• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 3 Armia Pancerna - III Rzesza

  Przeczytaj także...
  Hermann Hoth (ur. 12 kwietnia 1885 w Neuruppin, zm. 26 stycznia 1971 w Goslar) – niemiecki wojskowy, Generaloberst wojsk pancernych. Odpowiedzialny za zbrodnie wojenne w podległych mu jednostkach Wehrmachtu w czasie II wojny światowej.Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).
  Grupa Armii Wisła - (Heeresgruppe Weichsel) niemiecka grupa armii, utworzona 24 stycznia 1945 roku, skierowana do działań przeciwko Armii Czerwonej. Utworzona ze sztabu Grupy Armii Nadrenia.

  3 Armia Pancerna (niem. 3. Panzerarmee) — niemiecka armii pancerna z okresu II wojny światowej.

  Utworzona 16 listopada 1940, jako 3 Grupa Pancerna (niem. der Panzergruppe 3), z dowództwa XV Korpusu Armijnego. Od 31 grudnia 1941 przemianowana na 3 Armię Pancerną. Przydzielona Grupie Armii Środek, (pod koniec wojny Grupie Armii Wisła), walczyła pod Moskwą na przełomie 1941 i 1942 roku, następnie brała udział w walkach pod Witebskiem. Po cofaniu się przez Litwę i Kurlandię pod koniec 1944 roku wzięła udział w walkach o Kłajpedę. W składzie Grupy Armii Wisła walczyła pod Szczecinem i nad Odrą. Poddała się Amerykanom.

  Witebsk (biał. Віцебск, ros. Витебск) – miasto położone w północno-wschodniej części Białorusi, nad rzeką Dźwiną.Hasso Eccard Freiherr von Manteuffel (ur. 14 stycznia 1897, zm. 24 września 1978) – niemiecki oficer i polityk XX wieku. Służył w obu wojnach, podczas drugiej był wybitnym generałem. Posiadał jako jeden z niewielu Krzyż Rycerski z liśćmi dębu, mieczami i brylantami.

  Dowódcy[]

 • gen. płk Hermann Hoth (16 listopada 1940 - 4 października 1941)
 • gen. płk Georg-Hans Reinhardt (5 października 1941 - 15 sierpnia 1944)
 • gen. płk Erhard Raus (15 sierpnia 1944 - 10 marca 1945)
 • gen. wojsk panc. Hasso-Eccard von Manteuffel (10 marca - 7 maja 1945)
 • Struktura organizacyjna[]

 • oddziały armijne (m.in. 3 Pułk Łączności)
 • październik 1941

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
 • VI Korpus Armijny (III Rzesza),
 • XXXXI Korpus Armijny (III Rzesza),
 • LVI Korpus Armijny (III Rzesza),
 • V Korpus Armijny (III Rzesza)
 • kwiecień 1944

 • IX Korpus Armijny (III Rzesza),
 • LIII Korpus Armijny (III Rzesza),
 • VI Korpus Armijny (III Rzesza),
 • 210 Dywizja Bezpieczeństwa
 • Bibliografia[]

 • Internetowy leksykon Wehrmachtu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.
  XV Korpus Armijny (Zmotoryzowany), Grupa Hoth, niem. XV. Armeekorps (mot.) – jeden z niemieckich korpusów armijnych. Utworzony w październiku 1938 roku w miejscowości Jena dla trzech dywizji lekkich. Korpus stworzony został z początkiem wojny, wziął udział w kampanii wrześniowej w składzie 10 Armii Dywizje korpusu walczyły m.in. z oddziałami Armii Prusy na przedpolach Kielc, i w bitwie pod Iłżą. Następnie korpus walczył pod Warszawą, a od grudnia 1939 na froncie zachodnim. W kampanii na zachodzie kolejno w składzie: 4 Armii, Grupy Kleist i 2 Armii. W maju tego roku występowała też jako Grupa Hoth. Walczyła pod Dunkierką, nad Sommą i Loarą. W listopadzie tego roku przekształcona w 3 Grupę Pancerną.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Kurlandia (łot. Kurzeme – ziemia Kurów, niem. Kurland) – kraina historyczna w zachodniej części Łotwy na półwyspie nad Bałtykiem. Nazwa pochodzi od łotewskiego plemienia Kuronów (Kurów, Kursi). W szerszym kontekście nazwa używana na określenie Księstwa Kurlandii i Semigalii.
  Georg-Hans Reinhardt (ur. 1 marca 1887 w Budziszynie, zm. 23 listopada 1963 w Tegernsee) – niemiecki wojskowy, generaloberst.
  4 października jest 277. (w latach przestępnych 278.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 88 dni.
  V Korpus Armijny - niemiecki oddział wojskowy utworzony w październiku 1935 roku z 5 Dywizji Reichswehry w Stuttgarcie. Zmobilizowana z początkiem wojny. Od października 1942 do czerwca 1943 znana też jako Grupa Wetzel, w lipcu 1943 występowała jako Grupa Allmendinger. Korpus został zniszczony w maju 1944 podczas walk na Krymie. Resztki zostały w lipcu 1944 przemianowane w XI Korpus SS. W styczniu 1945 sformowany ponownie, ze sztabów 221 Dywizji Bezpieczeństwa i 20 Dywizji Polowej Luftwaffe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.