2 grudnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

2 grudnia jest 336. (w latach przestępnych 337.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 29 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Weimar – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, jedno z europejskich centrów kulturalnych.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Aurelia, Balbina, Bibiana, Bibianna, Budzisław, Budzisława, Budzsław, Jan, Ludwina, Maria, Paulina, Rafał, Sulisław, Sylwan, Sylweriusz, Sylwery, Walenty, Walentyn, Wiktoryn i Zbylut
 • Laos – Święto Republiki (1975, rocznica proklamowania republiki)
 • MiędzynarodoweMiędzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa (ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę uchwalenia Konwencji Narodów Zjednoczonych o likwidacji handlu ludźmi z 2 grudnia 1949 roku)
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie – rocznica proklamowania federacji (1971)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Chromacjusz z Akwilei (ojciec Kościoła)
 • św. Bibianna (męczennica)
 • bł. Jan Ruysbroeck (kanonik regularny)
 • bł. Ludwina Meneguzzi (zakonnica)
 • bł. Maria Aniela Astorch (zakonnica)
 • św. Nonnus (rzekomy biskup Edessy)
 • bł. Rafał Chyliński (franciszkanin)
 • bł. Sylweriusz (papież); również 20 czerwca
 • bł. Jan Franciszek Macha (męczennik)
 • George Dent (ur. 1756, zm. 2 grudnia 1813) – polityk amerykański. W latach 1793–1801 przez cztery kadencje Kongresu Stanów Zjednoczonych był przedstawicielem pierwszego okręgu wyborczego w stanie Maryland w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.Artaszes Geghamian (orm. Արտաշես Գեղամյան; ur. 2 grudnia 1949 w Erywaniu) – ormiański polityk. W latach 1989-1990 prezydent Erywania. W latach 1995-1999 deputowany Zgromadzenia Narodowego. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2003 (16,9%) i 2008 roku. Lider założonej przez siebie w kwietniu 1997 roku partii Jedność Narodowa.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Solec Kujawski (do 1924 Solec; niem. Schulitz) – miasto w centralnej części Kujaw i województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie bydgoskim, siedziba miejsko-wiejskiej gminy Solec Kujawski. Leży na lewym brzegu Wisły w odległości 20 km od Bydgoszczy (zachód) i 35 km od Torunia (wschód). Tereny położone na południe od miasta porasta jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce – Puszcza Bydgoska. Miasto na pograniczu Kujaw i Pomorza. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.
  Jedna Rosja (także Jednolita Rosja, Jedyna Rosja lub Zjednoczona Rosja, ros Единая Россия) – największa partia polityczna w Federacji Rosyjskiej, obecnie w posiadaniu 238 z 445 miejsc w Dumie Państwowej. Określa się jako partia konserwatywna i popiera politykę administracji premiera Dmitrija Miedwiediewa, jest także zapleczem politycznym prezydenta Rosji, Władimira Putina. Partia została założona 2 grudnia 2001 na zjeździe scalającym trzy organizacje partyjne: Jedność (z liderem Siergiejem Szojgu), Ojczyzna (z liderem Jurijem Łużkowem) i Cała Rosja (z liderem Mintimerem Szajmijewem), powstała z niej nowa Wszechrosyjska Polityczna Partia Jedność i Ojczyzna – Jedna Rosja.
  Ołeksandr Jakowicz Szumski (ukr. Олександр Якович Шумський, ur. 2 grudnia 1890 we wsi Borowa Rudnia, zm. 18 września 1946 roku w drodze z Saratowa do Kijowa) – ukraiński polityk komunistyczny, poseł USRR w Warszawie (1921-24) oraz ludowy komisarz oświaty (1919, 1924-27), zwolennik polityki ukrainizacji.
  Metan (znany także jako gaz błotny i gaz kopalniany), CH4 – organiczny związek chemiczny, najprostszy węglowodór nasycony (alkan). W temperaturze pokojowej jest bezwonnym i bezbarwnym gazem. Jest stosowany jako gaz opałowy i surowiec do syntezy wielu innych związków organicznych.
  Andrzej Jastrzębiec–Kozłowski (ur. 19 października 1935 r. w Warszawie, zm. 2 grudnia 2009 r. w Warszawie) – polski poeta, literat oraz autor tekstów piosenek.
  Renata Tykierka, po mężu Bastek (ur. 2 grudnia 1943 w Rawie Ruskiej) – polska pływaczka, wielokrotna mistrzyni Polski, rekordzistka Polski, medalistka Letniej Uniwersjady (1961).
  Harold Terry Johnson (ur. 2 grudnia 1907 w Broderick, zm. 16 marca 1988 w Sacramento) – amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej.

  Reklama