3 Eskadra Lotnictwa Taktycznego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

3 Eskadra Lotnictwa Taktycznego "Poznań" (3 elt)pododdział Wojska Polskiego, sformowany w 2001 w Poznaniu-Krzesinach i stacjonujący na obiektach 31 Bazy Lotniczej Poznań-Krzesiny. Rozformowana z dniem 1 kwietnia 2008.

Nawigacja – dział wiedzy zajmujący się określaniem bieżącego położenia oraz optymalnej drogi do celu dla ludzi, statków, pojazdów lądowych i innych przemieszczających się obiektów.Szachownica lotnicza – znak Sił Powietrznych, malowany na statkach powietrznych. Znak ma formę kwadratowej szachownicy o czterech polach w kolorach czerwonym i białym.

Historia i powstanie 3 elt[ | edytuj kod]

3 Eskadra Lotnictwa Taktycznego powstała z dniem 1 stycznia 2001 na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej z 3 października 2000 i przejęła tradycje i sztandar 3 plm i podlegała bezpośrednio Dowództwu 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni. Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.

W dniu 1 kwietnia 2008 połączona z 31 Bazą Lotniczą i 6 Eskadrą Lotnictwa Taktycznego w nową jednostkę – 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego. Eskadra stała się jej 1 eskadrą

Tradycje[ | edytuj kod]

3 elt przejęła tradycje następujących jednostek lotniczych:

 • 2 Dywizjonu Myśliwskego "Krakowsko-Poznańskiego" (utworzonego we Francji)
 • 2 Wielkopolskiej Eskadry Lotniczej
 • 3 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Poznań"
 • 4 Wielkopolskiej Eskadry Lotniczej
 • 13 Eskadry Myśliwskiej
 • 15 Eskadry Myśliwskiej
 • 17 Eskadry Lotniczej Dowództwa Wojsk Lotniczych (bezpośrednio z niej wywodzi się klucz śmigłowców)
 • 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego
 • 131 Eskadry Myśliwskiej
 • 132 Eskadry Myśliwskiej
 • 302 Dywizjonu Myśliwskiego "Poznańskiego" (utworzonego w Wielkiej Brytanii)
 • 31 sierpnia jest 243. (w latach przestępnych 244.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 122 dni. Podpułkownik (ppłk) – wysoki stopień oficerski. W Wojsku Polskim bezpośrednio poprzedzający pułkownika, a powyżej stopnia majora. Jest zaliczany w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Łask – miasto w woj. łódzkim, w powiecie łaskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Łask. Położone na Wysoczyźnie Łaskiej, nad Grabią.
  1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego – za podstawę dla jednostki posłużyła 3 Dywizja Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. Jednostka organizacyjna znajdująca się w mieście Świdwin.
  Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.
  Siemirowice (kaszb. Szëmrejce lub też Szëmrowice, Szëmrojce, Semirowice, niem. Schimmerwitz) – duża wieś kaszubska na północno-zachodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Cewice.
  15 Eskadra Myśliwska – eskadra polskiego lotnictwa wojskowego, sformowana w 1919 jako 4 Wielkopolska Eskadra Bojowa, przemianowana na 15 Eskadrę w 1920. W okresie 1925-1928 nosiła numer 112 Eskadry Myśliwskiej, następnie 132 Eskadry Myśliwskiej.
  Zegrze Pomorskie (przed 1945 r. niem. Seeger) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Świeszyno, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 168. Ok. 2 km na południowy wschód od wsi znajduje się lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie, dawniej użytkowane jako lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie.
  PZL TS-11 Iskra – samolot szkolno-treningowy, produkowany przez WSK "PZL Mielec" (obecnie Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu), zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem Tadeusza Sołtyka (stąd oznaczenie TS). Pierwsza polska konstrukcja lotnicza napędzana silnikiem odrzutowym.

  Reklama