• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 28 Days

  Przeczytaj także...
  Steven Arthur Buscemi (ur. 13 grudnia 1957 w Nowym Jorku, dzielnica Brooklyn) – amerykański aktor filmowy i teatralny pochodzenia włosko-irlandzkiego.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
  Samookaleczenie (ang. self-mutilation, self-harm) – umyślne uszkodzenie własnego ciała w wyniku autoagresji lub depresji. Samookaleczenie może też być zjawiskiem społecznym (np. w środowiskach, w których pogarda dla bólu nobilituje). Pojawia się też u dzieci, czasem w celu zwrócenia uwagi dorosłych.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  28 dni (oryg. 28 Days) – film produkcji amerykańskiej w reżyserii Betty Thomas z roku 2000.

  Film porusza temat alkoholizmu. W głównej roli pacjentki odwykowej Gwen Cummins wystąpiła aktorka hollywoodzka Sandra Bullock, która – przygotowując się do roli, spędziła pewien okres w klinice Sierra Tucson w stanie Arizona.

  Viggo Peter Mortensen Jr. (ur. 20 października 1958 w Nowym Jorku) – amerykański aktor teatralny i filmowy pochodzenia duńskiego, a także poeta, fotograf i malarz.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Obsada[]

 • Sandra Bullock jako Gwen Cummings
 • Viggo Mortensen jako Eddie Boone
 • Dominic West jako Jasper
 • Elizabeth Perkins jako Lily Cummings
 • Azura Skye jako Andrea Delaney
 • Steve Buscemi jako Cornell Shaw
 • Alan Tudyk jako Gerhardt
 • Mike O’Malley jako Olivier
 • Marianne Jean-Baptiste jako Roshanda
 • Reni Santoni jako Daniel
 • Diane Ladd jako Bobbie Jean
 • Margo Martindale jako Betty
 • Susan Krebs jako Evelyn
 • Katie Scharf jako młoda Gwen
 • Meredith Deane jako młoda Lily
 • Elizabeth Ruscio jako pani Cummings
 • Kathy Payne jako ciocia Helen
 • Lisa Sutton jako dr Stavros
 • Fabuła[]

  Gwen Cummings ma za sobą traumatyczne dzieciństwo – jej matka była alkoholiczką, zaniedbującą się w obowiązkach wychowawczych. Gdy kobieta zmarła, opiekę nad nią i jej siostrą Lily przejęła ciotka. Obecnie Gwen jest niespełnioną dziennikarką jednego z nowojorskich pism, która za sens życia obrała sobie nieustanne imprezy, na których nie stroni od alkoholu i narkotyków. Jej narzeczony Jasper dzieli z nią podobne upodobania. Dzień po jednej z libacji, Gwen wybiera się na uroczystość weselną swojej siostry, w trakcie której powoduje wypadek samochodowy. Kobiecie zostaje postawione ultimatum – albo zostanie skazana na więzienie, albo weźmie udział w czterotygodniowej kuracji uzależnień na odwyku. Decyduje się na leczenie.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

  Podczas rehabilitacji, zaprzyjaźnia się z poszczególnymi pacjentami, pomimo, iż początkowo jej celem jest jak najszybsze opuszczenie ośrodka. Jej współlokatorką zostaje uzależniona od heroiny siedemnastolatka, Andrea, która ukojenie odnajduje w samookaleczaniu się. Z biegiem czasu, Gwen zdaje sobie sprawę z własnej choroby i postanawia dać z siebie wszystko, by jej zapobiec.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Elizabeth Perkins (ur. 18 listopada 1960 roku w Nowym Jorku, w dzielnicy Queens) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

  Muzyka[]

  Wokalista i autor tekstów do piosenek, Loudon Wainwright III, który w filmie wcielił się w postać jednego z pacjentów kliniki odwykowej, jest twórcą czterech filmowych utworów.

  Linki zewnętrzne[]

 • Plakat filmu
 • 28 dni w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • 28 dni w bazie stopklatka.pl
 • 28 dni w bazie Filmweb
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Autor - osoba, która stworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego). W znaczeniu potocznym twórca dzieła pisanego. Oprócz autora wyróżnia się również współautorów w sensie osób, jakie przyczyniły się do stworzenia utworu (współtworzyły utwór), a także twórców wykonawców, jakim przysługują prawa pokrewne.
  Sandra Annette Bullock (ur. 26 lipca 1964 w Arlington w stanie Wirginia w USA) – amerykańska aktorka filmowa, okazjonalnie producent, reżyserka i scenarzystka, w 2010 roku nagrodzona Oscarem za rolę pierwszoplanową w filmie Wielki Mike. The Blind Side. Głównie kojarzona z rolami w komediach romantycznych.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
  Dominic West (ur. 15 października 1969 roku w Sheffield, w hrabstwie South Yorkshire) - angielski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
  Heroina (diacetylomorfina, diamorfina, C21H23NO5) – organiczny związek chemiczny, półsyntetyczny opioid (diacetylowana pochodna morfiny) objęty Jednolitą konwencją o środkach odurzających z 1961 roku (wykazy I i IV). W Polsce jest na wykazach I-N i IV-N Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.