Waszyngtonie nacisnął przycisk zapalający światła budynku. Od chwili wybudowania do 1973 roku ESB był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Tytuł najwyższej budowli odzyskał 11 września 2001 roku po zamachach terrorystycznych na wieże World Trade Center, które były do tej pory na najwyższych pozycjach. W całym kraju jest obecnie na 3. miejscu po Willis Tower i Trump International Hotel and Tower w Chicago. Jego oficjalna wysokość wynosi 381 metrów. Jednak jeśli liczyć również antenę znajdującą się na dachu wysokość ta wzrasta aż do 443,2 metrów. Ma 102 piętra oraz jedno piętro podziemne. Został zaprojektowany w stylu art déco przez Shreve, Lamb & Harmon Associates. American Society of Civil Engineers (ASCE) zaliczyło go do 7 cudów współczesnego świata. Należy do World Federation of Great Towers. Jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi właśnie Empire State.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  40 Wall Street/The Trump Tower

  Początkowo gmach ten był projektowany jako o 41 metrów niższy od pobliskiego Woolworth Building, ukończonego w 1913 roku. Następnie projekt zakładał, że budynek będzie o 2 stopy wyższy niż planowany Chrysler Building, który miał osiągnąć 282 metry. Jednak potajemnie plany budynku Chryslera zostały zmienione po tym, jak 40 Wall Street został ukończony. W tajemnicy zbudowano iglicę, która następnie została umieszczona na dachu budynku. Jednak i Chrysler Building nie cieszył się długo mianem najwyższego, gdyż w parę miesięcy później wybudowany został Empire State Building, który od tamtej pory był budynkiem najwyższym.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.

  Trump kupił budynek za 8 mln USD w 1995 r. i przeprowadził gruntowny remont. Zamierzał sprzedać budynek w 2003 r., ale oczekiwana przez niego kwota 300 mln USD była zbyt wysoka. Żadna z ofert nie została przyjęta i Trump pozostał w posiadaniu tego wieżowca. Gdy Trump kupił budynek, zamierzał zmienić część jego przestrzeni biurowej na mieszkania. Jednak wkrótce rynek biurowy ponownie się wzmocnił i jego powierzchnia szybko została wydzierżawiona.

  Wall Street – ulica w Nowym Jorku, w południowej części Manhattanu – Manhattanie Dolnym. Ciągnie się od Broadwayu po South Street przy East River, przez samo centrum historycznej Dzielnicy Finansowej. Wall Street było pierwszym miejscem, w którym na stałe zadomowiła się Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  20 maja 1946 r. samolot Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych uderzył w 58. piętro budynku. W wyniku tego wypadku, którego powodem była gęsta mgła, zginęło 5 osób.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • SkyscraperPage
 • Emporis
 • 40 Wall Street – The Trump Building
 • Model Trump Building (40 Wall Street)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.
  Iglica – zwieńczenie wieży lub hełmu w formie wysmukłego ostrosłupa lub stożka. Czasem iglicą nazywany jest również dach wieżowy o dużej wysokości.
  Donald John Trump (ur. 14 czerwca 1946 w Queens) – amerykański przedsiębiorca, miliarder; najbardziej znany jako właściciel nieruchomości w USA, kierownik, założyciel oraz CEO (chief executive officer) Trump Organization. Prowadzi również bardzo popularny w USA show – The Apprentice.
  Woolworth Building to jeden z najstarszych i najsłynniejszych drapaczy chmur w Nowym Jorku. Po 94 latach od wzniesienia wciąż jest jednym z 50 najwyższych budynków w USA, jak i również znajduje się w dwudziestce najwyższych nowojorskich wieżowców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.