33 Baza Lotnictwa Transportowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

33 Powidzka Baza Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. Wiktora Pniewskiego (33 BLTr) Jednostka Wojskowa 3293 – polska wojskowa baza lotnicza w Powidzu w powiecie słupeckim (w odległości 35 km na południowy wschód od Gniezna oraz 35 km na północny zachód od Konina). Baza funkcjonuje w strukturach Sił Powietrznych i wchodzi w skład 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego z dowództwem w Powidzu.

Szachownica lotnicza – znak Sił Powietrznych, malowany na statkach powietrznych. Znak ma formę kwadratowej szachownicy o czterech polach w kolorach czerwonym i białym.Sztab Generalny Wojska Polskiego (SG WP) – instytucja centralna Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, utworzona w 1918.

Historia[ | edytuj kod]

W wyniku restrukturyzacji Sił Powietrznych baza została sformowana 1 lipca 2010 roku w oparciu o likwidowaną 33 Bazę Lotniczą, wchłaniając jednocześnie w swoją nową strukturę 14 eskadrę lotniczą. Baza jest ulokowana na lotnisku w Powidzu (kod EPPW).

21 Baza Lotnicza – baza lotnicza zlokalizowana około 5 kilometrów na wschód od centrum miasta Świdwin, funkcjonująca w latach 1999-2010. JW 3294.1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego – za podstawę dla jednostki posłużyła 3 Dywizja Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. Jednostka organizacyjna znajdująca się w mieście Świdwin.

Do zadań realizowanych przez bazę należy zaliczyć: zabezpieczenie logistycznego szkolenia lotniczego oraz działań jednostek wojskowych Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych, bieżącej działalności 14 eskadry lotnictwa transportowego, utrzymanie stałej gotowości do realizacji stawianych przed nim zadań poprzez przyjmowanie statków powietrznych innych jednostek, a także jako miejsce stacjonowania polskich samolotów C-130 Hercules. Dla potrzeb tych samolotów w bazie wybudowano specjalny hangar.

7 Eskadra Lotnictwa Taktycznego – powołana na podstawie zarządzenia Ministra Obrony Narodowej nr PF-74/Org. z dnia 15 lipca 1999 roku i rozkazu Szefa Sztabu Generalnego WP nr 083/Org. z dnia 9 sierpnia 1999 roku jednostka lotnicza o profilu myśliwsko-bombowym wydzielona do Sił Szybkiego Reagowania NATO.4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza – związek taktyczny Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Od 1 marca 2011 33 Baza posiada odznakę pamiątkową wprowadzoną Decyzją Nr 43/MON Ministra Obrony Narodowej. 15 października 2011 jednostka dostała własny sztandar.

W skład 33 BLTr wchodzi 7 Eskadra Działań Specjalnych, pododdział prowadzący śmigłowcowy transport i wsparcie ogniowe Mi-17 oraz S70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych.

Lockheed C-130 Hercules – amerykański średni czterosilnikowy wojskowy samolot transportowy o napędzie turbośmigłowym, produkowany przez wytwórnię Lockheed. Od wprowadzenia do służby w grudniu 1956 do chwili obecnej (2006) wyprodukowano ponad 2260 egzemplarzy tej maszyny w 40 wersjach, w którą wyposażone są siły zbrojne ponad 50 krajów świata. W grudniu 2006 C-130 Hercules stał się trzecią maszyną obok B-52 Stratofortress i English Electric Canberra, wykorzystywaną bez przerwy od 50 lat przez siły zbrojne, dla których został zaprojektowany, w tym wypadku Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, będąc jednocześnie najdłużej produkowanym samolotem w historii lotnictwa. Najnowszą aktualnie budowaną wersją Herculesa jest C-130J.Powiat słupecki – powiat w Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego, z siedzibą w Słupcy; przywrócony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Numer jednostki wojskowej – niepowtarzalny, czterocyfrowy numer jednostki wojskowej używany w Wojsku Polskim, w korespondencji służbowej i prywatnej żołnierzy od 1946 do chwili obecnej. W latach 1943-1945 instytucje i jednostki ludowego Wojska Polskiego posługiwały się pięciocyfrowymi numerami poczty polowej (Войсковая часть полевая почта) obowiązującymi w Armii Czerwonej.
Pododdział – to część większego pododdziału, oddziału lub związku taktycznego nie mająca zwykle samodzielności gospodarczej i administracyjnej.
Generałowie i admirałowie Wojska Polskiego - lista alfabetyczna oficerów, którzy w czasie służby w Wojsku Polskim lub pośmiertnie zostali awansowani (zatwierdzeni, zweryfikowani) w stopniach generałów i admirałów.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Gniezno (łac. Gnesna, niem. Gnesen) – miasto w województwie wielkopolskim, pierwsza stolica Polski, pierwsza metropolia kościelna, Stołeczne Królewskie Miasto Gniezno, miasto św. Wojciecha. Siedziba władz powiatu gnieźnieńskiego i gminy Gniezno oraz archidiecezji, (arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski). Było miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego (3 SLTr) – związek taktyczny Sił Powietrznych dyslokowany w Powidzu, przeznaczony do organizacji i nadzoru zabezpieczenia transportu lotniczego dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz realizacji zadań w ramach lotniczego systemu poszukiwania i ratownictwa. Podlega bezpośrednio Dowódcy Sił Powietrznych.
Formowanie – nakazane rozkazem lub zarządzeniem organizacyjnym utworzenie wojskowej jednostki organizacyjnej – zgodnie z ustalonym etatem.

Reklama