• Artykuły
  • Forum
  • Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • 28. ceremonia wręczenia Oscarów


    UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH



    Przeczytaj także...
    Samuraj (jap. 宮本武蔵, Miyamoto Musashi ) – japoński film z 1954 roku w reżyserii Hiroshiego Inagaki, nagrodzony w 1955 roku Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.Zwariowane melodie (oryginalny tytuł angielski: Looney Tunes lub Merrie Melodies, 1929-1969) – seria krótkich, animowanych filmów, produkowana przez wytwórnię Warner Bros. Kreskówki te opowiadają o przygodach królika Bugsa, kaczora Daffy’ego, kota Sylwestra, ptaszka Tweety’ego, myśliwego Elmera, Diabła Tasmańskiego Taza, Kojota i Strusia Pędziwiatra, Pirata Sama, Babci i innych postaci.
    Alfred Newman (ur. 17 marca 1901 w New Haven, Connecticut, USA - zm. 17 lutego 1970 w Hollywood, Kalifornia, USA) - jeden z najważniejszych kompozytorów filmowych w historii Hollywood.

    28. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 21 marca 1956 roku w RKO Pantages Theatre w Los Angeles oraz NBC Century Theatre w Nowym Jorku.

    Spis treści

  • 1 Laureaci i nominowani
  • 1.1 Najlepszy Film
  • 1.2 Najlepszy Aktor
  • 1.3 Najlepsza Aktorka
  • 1.4 Najlepszy Aktor Drugoplanowy
  • 1.5 Najlepsza Aktorka Drugoplanowa
  • 1.6 Najlepszy Reżyser
  • 1.7 Najlepszy Scenariusz Oryginalny
  • 1.8 Najlepsze Materiały do Scenariusza
  • 1.9 Najlepszy Scenariusz Adaptowany
  • 1.10 Najlepsze Zdjęcia
  • 1.10.1 Film Czarno−Biały
  • 1.10.2 Film Kolorowy
  • 1.11 Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz
  • 1.11.1 Film Czarno−Biały
  • 1.11.2 Film Kolorowy
  • 1.12 Najlepszy Dźwięk
  • 1.13 Najlepsza Piosenka
  • 1.14 Najlepsza Muzyka
  • 1.14.1 Dramat/Komedia
  • 1.14.2 Musical
  • 1.15 Najlepszy Montaż
  • 1.16 Najlepsze Kostiumy
  • 1.16.1 Film Czarno-Biały
  • 1.16.2 Film Kolorowy
  • 1.17 Najlepsze Efekty Specjalne
  • 1.18 Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany
  • 1.19 Najlepszy Krótkometrażowy Film na Jednej Rolce
  • 1.20 Najlepszy Krótkometrażowy Film na Dwóch Rolkach
  • 1.21 Najlepszy Film Dokumentalny
  • 1.21.1 Krótkometrażowy
  • 1.21.2 Pełnometrażowy
  • 1.22 Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
  • 1.23 Nagrody Naukowe i Techniczne
  • 1.23.1 Klasa I
  • 1.23.2 Klasa II
  • 1.23.3 Klasa III
  • 2 Linki zewnętrzne
  • Nagroda Akademii za najlepszą piosenkę oryginalną (ang. The Academy Award for Best Original Song) – jedna z nagród, którą otrzymują ludzie pracujący w przemyśle filmowym, przyznawaną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Nominacje przyznawane są przez członków Akademii, którzy są kompozytorami lub autorami tekstów piosenek. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii. Bardzo ważną rzeczą jest to, że wygrywa twórca piosenki, a nie sam utwór, oraz że do tej kategorii nominowane są tylko oryginalne piosenki napisane do filmów. Oscar w tej kategorii pierwszy raz został przyznany w 1934 roku.Nagroda Akademii za najlepszy film (The Academy Award for Best Motion Picture) to jedna z Nagród Akademii Filmowej (Oscarów). Kategoria za najlepszy film jest jedyną kategorią Oscarów, w której uprawnienia do głosu posiada każdy członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

    Laureaci i nominowani[]

    Dla wyróżnienia zwycięzców poszczególnych kategorii, napisano ich pogrubioną czcionką oraz umieszczono na przedzie (tj. poza kolejnością nominacji na oficjalnych listach).

