• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 36 Dywizja Piechoty - USA

  Przeczytaj także...
  Operacja Avalanche (ang.: lawina) to nazwa rozpoczętego 9 września 1943, lądowania aliantów na południe od Neapolu, w okolicach miasta Salerno (Morze Tyrreńskie) w czasie kampanii włoskiej. Inwazja Włoch rozpoczęła się 10 lipca lądowaniem aliantów na Sycylii. Wraz z lądowaniami sił brytyjskich w południowych Włoszech (operacje Slapstick i Baytown), 3 września lądowała w rejonie Reggio 8 Armia angielska po silnym bombardowaniu morskim i lotniczym. Operacja miała na celu szybkie zajęcie terytorium Włoch, po rozejmie między siłami Włoch i Aliantów zawartym 3 września i ogłoszonym 8 września. Po ogłoszeniu rozejmu siły floty włoskiej przeszły na Maltę. 9 września rozpoczęła lądowanie 5 Armia amerykańsko-brytyjska pod dowództwem gen. Marka Clarka (600 jednostek morskich z 8 dywizjami amerykańskimi i brytyjskimi na pokładach). Lądowanie poprzedzone było przygotowaniem artyleryjskim 4 pancerników oraz bombardowaniem lotnictwa sprzymierzonych. 11 września 5 Armia spotkała się z silnym kontrnatarciem sił niemieckich wspieranych przez lotnictwo. Niemcy w rejony dzialania 5 i 8 Armii ściągnęli siły ok. 13 dywizji w tym dużą ilość oddziałów pancernych. Niemcy mieli dogodną sytuację ze względu na brak użycia przez sprzymierzonych wsparcia powietrznego ze względu na duże odległości do lotnisk. Niemcom udało się zatrzymać wojska aliantów, a nawet zepchnąć je na odległość 1000 m. od brzegów w dniach 14-15 września. W krytycznym momencie alianci rzucili do walki całe lotnictwo średniego i dalekiego zasięgu. Od strony morza użyli 6 okrętów liniowych, 7 lotniskowców, 13 krążowników i ok 60 niszczycieli (w tym trzy polskie. W wyniku kontruderzenia sił morskich, lotnictwa i sil lądowych 16 września Niemcy zostali rozbici. a 5 armia połączyła się z 8 armią ok. 40 mol na południowy wschód od Salerno. 17 września Niemcy wycofali się na wcześniej przygotowane linie obronne na drodze do Rzymu. Sojusznicy do prowadzenia dalszej operacji zmuszeni byli ściągnąć dodatkowe siły i zorganizowaną koordynacją działań lądowych i morskich. W wyniku dalszych walk 1 października zdobyli Neapol.Bitwa o Monte Cassino (zwana także bitwą o Rzym) – w rzeczywistości cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, które miały miejsce w 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Bitwa ta uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych (obok walk pod Stalingradem, na Łuku Kurskim, lądowania w Normandii i powstania warszawskiego) w czasie II wojny światowej. Brytyjski historyk Matthew Parker napisał: Bitwa o Cassino − największa lądowa bitwa w Europie − była najcięższą i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Po stronie niemieckiej wielu porównywało ją niepochlebnie ze Stalingradem.
  Rapido - rzeka w południowych Włoszech w prowincji Frosinone, obecnie bardziej znana jako Gari, długości około 25-30 km, biegnąca z ze wschodu na zachód i w okolicach miasta Cassino łącząca się z rzeką Liri, tworząc rzekę Garigliano wpadającą do Morza Śródziemnego 75 km na północny zachód od Neapolu. Jest wąska, głeboka i rwąca, brzeg południowy płaski i grząski, brzeg północny urwisty, o wysokości do 2 metrów.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}
  Struktura dywizji

  36 Dywizja Piechoty (ang. 36th Infantry Division) – dywizja amerykańska, jednostka Gwardii Narodowej stanu Teksas.

  Operacja Shingle (ang.: żwir) – nazwa rozpoczętego 22 stycznia 1944 lądowania aliantów w okolicach miasta Anzio w czasie kampanii włoskiej. Dowódcą wojska alianckich był generał John Lucas, zamierzeniem operacji było obejście umocnień linii Gustawa i otwarcie drogi do Rzymu. Operacje wojskowe przeprowadzone po lądowaniu określane są zazwyczaj jako bitwa pod Anzio.Amerykańska 34. dywizja piechoty (34th Infantry Division) jest obecnie jedną z dywizji Gwardii Narodowej ze stanów Minnesota i Iowa.

