• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 386BSD

  Przeczytaj także...
  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Linus Benedict Torvalds (ur. 28 grudnia 1969 w Helsinkach) – fiński programista, twórca jądra Linux oraz systemu kontroli wersji git.
  Bastylia (fr. la Bastille) – zamek wybudowany pod Paryżem, w latach 1370–1383, jako część jego umocnień, w celu obrony bramy Św. Antoniego. Słowo la bastille w wolnym tłumaczeniu oznacza każdy zamek tuż za rogatkami miasta i jest mniej więcej odpowiednikiem polskiego słowa "barbakan".

  386BSD – system operacyjny z rodziny Unix oparty na wolnodostępnym 4.3BSD (Net/2) stworzonym na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

  386BSD był ambitną próbą stworzenia wolnodostępnego i nowoczesnego systemu dla szerokodostępnych komputerów na platformie IA-32. Twórcami projektu było wywodzące się z laboratorium CSRG małżeństwo William i Lynne Jolitz.

  Wersja 0.0 wydana została na licencji BSD w dniu św. Patryka 1991 roku. Była ona jeszcze bardzo ograniczona w funkcjonalności; całość mieściła się na 30 dyskietkach. Kolejna wersja (0.1) ukazała się 14 lipca 1992, w rocznicę zdobycia Bastylii. Była ona poprzedzona cyklem artykułów pt. Porting Unix to the 386 w czasopiśmie „Dr Dobb’s Journal”. W ciągu tygodnia ściągnięto ją z serwerów 250 000 razy.

  Fork – sytuacja, w której rozwój projektu nie prowadzi już jedną drogą, ale rozwidla się na dwie lub więcej gałęzi. Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.

  Projekt zamarł wraz z początkiem 1993. Głównym powodem stagnacji wydaje się była niechęć Jolitzów - którzy nie zamierzali rezygnować ze swych ambitnych założeń odnośnie do systemu - do bardziej otwartej kooperacji z programistami, którzy nadsyłali poprawki do systemu, co doprowadziło do podziałów. Inne źródła twierdzą, że częściowo powodem mógł być proces wytoczonym Uniwersytetowi Kalifonijskiemu przez AT&T (potem Novell) o rozpowszechnianie zastrzeżonego kodu, który za pośrednictwem Net/2 znalazł się także w 386BSD - zaprzeczają temu Jolitzowie.

  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.OpenBSD – wolnodostępny system operacyjny typu UNIX z rodziny BSD zgodny z normą POSIX. Projekt powstał w 1995 roku jako efekt rozłamu w zespole NetBSD, jego inicjatorem był kanadyjski programista Theo de Raadt.

  Wersja 1.0 ukazała się dopiero w grudniu 1993. W drugiej połowie 1994 jej poprawione wydanie było dystrybuowanym przez „Dr. Dobb’s Journal” jako 386BSD Reference CD-ROM w cenie 99 USD. Ostatnia wersja 2.0 (w postaci uaktualnienia na dyskietkach) ukazała się jako dodatek do tego samego czasopisma w roku 1995.

  William Frederic Jolitz (częściej Bill Jolitz) - amerykański programista, twórca wraz z żoną Lynne wolnodostępnego systemu operacyjnego 386BSD.NetBSD – wysoce przenośny, dostępny na wiele architektur system operacyjny z rodziny BSD (Unix), zgodny z normą POSIX.

  Mimo że 386BSD z punktu widzenia rozwoju i rynku zakończyło się fiaskiem, bezpośrednio bazując na jego wolnodostępnym kodzie rozwinęły się projekty FreeBSD, NetBSD oraz OpenBSD (patrz: fork). 386BSD jest więc się przodkiem większości wolnodostępnych dla architektury IBM PC systemów Unix (DragonFly BSD, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD). Według kilku źródeł publikowane w „Dr. Dobb’s Journal” artykuły stały się także inspiracją dla Linusa Torvaldsa, twórcy Linuksa.

  FreeBSD — system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.Lynne Greer Jolitz (ur. 30 czerwca 1961) – amerykańska programistka, wraz ze swym mężem Billem twórczyni wolnodostępnego systemu operacyjnego 386BSD.

  Jolitzowie twierdzą, że obie bezpośrednie pochodne 386BSD – FreeBSD i NetBSD – odeszły od ich ambitnych założeń, zamiarem których było stworzenie o wiele bardziej nowoczesnego systemu i pozbycie się wielu informatycznych staroci (jak linearna obsługa pamięci), ciążących na systemach Unix od lat 70.

  Święty Patryk, irl. Pádraig Mac Calprainn, Naomh Pádraig, Pádraig Naofaur, cs. Swiatitiel Patrik, jepiskop Irłandskij (ur. ok. 385-389, zm. 17 marca 461 w Armagh) – biskup i apostoł Irlandii, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, misjonarz i organizator życia religijnego w Irlandii.Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna domowa 386BSD (ang.)
 • Lynne Jolitz o pracy nad 386BSD (ang.)
 • Greg Lehey o genezie systemów *BSD (ang.)
 • Artykuł o inspiracjach Linusa Torvaldsa wraz z listą artykułów w cyklu Porting Unix to the 386 (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IA-32 (Intel Architecture 32 bit) – 32-bitowy model programowy mikroprocesora opracowany przez firmę Intel. Nazywany czasem x86-32, jako że opiera się na 32-bitowym rozwinięciu modelu programowego rodziny x86. Architektura IA-32 zaliczana jest z reguły do kategorii CISC, choć technologie wprowadzane stopniowo w nowszych wersjach procesorów IA-32 spełniają także wiele cech procesorów RISC.
  IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.
  Computer Systems Research Group – istniejąca do 1990 roku informatyczna placówka badawczo-rozwojowa Uniwersytetu Kalifornijskiego Berkeley, w której stworzono (1976) i rozwijano do 1993 gałąź systemu Unix znaną pod nazwą BSD.
  Novell, Inc. NASDAQ: NOVL – amerykańska firma specjalizująca się w sieciowych systemach operacyjnych takich jak NetWare i SUSE Linux.
  DragonFly BSD – system operacyjny typu uniksowego, z rodziny BSD, niezależna seria oparta na gałęzi 4.x systemu FreeBSD, zarazem identyfikujący się jako jego logiczna kontynuacja. Powstał w wyniku odmiennych koncepcji rozwoju linii 5.x FreeBSD. Prace nad systemem rozpoczęły się w czerwcu 2003 roku, oficjalna data narodzin: 16 lipca 2003.
  Licencja BSD (Berkeley Software Distribution License, BSDL) – jedna z licencji zgodnych z zasadami Wolnego Oprogramowania. Powstała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.