29 czerwca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

29 czerwca jest 180. (w latach przestępnych 181.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 185 dni.

Bastiaan Johannis (Bas) van der Vlies (ur. 29 czerwca 1942 w Sliedrechcie) – holenderski polityk i nauczyciel, długoletni parlamentarzysta oraz lider Politycznej Partii Protestantów (SGP).Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Beata, Benedykta, Dalebor, Ema, Emma, Kasja, Kasjusz, Maria, Paweł, Piotr i Rajmund.
 • Holandia – Dzień Weteranów
 • Międzynarodowe:
 • Światowy Dzień Chorych na Twardzinę (ustanowione w 2008 roku przez organizację FESCA, początkowo jako Europejski Dzień Chorych na Twardzinę)
 • SeszeleŚwięto Niepodległości
 • Polska:
 • Dzień Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
 • Dzień Stoczniowca (za czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w niedzielę, w trzeciej dekadzie czerwca)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • święci Apostołowie: Piotr i Paweł
 • św. Beata z Sens (męczennica)
 • św. Emma (wdowa, założycielka domów zakonnych w Austrii)
 • św. Kasjusz (biskup Narni)
 • bł. Rajmund Llull (filozof, poeta i teolog)
 • Reprezentacja Szwecji w piłce nożnej – drużyna reprezentująca Szwecję podczas meczów piłki nożnej mężczyzn. Została założona w 1904 roku.Fryderyk Wilhelm (ur. 16 lutego 1620 w Cölln (dzisiejszy Berlin), zm. 9 maja 1688 w Poczdamie) z dynastii Hohenzollernów nazwany Wielkim Elektorem.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Samuel John Potter (ur. 29 czerwca 1753 roku w South Kingstown, Rhode Island – zm. 14 października 1804 roku w Waszyngtonie) to amerykański prawnik i polityk związany z Partią Demokratyczno Republikańską.
  o. Stanisław Opiela (ur. 7 kwietnia 1938 w Majdanie-Sielec) – polski jezuita, dziennikarz, były prowincjał prowincji wielkopolsko-mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, były redaktor naczelny miesięcznika "Przegląd Powszechny".
  Piero Barucci (ur. 29 czerwca 1933 we Florencji) – włoski ekonomista, menedżer, nauczyciel akademicki i polityk, w latach 1992–1994 minister.
  Bohdan Podoski (ur. 1894, zm. 1986) – polski prawnik, polityk, poseł na Sejm II, III i IV kadencji, działacz państwowy II Rzeczypospolitej.
  Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR) – polska organizacja skupiająca ratowników wodnych. WOPR jest specjalistycznym stowarzyszeniem o zasięgu ogólnokrajowym, powstałym na podstawie zarządzenia nr 74 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 11 kwietnia 1962 roku, uzyskało osobowość prawną 9 października 1967 roku na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych. Zostało włączone do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego ustawą z dnia 8 września 2006 roku.
  Éver Maximiliano David Banega (ur. 29 czerwca 1988 w Rosario) – argentyński piłkarz występujący na pozycji środkowego pomocnika w Valencii. Przeszedł do niej w styczniu 2008 roku za 17,5 miliona euro z Boca Juniors. W sezonie 2008/2009 przebywał na wypożyczeniu w Atlético Madryt.
  Yvan Blot (ur. 29 czerwca 1948 w Saint-Mandé) – francuski polityk, urzędnik państwowy, publicysta i nauczyciel akademicki, jeden z teoretyków Nowej Prawicy, deputowany do Zgromadzenia Narodowego eurodeputowany III i IV kadencji.

  Reklama