  I wojna światowa[ | edytuj kod]

  Dywizja została utworzona w lipcu 1917 z Gwardii Narodowej stanów Teksas i Oklahoma. W lipcu 1918 dotarła do Europy i walczyła na froncie w ostatnich miesiącach wojny, tracąc 466 zabitych i 2118 rannych. Po zakończeniu wojny dywizję rozwiązano w czerwcu 1919.

  Operacja Shingle (ang.: żwir) – nazwa rozpoczętego 22 stycznia 1944 lądowania aliantów w okolicach miasta Anzio w czasie kampanii włoskiej. Dowódcą wojska alianckich był generał John Lucas, zamierzeniem operacji było obejście umocnień linii Gustawa i otwarcie drogi do Rzymu. Operacje wojskowe przeprowadzone po lądowaniu określane są zazwyczaj jako bitwa pod Anzio.Cassino – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lacjum, w prowincji Frosinone. Miasto znajduje się u podnóża wzgórza Monte Cassino. Główny przemysł: montaż samochodów i wyrób zabawek. W sąsiednim Piedimonte San Germano znajduje się duży zakład Fiata Stabilimento Fiat di Cassino.

  II wojna światowa[ | edytuj kod]

  Dywizję aktywowano ponownie 25 listopada 1940 jako dywizję Gwardii Narodowej stanu Teksas . W kwietniu 1943 dywizja dotarła do Afryki Północnej gdzie kontynuowała szkolenie. Weszła do linii we wrześniu 1943 podczas lądowań pod Salerno. Pomimo strat dywizja walczyła nieprzerwanie do 12 marca 1944, biorąc udział w bitwie o Monte Cassino. 20 stycznia 1944 dywizja podjęła nieudaną próbę przekroczenia rzeki Rapido na południe od Cassino. Atak ten zakończył się klęską, dywizja straciła ponad dwa tysiące zabitych, rannych i wziętych do niewoli, a pododdziały które przekroczyły rzekę musiały wycofać się. Jedyną korzyścią z ataku było odwrócenie uwagi Niemców od nadchodzącej operacji Shingle . Straty dywizji były skupione w dwóch pułkach piechoty (141 i 143) które próbowały przekroczyć rzekę. 142 pułk był w rezerwie i uniknął strat. W lutym pułk ten wziął udział w walkach na północ od Cassino, wspierając 34 DP, również amerykańską.

  Rick Atkinson (ur. 1952 r. w Monachium) – amerykański dziennikarz i autor książek. Uhonorowany sam lub z zespołem czterema Nagrodami Pulitzera.Operacja Dragoon (z ang. „wymusić, zdominować”, wstępnie nazwana Anvil – „kowadło”) – aliancka operacja desantowa w południowej Francji podczas II wojny światowej, przeprowadzona 15 sierpnia 1944 roku. W operacji uczestniczyły wojska amerykańskie, francuskie, brytyjskie oraz kanadyjskie.

  Po kilku miesiącach odpoczynku i uzupełniania strat, 25 maja dywizja wylądowała pod Anzio i 5 czerwca weszła do Rzymu. 15 sierpnia wylądowała w południowej Francji w trakcie operacji Dragoon, następnie walczyła w Alzacji. Zakończyła wojnę w południowych Niemczech. Po wojnie dywizja wróciła do Stanów Zjednoczonych i została rozwiązana 15 grudnia 1945.

  Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych (ang. US National Guard) – formacja typu milicyjnego, mająca wspierać regularną armię USA.

  Stan obecny[ | edytuj kod]

  Dywizja została utworzona ponownie 1 maja 2004 jako dywizja Gwardii Narodowej stanu Teksas, z rozwiązanej 49 Dywizji Pancernej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Combat Chronicles of U.S. Army Divisions in World War II [1]
  2. Rick Atkinson, The Day of Battle: The War in Sicily and Italy,1943-1944

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona stowarzyszenia weteranów dywizji
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.689 sek.