31 maja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

31 maja jest 151. (w latach przestępnych 152.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 214 dni.

Mutsu (jap. 陸奥 Mutsu) – pancernik japoński typu Nagato. Stępkę pod jego budowę położono 1 czerwca 1918 r. w stoczni japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej w Yokosuka. Wodowanie miało miejsce 31 maja 1920, a 24 października 1921 r. okręt został ukończony. W okresie międzywojennym okręt przeszedł dwie poważne modernizacje, które całkowicie zmieniły jego sylwetkę (usunięto przedni komin, całkowicie przebudowano główne nadbudówki i zastąpiono stary system kierowania ogniem), a także zwiększyły wyporność. Wymieniono kotły napędowe na maszyny o większej mocy i zainstalowano wyposażenie lotnicze (hangar, katapultę i trzy wodnosamoloty zwiadowcze). Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Feliks, Kamila, Kancjan, Kancjanela, Kancjusz, Marietta, Noe, Paschazy, Petronela, Sylwiusz i Witalis.
 • MiędzynarodoweDzień bez Papierosa (ustanowiony przez WHO)
 • Polska – Dzień Bociana Białego (święto ustanowione w 2003 r przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim:
 • Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny (do II soboru watykańskiego święto obchodzono 2 lipca)
 • św. Feliks z Nikozji (kapucyn)
 • bł. Kamila Baptysta Varano (klaryska)
 • bł. Paweł Yun Ji-chung i 123 męczenników koreańskich
 • św. Petronela (dziewica)
 • Feliks (łac. felix - łaskawy, szczęśliwy) - imię męskie pochodzenia łacińskiego. Jego żeński odpowiednik to Feliksa i Felicja. W innych językach na ogół w formie Felix. Dawniej popularne było także jego polskie "tłumaczenie" - Szczęsny.Andreas Meyer-Landrut (ur. 31 maja 1929 roku w Tallinnie) − były niemiecki dyplomata, szef Kancelarii Prezydenta Niemiec.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  John Godina (ur. 31 maja 1972 w Fort Sill) – amerykański lekkoatleta, medalista olimpijski, 3-krotny mistrz świata w pchnięciu kulą.
  José Leonardo Lemos Montanet (ur. 31 maja 1953 w Barallobre) – hiszpański duchowny katolicki, biskup Ourense od 2011.
  Sroka złodziejka (wł. La gazza ladra) – opera semiseria Gioacchina Rossiniego – melodramma w dwóch aktach, do której libretto napisał Giovanni Gherardini, jej premiera miała miejsce w Mediolanie 31 maja 1817 roku.
  Felipe Camisón Asensio (ur. 20 czerwca 1929 w Torre de Don Miguel, zm. 31 maja 2009 w Cáceres) – hiszpański agronom, polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego w dwóch kadencjach.
  Marco Albarello (ur. 31 maja 1960 w Aoście) – włoski biegacz narciarski, pięciokrotny medalista olimpijski i czterokrotny medalista mistrzostw świata.
  Jared McCann (ur. 31 maja 1996 w Stratford) – kanadyjski hokeista występujący na pozycji napastnika w Pittsburgh Penguins z National Hockey League (NHL).
  Fryderyk II Wielki, Friedrich II von Hohenzollern (ur. 24 stycznia 1712 w Berlinie, zm. 17 sierpnia 1786 w Poczdamie) – król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw europejskich.

  Reklama