• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 2 Tone

  Przeczytaj także...
  Łowicz – miasto, gmina miejska w województwie łódzkim, w powiecie łowickim (siedziba władz powiatu) nad rzeką Bzurą, na północnym skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Był miastem duchownym.Ska – styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. w Kingston na Jamajce, będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności - reggae; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  2 Tone (lub Two Tone) – styl muzyczny powstały w drugiej połowie lat 70. w Wielkiej Brytanii z połączenia ska, punk rocka oraz nowej fali; podstawowy nurt tzw. "drugiej fali ska".

  Prekursorami gatunku byli młodzi brytyjscy muzycy, wychowani na muzyce jamajskiej lat 60. (przede wszystkim ska, ale także rocksteady i reggae). Zdecydowana większość z nich pochodziła z regionu West Midlands, zwłaszcza z miasta Coventry. Pierwsze założone przez nich zespoły to m.in. The Specials, The Selecter, The Beat, The Bodysnatchers, Bad Manners oraz Madness. Nazwę gatunek zawdzięcza Jerry'emu Dammersowi, liderowi pierwszej z wymienionych formacji i współzałożycielowi wytwórni 2 Tone Records, który chciał w ten sposób zaakcentować potrzebę jedności w czasach licznych napięć na tle rasowym na Wyspach. Symbolizująca ową solidarność czarno-biała szachownica znalazła się na zaprojektowanym przez niego (wspólnie z Horacem Panterem, basistą The Specials) logu 2 Tone. Oprócz niej widniał na nim również charakterystyczny wizerunek tzw. Walta Jabsco, przedstawiający tańczącą kreskówkową postać, ubraną w czarny garnitur, czarny krawat, białą koszulę, białe skarpetki, eleganckie pantofle oraz kapelusz typu "pork pie". Nawiązywał on do stylu ubierania się brytyjskich rudeboys, będących obok skinheadów głównymi odbiorcami muzyki ska.

  Ska jazz – styl muzyczny powstały w pierwszej połowie lat 90. w Nowym Jorku z połączenia ska i klasycznych elementów jazzu, zaliczany do tzw. "trzeciej fali ska".Jerry Dammers (Jeremy David Hounsell Dammers; ur. 22 maja 1955 r. w Ootacamund w Indiach) - brytyjski muzyk i kompozytor, najbardziej znany jako założyciel, lider, klawiszowiec i kompozytor angielskiego zespołu ska The Specials (The Specials AKA).

  Szczyt popularności 2 Tone przypadł na początek lat 80. Wiele utworów znalazło się wówczas na wysokich pozycjach brytyjskich list przebojów, zaś sam fenomen ery "drugiej fali ska" został przedstawiony w filmie dokumentalnym w reżyserii Joego Masotta pt. Dance Craze (1981). Dalszy rozwój gatunku zahamowały jednak wkrótce notorycznie powtarzające się zamieszki podczas koncertów pomiędzy rudeboys, skinheadami i punkami, skutkujące nawet niekiedy zakazami występów nakładanymi na zespoły. Mimo to, niektóre formacje istnieją do dzisiaj, mając wciąż liczne grono fanów. 1 października 2010 w budynku należącym do Stowarzyszenia Studentów Uniwersytetu w Coventry otwarto Muzeum 2 Tone; w sierpniu 2011 roku zostało ono przeniesione w inne miejsce przy Walsgrave Road, tworząc tzw. "Wioskę 2 Tone" ("2 Tone Village"). Oprócz ekspozycji znalazły się w niej również m.in. kawiarnia, restauracja z kuchnią karaibską, ściana sław oraz liczne sklepy z pamiątkami.

  The Specials (znany też jako The Special AKA) – angielski zespół muzyczny grający ska założony w 1977 roku w Coventry. Jeden z najważniejszych twórców drugiej fali ska (2 Tone).Nowa fala (ang. new wave) – gatunek muzyczny wywodzący się z punk rocka, a później nazwa całej grupy stylów popularnych w latach osiemdziesiątych.

  Choć w Polsce nie istnieją żadne szerzej znane zespoły wykonujące 2 Tone, pewne elementy gatunku można odnaleźć w twórczości takich formacji jak deSka (Warszawa), Skauci (Olsztyn), Skapoint (Toruń) czy też B.B. Ribozo & The Banditos (Łowicz).

  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Rico Rodriguez (Emmanuel Rodriguez, ur. 17 października 1934 r. w Kingston, Jamajka) – pochodzący z Jamajki brytyjski puzonista, grający ska, reggae i jazz. Znany jest też jako Rico lub Reco.

  Najważniejsi wykonawcy[]

 • Bad Manners
 • JB's Allstars
 • Madness
 • Rhoda Dakar
 • Rico Rodriguez
 • The Apollinaires
 • The Beat
 • The Bodysnatchers
 • The Friday Club
 • The Higsons
 • The Selecter
 • The Specials
 • The Swinging Cats
 • Zobacz też[]

 • ska punk
 • ska jazz
 • Przypisy

  1. 2 Tone Village (ang.). www.coventrycity-mad.co.uk. [dostęp 2012-02-14].

  Bibliografia[]

 • Paweł Haddad: Historia Ska - Train To Skaville (pol.). www.rudemaker.pl. [dostęp 2012-02-14].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Kolekcja nagrań 2 Tone
 • Kolekcja plakatów 2 Tone
 • Oficjalna strona 2 Tone Central Museum
 • THE BODYSNATCHERS – brytyjski zespół ska, reprezentant drugiej fali ska (nazywanej "erą 2 Tone"). Grupa powstała w 1979 r. w Londynie, rozpadła się w 1981 r.Bad Manners – zespół angielski, reprezentant sceny 2 Tone (obok Madness, The Specials, The Beat, The Selecter i The Bodysnatchers). Powstał w 1976 roku w północnym Londynie. Gra skoczną odmianę ska z elementami muzyki karaibskiej, podanej często z humorem. Są mistrzami przerabiania numerów z różnych stylów muzycznych (np. muzyki westernowej, piosenek pop) na kawałki ska.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rudeboy, rude boy, rudie lub rudy (a również w odniesieniu do kobiet - Rudegirl) – to subkultura młodzieżowa powstała we wczesnych latach 60. XX wieku na Jamajce. Dosłownie oznacza bezczelnego, prostego chłopaka [-boy], acz wizualnie rudeboys stylizowali się na gangsterów.
  Karaiby (Wyspy Karaibskie; dawniej: Indie Zachodnie) – rejon pomiędzy kontynentami Ameryk. Nazwa pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraïbes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną dziś jako Małe Antyle.
  Coventry – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie West Midlands, w dystrykcie (unitary authority) Coventry, położone na wschód od Birmingham. W 2011 roku miasto liczyło 316 247 mieszkańców.
  Skinhead – kontrkultura powstała pod koniec lat 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Jej nazwa wywodzi się od charakterystycznych dla tej grupy wygolonych głów lub bardzo krótkich włosów (ang. skinhead, połączenie wyrazów skin czyli skóra i head czyli głowa). Z początku kontrkulturę tę tworzyli zarówno biali, jak i czarni. Z czasem jednak jej struktura uległa zmianie i obecnie nie ma większej ilości ciemnoskórych skinheadów.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Do muzyki jamajskiej zalicza się lokalną muzykę ludową i wiele gatunkow muzyki rozrywkowej takich jak mento, ska, rocksteady, reggae, dub, dancehall, reggae fusion czy nyabinghi.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.