29 lipca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

29 lipca jest 210. (w latach przestępnych 211.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 155 dni.

Czesław Antoni Ciupa (ur. 2 sierpnia 1935 w Mont Bouvillers, Francja, zm. 29 lipca 1988 w Warszawie), polski piłkarz, napastnik.Feliks (łac. felix - łaskawy, szczęśliwy) - imię męskie pochodzenia łacińskiego. Jego żeński odpowiednik to Feliksa i Felicja. W innych językach na ogół w formie Felix. Dawniej popularne było także jego polskie "tłumaczenie" - Szczęsny.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Antonin, Beatrycze, Cirzpibog, Cirzpisława, Eugeniusz, Faustyn, Feliks, Flora, Konstantyn, Lucyla, Lucyliusz, Maria, Marta, Olaf, Prosper, Prospera, Rufin, Serapia, Symplicjusz, Symplicy, Teodor i Wilhelm.
 • Peru – 2. dzień Święta Niepodległości
 • Wyspy Owcze – święto narodowe Ólavsøka
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Feliks II (antypapież)
 • św. Kalinik z Gangry (męczennik)
 • święci Marta, Maria i Łazarz
 • św. Olaf (król Norwegii)
 • św. Prosper (V wiek, biskup Orleanu)
 • św. Serapia (męczennica)
 • bł. Urban II (papież)
 • Diecezja Margarita (łac. Dioecesis Margaritensis) – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Wenezueli. Należy do archidiecezji Cumaná. Została erygowana 18 czerwca 1969 roku przez papieża Pawła VI mocą konstytucji apostolskiej Verba Christi.Enos Stanley "Stan" Kroenke (ur. 29 lipca 1947) to amerykański przedsiębiorca biznesowy znajdujący się na liście 400 najbogatszych ludzi świata przygotowanej przez magazyn Forbes. Jego żona, Ann Walton, jest dziedziczką sieci supermarketów Wal-Mart. Kroenke jest właścicielem zespołu koszykówki Denver Nuggets, zespołu piłkarskiego Colorado Rapids i zespołu hokejowego Colorado Avalanche. Jest także głównym udziałowcem angielskiej drużyny piłkarskiej - Arsenal F.C. oraz posiada 40% udziałów w klubie futbolu amerykańskiego St. Louis Rams. Jest ojcem szesnastoletnich bliźniaczek: Katie i Brett.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ludwig Averkamp (ur. 16 lutego 1927 w Velen, zm. 29 lipca 2013 w Hamburgu) – niemiecki duchowny rzymskokatolicki, w latach 1995-2002 arcybiskup metropolita Hamburga, a wcześniej biskup diecezjalny Osnabrück (1987-1994).
  Lista prawosławnych metropolitów moskiewskich, patriarchów moskiewskich i całej Rusi w pierwszym okresie istnienia patriarchatu, ordynariuszy eparchii moskiewskiej w okresie synodalnym oraz patriarchów moskiewskich i całej Rusi po 1917.
  Deorbitacja – sprowadzenie statku kosmicznego z orbity w gęste warstwy atmosfery. Początek deorbitacji powoduje praca silnika rakietowego o wstecznym ciągu czyli o ciągu ze zwrotem przeciwnym do zwrotu prędkości statku kosmicznego. Impuls całkowity silnika rakietowego niezbędny do inicjacji deorbitacji zależy od masy statku kosmicznego i wysokości orbity.
  Françoise-Louise de Warens (ur. 31 marca 1699 w Vevey, Szwajcaria, zm. 29 lipca 1762 w Chambéry, Sabaudia) – protektorka i kochanka Jana Jakuba Rousseau.
  Ksawera Dalewska herbu Krucini (ur. w 1845 w Kunkułce (powiat lidzki), zm. 29 lipca 1900 w Warszawie) – uczestniczka powstania styczniowego na Litwie, zesłana na Syberię.
  Port lotniczy Madryt-Barajas – międzynarodowy port lotniczy położony 13 km na północny wschód od centrum Madrytu. Otwarty w 1928 roku. Jest największym portem lotniczym Hiszpanii. W 2010 obsłużył prawie 50 mln pasażerów. Port lotniczy Barajas jest największym pracodawcą w Madrycie i całym regionie. Dzięki niemu Madryt plasuje się na 2. miejscu w Europie pod względem liczby przewozów pasażerskich i na 9. miejscu w Europie pod względem liczby przewozów towarowych. Dzięki ekspansji lotnisko jest przystosowane do odprawy 70 mln pasażerów rocznie, zaś terminal T4 o powierzchni 760 000m² jest jednym z największych terminali lotniczych na świecie.
  Jay Enrique Rodriguez (ur. 29 lipca 1989) - angielski piłkarz grający na pozycji napastnika. Obecnie jest zawodnikiem Southamptonu.

  Reklama