• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 2GL

  Przeczytaj także...
  Sterownik urządzenia to program lub fragment programu odpowiadający za dane urządzenie i pośredniczący pomiędzy nim, a resztą systemu komputerowego. Zwykle uabstrakcyjnia pewne cechy urządzenia, choć może jedynie zajmować się kwestiami uprawnień dostępu i udostępniać urządzenie bez żadnej ingerencji. Wtedy program, który z niego korzysta też jest w pewnym sensie sterownikiem.Asembler (z ang. assembler) – termin informatyczny związany z programowaniem i tworzeniem kodu maszynowego dla procesorów. W języku polskim oznacza on program tworzący kod maszynowy na podstawie kodu źródłowego (tzw. asemblacja) wykonanego w niskopoziomowym języku programowania bazującym na podstawowych operacjach procesora zwanym językiem asemblera, popularnie nazywanym również asemblerem. W tym artykule język programowania nazywany będzie językiem asemblera, a program tłumaczący – asemblerem.
  Jądro systemu operacyjnego (ang. kernel) – podstawowa część systemu operacyjnego, która jest odpowiedzialna za wszystkie jego zadania.

  2GL (ang. Second-generation language - język drugiej generacji) - termin oznaczający języki z rodziny asemblera.

  Języki 2GL spełniają następujące warunki:

 • Kod może być czytany i pisany przez programistę. Aby mógł być uruchomionym na komputerze musi być przekonwertowany na kod maszynowy specyficzny dla danej maszyny.
 • Kod jest specyficzny dla danej platformy i procesora.
 • Języki drugiej generacji zazwyczaj używane są w kernelach i sterownikach urządzeń, jednak nie tylko; używane są także tam, gdzie wymagane jest bardzo intensywne przetwarzanie danych, np. w grach czy programach do edycji wideo i grafiki.

  Język maszynowy (kod maszynowy) – język programowania, w którym zapis programu wymaga instrukcji bezpośrednio jako liczb, które są rozkazami i danymi bezpośrednio pobieranymi przez procesor wykonujący ten program.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.