28 lipca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

28 lipca jest 209. (w latach przestępnych 210.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 156 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Raoul Stojsavljevic (ur. 28 lipca 1887 Innsbruck, zm. 2 września 1930 koło Garmisch-Partenkirchen) – wojskowy z armii austro-węgierskiej, major, pilot, as myśliwski z okresu I wojny światowej.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Achacja, Achacjusz, Achacy, Alfonsa, Antoni, Celzjusz, Macieja, Melchior, Nazariusz, Nazary, Samson, Świętomir, Tymon, Tymona, Urban i Wiktor.
 • MiędzynarodoweŚwiatowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (w dzień ur. Barucha Samuela Blumberga ustanowiony przez Europejskie Stowarzyszenie Pacjentów Wątroby (ELPA) w 2004; obchody w WHO od 2011, wcześniej jako Światowy Dzień Świadomości Wirusowego Zapalenia Wątroby 1 października od 2007, następnie 19 maja od formalnego uznania WHD w 2010)
 • Peru – Święto Niepodległości
 • San Marino – Rocznica Upadku Faszyzmu
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Alfonsa od Niepokalanego Poczęcia (pierwsza Hinduska kanonizowana przez Kościół katolicki)
 • św. Nazariusz i Celsus (męczennicy)
 • św. Piotr Poveda Castroverde (męczennik)
 • św. Samson z Bretanii (zm. 565, opat i biskup Dol-de-Bretagne)
 • św. Wiktor I (papież)
 • Squire Stevens Yarrow (ur. 28 lipca 1905 w Hackney, zm. 11 kwietnia 1984 w Hove) – brytyjski lekkoatleta, długodystansowiec, wicemistrz Europy z 1938 z Paryża. Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (transkrypcja z hebrajskiego: Chasid Umot ha-Olam, חסיד אומות העולם) – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]




  Warto wiedzieć że... beta

  Grzegorz Króliczak (ur. 28 lipca 1970) – polski filozof i neurokognitywista, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kieruje Laboratorium Badania Działań i Poznania w Instytucie Psychologii UAM.
  Ilja Władisławowicz Blizniuk, ros. Илья Владиславович Близнюк, ukr. Ілля Владиславович Близнюк, Illa Władysławowicz Błyzniuk (ur. 28 lipca 1973 w Zaporożu, Ukraińska SRR) – rosyjski piłkarz pochodzenia ukraińskiego, grający na pozycji bramkarza, były reprezentant Ukrainy, trener piłkarski.
  Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.
  Charles West Cope (ur. 28 lipca 1811 w Leeds, zm. 21 sierpnia 1890 w Bournemouth) – angielski malarz epoki wiktoriańskiej.
  Ordynacja Zamojska – jedna z pierwszych ordynacji magnackich w Rzeczypospolitej, powołana na prośbę hetmana wielkiego i kanclerza koronnego Jana Sariusza Zamoyskiego ustawą sejmową z dnia 8 lipca 1589, została zlikwidowana po II wojnie światowej w ramach reformy rolnej.
  Wincenty Marcin Kirchmayer (Kirchmajer) (ur. 12 listopada 1820 w Krakowie, zm. 28 lipca 1893 tamże) – syn Wincentego Antoniego Kirchmayera, jednego z najbogatszych kupców i bankierów krakowskich, działacz społeczny i polityczny, prezes Izby Handlowej w Krakowie.
  Otto Hahn (ur. 8 marca 1879 we Frankfurcie nad Menem, zm. 28 lipca 1968 w Getyndze) – niemiecki fizykochemik. Laureat Nagrody Nobla (chemia, 1944) za prace nad rozszczepieniem jądra atomu. Czasem uważany za "ojca" współczesnej technologii jądrowej.

  Reklama