• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 2 Tone Records

  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Ska – styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. w Kingston na Jamajce, będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności - reggae; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.
  Jerry Dammers (Jeremy David Hounsell Dammers; ur. 22 maja 1955 r. w Ootacamund w Indiach) - brytyjski muzyk i kompozytor, najbardziej znany jako założyciel, lider, klawiszowiec i kompozytor angielskiego zespołu ska The Specials (The Specials AKA).

  2 Tone Records (Two Tone Records) – brytyjska wytwórnia płytowa działająca w latach 1979 – 86.

  Założycielem wytwórni był Jerry Dammers lider brytyjskiej formacji ska The Specials. Pierwotnym celem Dammersa było wydawanie nagrań własnego zespołu. Wkrótce obok The Specials swoje debiutanckie nagrania wydały w barwach wytwórni inne brytyjskie zespoły ska działające w tym okresie: The Selecter, The Beat, Madness oraz The Bodysnatchers. Przyczyniło się to do powstania tzw. "drugiej fali ska" na wyspach brytyjskich. Biało-czarna szachownica umieszczana na naklejkach i okładkach wydawnictw wytwórni stała się międzynarodowym symbolem muzyki ska (symbolizuje równość ludzi białych i czarnych)

  The Specials (znany też jako The Special AKA) – angielski zespół muzyczny grający ska założony w 1977 roku w Coventry. Jeden z najważniejszych twórców drugiej fali ska (2 Tone).Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Obok wykonawców ściśle związanych z nurtem ska, wytwórnia wydawała nagrania artystów związanych z innymi stylami muzycznymi min: Rico Rodrigueza (reggae), Elvisa Costello (rock), The Higsons (funk punk) .

  Dystrybucją nagrań 2 Tone Rec. zajmowała się wytwórnia Chrysalis Records.

  Artyści związani z 2 Tone Rec.[ | edytuj kod]

 • The Apollinaires
 • Bad Manners
 • The Beat
 • The Bodysnatchers
 • Elvis Costello
 • The Friday Club
 • The Higsons
 • Jb's Allstars
 • Madness
 • Rhoda Dakar
 • Rico Rodriguez
 • The Selecter
 • The Specials (The Specials AKA)
 • The Swinging Cats
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy 2 Tone Records.
  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Rico Rodriguez (Emmanuel Rodriguez, ur. 17 października 1934 r. w Kingston, Jamajka) – pochodzący z Jamajki brytyjski puzonista, grający ska, reggae i jazz. Znany jest też jako Rico lub Reco.
  Warto wiedzieć że... beta

  Elvis Costello, właściwie Declan Patrick MacManus (ur. 25 sierpnia 1954 w Londynie) – brytyjski muzyk rockowy, piosenkarz, kompozytor.
  Chrysalis Records – brytyjska wytwórnia płytowa założona w roku 1969 przez Chrisa Wrighta i Terry Ellisa. Nazwa wytwórni jest nieco zmodyfikowanym połączeniem imienia pierwszego z założycieli z nazwiskiem drugiego (Chris + Ellis), co oznacza w języku angielskim wczesne stadium motyla - poczwarkę. Lata świetności przypadały na lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku, gdy nagrywali w niej m.in. Procol Harum, Jethro Tull, Spandau Ballet, Ultravox, Blondie, Ramones, Madness, Huey Lewis and the News, Ten Years After, UFO, Billy Idol. W roku 1991 została przejęta przez EMI, a w 2005 zamknięta.
  THE BODYSNATCHERS – brytyjski zespół ska, reprezentant drugiej fali ska (nazywanej "erą 2 Tone"). Grupa powstała w 1979 r. w Londynie, rozpadła się w 1981 r.
  The Beat (The English Beat) – zespół brytyjski, powstał w 1978 roku w Birmingham (Anglia). Reprezentant sceny 2 Tone (obok The Specials, Madness, Bad Manners i The Bodysnatchers). W pierwszym okresie grał ska z domieszkami reggae, muzyki karaibskiej i soulu, z czasem kierując się bardziej w stronę popu.
  Reggae – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce.
  Madness – zespół brytyjski, grający ska, reprezentant sceny 2 Tone (obok The Specials, The Selecter, The Beat, Bad Manners, The Bodysnatchers). Odmienność Madness od innych grup tego gatunku z tego okresu polegała na tym, iż tworzyli go wyłącznie biali muzycy, przez co niesłusznie kojarzeni byli z ruchami rasistowskimi. W późniejszym okresie grupa odeszła od ska i kierowała się ku pop rockowi, zachowując jednak rozpoznawalne brzmienie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.