3 Armia (RFSRR)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lotnictwo .naglowek{color:black;background:#95a7b9}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-marynarka .naglowek{color:white;background:#6082B6}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lądowe .naglowek{color:white;background:#556B2F}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-paramilitarny .naglowek{color:black;background:#b6b3c7}

3 Armia (ros. 3-я армия) – związek operacyjny Armii Czerwonej okresu wojny domowej w Rosji i wojny polsko-bolszewickiej.

Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Kungur – miasto w Rosji, w Kraju Permskim, w pobliżu ujścia Irenia i Szakwy do Syłwy (dorzecze Kamy). Miejscowość założono w 1663 r., prawa miejskie nadano w 1781 r. Około 68 tys. mieszkańców (2006).

Formowanie i walki[ | edytuj kod]

Sformowana w czerwcu 1918 z wojsk Frontu Wschodniego w rejonie Permu i Jekaterynburga. Pierwszym dowódcą 3 Armii był łotewski rewolucjonista Reingold Berzin. Komisarzem wojskowym 3 Armii był Filipp Gołoszczokin, jednocześnie komisarz wojskowy Uralskiej Obwodowej Rady Delegatów Robotniczych, Kozackich i Czerwonoarmijnych. Jednym z członków Rady Rewolucyjnej 3 Armii był Walentin Trifonow. Armia walczyła na Uralu.

Uralska Obwodowa Rada Delegatów Robotniczych, Kozackich i Czerwonoarmijnych (w skrócie Uralczycy) – jedna z rad obwodowych ruchu bolszewickiego w czasie wojny domowej w Rosji 1917-1921.Filipp Isajewicz Gołoszczokin (ros. Фили́пп Иса́евич Голощёкин) (właśc. Isaj Isaakowicz (ros. Исай Исаакович) Gołoszczokin) (ur. 26 lutego 1876 w Newlu, zm. 28 października 1941 we wsi Barbosz w obwodzie kujbyszewskim) – rosyjski rewolucjonista, bolszewik żydowskiego pochodzenia, przewodniczący Komitetu Wykonawczego w Samarze (1922-1925), II sekretarz Komunistycznej Partii Kazachstanu (1925-1933), główny sędzia Sądu Państwowego ZSRR (1933-1939), jeden z organizatorów mordu na carskiej rodzinie w 1918.

27 czerwca 1918 tuż po północy (zaledwie 2 dni po powstaniu które zniweczyło próbę przeniesienia rodziny carskiej do Murmańska) dokonał on inspekcji domu Ipatjewa. Wkrótce wysłał telegram do Moskwy, zapewniając w nim Wszechrosyjski Centralny Komitet Wykonawczy (WCIK), że wszyscy członkowie rodziny carskiej żyją i mają się dobrze.

Wojsko Polskie w okresie wojny polsko-bolszewickiej – siły zbrojne odradzającej się II Rzeczypospolitej w okresie walk o wschodnie granice państwa polskiego. Walentin Andriejewicz Trifonow (ros. Валенти́н Андре́евич Три́фонов, ur. 28 lipca (lub 27 sierpnia) 1888 w stanicy Nowoczerkaskiej w Obwodzie Wojska Dońskiego, zm. 15 marca (lub 22 sierpnia) 1938) – rosyjski rewolucjonista, radziecki działacz państwowy, wojskowy i dyplomata, przewodniczący Wojskowego Kolegium Sądu Najwyższego ZSRR (1923-1926).

W listopadzie i grudniu 1918 r. 3 Armia poniosła ogromne straty podczas odwrotu znad Czusowej, z Kunguru i Permu, przy trzydziestostopniowym mrozie i brakach w zaopatrzeniu, umundurowaniu i uzbrojeniu. Armia musiała być odtwarzana praktycznie od nowa.

W styczniu 1920 zostasa przeformowana w 1 Rewolucyjną Armię Robotniczą. Odtworzona w czerwcu 1920, pod dowództwem W. Łazarewicza wchodziła w skład Frontu Zachodniego Tuchaczewskiego. Podczas ofensywy lipcowej 1920 3 Armia otrzymała rozkaz zajęcia 5 lipca Dokszyc, zaś 6 lipca odcięcia przeciwnika od linii odwrotu drogą żelazną w rejonie stacji Parafianowo. 9 lipca 1920 3 Armia otrzymała rozkaz skoncentrowania się do 11 lipca w rejonie ChołchłoPierszajeRaków. Poniosła duże straty w walkach nad Wkrą, pod Modlinem i na przedmościu warszawskim. Na skutek błędów polskiego dowództwa po bitwie nad Wisłą Armii udało się wycofać większość sił na wschód. W bitwie nad Niemnem poniosła olbrzymie straty. Podczas odwrotu spod Lidy większość jej sił dostało się do niewoli lub uległo rozproszeniu. W grudniu 1920 została rozformowana.

Pierszaje (biał. Пяршаі) – wieś w rejonie wołożyńskim obwodzie mińskim na Białorusi. Miejscowość leży w dorzeczu rzeki Isłocz na północno-wschodnim skraju Puszczy Nalibockiej. Władimir Sałamanowicz Łazariewicz (ros. Владимир Саламанович Лазаревич; ur. 14 września 1882 w Białymstoku, zm. 20 czerwca 1938 w Moskwie) − podpułkownik Sztabu Generalnego Armii Imperium Rosyjskiego, komdyw Armii Czerwonej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Murmańsk (ros. Мурманск) – miasto w Rosji, założone 4 października 1916 roku. Niezamarzający port nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Centrum administracyjne obwodu murmańskiego. Położony 1967 km od Moskwy. 6 maja 1985 otrzymało tytuł Miasto Bohater (Город-герой).
Michaił Iwanowicz Ałafuzo ((ros.) Михаил Иванович Алафузо, ur. 1891 w Mikołajowie (Ukraina), rozstrzelany 13 lipca 1937) – Rosjanin, komkor (1935).
Polskie wojska taborowe w wojnie polsko-bolszewickiej – organizacja i działania wojsk taborowych w okresie wojny polsko-bolszewickiej.
Artyleria polska w wojnie polsko-bolszewickiej – organizacja i działania artylerii polskiej w okresie wojny polsko-bolszewickiej.
Siergiej Aleksandrowicz Mieżeninow (ur. 7/19 stycznia 1890 r. w Kaszyrze, zm. 28 września 1937 r.) – rosyjski i radziecki wojskowy, uczestnik I wojny światowej oraz wojny domowej w Rosji i wojny polsko-bolszewickiej, ofiara czystek stalinowskich w Armii Czerwonej.
Jekaterynburg (ros. Екатеринбург, Jekatierinburg) – miasto w azjatyckiej części Rosji położone pod stokami Uralu, w obwodzie swierdłowskim, nad rzeką Iset. W latach 1924-1991 nosiło nazwę Swierdłowsk (ros. Свердловск) na cześć bolszewickiego przywódcy Jakowa Swierdłowa.
Armia Czerwona, ros. Красная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka (ros. Советская армия, stosowane również tłumaczenie Armia Sowiecka) – wojska lądowe Sił Zbrojnych ZSRR, istniejące do grudnia 1991 (przemianowane m.in. na Wojska Lądowe Republiki Białoruś, Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej oraz wojska lądowe każdej z pozostałych dawnych republik ZSRR).

Reklama