    ]

  • Harold Hecht – Marty
  • Buddy Adler – Miłość jest wspaniała
  • Leland Hayward – Mister Roberts
  • Fred Kohlmar – Piknik
  • Hal B. WallisTatuowana róża
  • ]

  • Ernest BorgnineMarty
  • James CagneyKochaj albo odejdź
  • James DeanNa wschód od Edenu
  • Frank SinatraZłotoręki
  • Spencer TracyCzarny dzień w Black Rock
  • ]

  • Anna MagnaniTatuowana róża
  • Susan HaywardJutro będę płakać
  • Katharine Hepburn – Urlop w Wenecji
  • Jennifer JonesMiłość jest wspaniała
  • Eleanor ParkerPrzerwana melodia
  • ]

  • Jack LemmonMister Roberts
  • Arthur Kennedy – Trial
  • Joe MantellMarty
  • Sal MineoBuntownik bez powodu
  • Arthur O’ConnellPiknik
  • ]

  • Jo Van FleetNa wschód od Edenu
  • Betsy BlairMarty
  • Peggy Lee – Pete Kelly's Blues
  • Natalie WoodBuntownik bez powodu
  • Marisa PavanTatuowana róża
  • ]

  • Delbert MannMarty
  • John SturgesCzarny dzień w Black Rock
  • Elia KazanNa wschód od Edenu
  • Joshua LoganPiknik
  • David Lean – Urlop w Wenecji
  • ]

  • William Ludwig i Sonya Levien – Przerwana melodia
  • Milton Sperling i Emmet Lavery – The Court-Martial of Billy Mitchell
  • Betty Comden i Adolph Green – Zawsze jest piękna pogoda
  • Jacques Tati i Henri Marquet – Wakacje pana Hulot
  • Melville Shavelson i Jack Rose – The Seven Little Foys
  • Najlepsze Materiały do Scenariusza[]

  • Daniel Fuchs – Kochaj albo odejdź
  • Joe Connelly i Bob Mosher – Prywatna wojna majora Bensona
  • Nicholas RayBuntownik bez powodu
  • Jean Marsan, Henry Troyat, Jacques Perret, Henri Verneuil i Raoul Ploquin – Owca z pięcioma nogami
  • Beirne Lay Jr. – Dowództwo lotnictwa strategicznego
  • ]

  • Paddy ChayefskyMarty
  • Millard Kaufman – Czarny dzień w Black Rock
  • Richard Brooks – Szkolna dżungla
  • Paul Osborn – Na wschód od Edenu
  • Daniel Fuchs i Isobel Lennart – Kochaj albo odejdź
  • ]

    Film Czarno−Biały[]

  • James Wong Howe – Tatuowana róża
  • Russell Harlan – Szkolna dżungla
  • Arthur E. Arling – Jutro będę płakać
  • Joseph LaShelle – Marty
  • Charles Lang – Queen Bee
  • Film Kolorowy[]

  • Robert Burks – Złodziej w hotelu
  • Harry StradlingFaceci i laleczki
  • Leon ShamroyMiłość jest wspaniała
  • Harold Lipstein – A Man Called Peter
  • Robert Surtees – Oklahoma!
  • Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz[]

    Film Czarno−Biały[]

  • Hal Pereira, Tambi Larsen, Sam Comer i Arthur Krams – Tatuowana róża
  • Cedric Gibbons, Randall Duell, Edwin B. Willis i Henry Grace – Szkolna dżungla
  • Cedric Gibbons, Malcolm Brown, Edwin B. Willis i Hugh Hunt – Jutro będę płakać
  • Joseph C. Wright i Darrell Silvera – Złotoręki
  • Ted Haworth, Walter M. Simonds i Robert Priestley – Marty
  • Film Kolorowy[]

  • William Flannery, Jo Mielziner i Robert Priestley – Piknik
  • Lyle R. Wheeler, John DeCuir, Walter M. Scott i Paul S. Fox – Tajemniczy opiekun
  • Oliver Smith, Joseph C. Wright i Howard Bristol – Faceci i laleczki
  • Lyle R. Wheeler, George W. Davis, Walter M. Scott i Jack Stubbs – Miłość jest wspaniała
  • Hal Pereira, J. McMillan Johnson, Sam Comer i Arthur Krams – Złodziej w hotelu
  • Najlepszy Dźwięk[]

  • Todd-AO Sound Department, reżyser dźwięku: Fred Hynes – Oklahoma!
  • 20th Century Fox Studio Sound Department, reżyser dźwięku: Carlton W. Faulkner – Miłość jest wspaniała
  • Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, reżyser dźwięku: Wesley C. Miller – Kochaj albo odejdź
  • Warner Bros. Studio Sound Department, reżyser dźwięku: William A. Mueller – Mister Roberts
  • Radio Corporation of America Sound Department, reżyser dźwięku: Watson Jones – Za wszelką cenę
  • ]

  • „Love Is a Many-Splendored Thing” – Miłość jest wspaniała – muzyka: Sammy Fain; słowa: Paul Francis Webster
  • „I'll Never Stop Loving You” – Kochaj albo odejdź – muzyka: Nicholas Brodszky; słowa: Sammy Cahn
  • „Something's Gotta Give” – Tajemniczy opiekun – muzyka i słowa: Johnny Mercer
  • „(Love Is) The Tender Trap” – Pułapka miłości – muzyka: Jimmy Van Heusen; słowa: Sammy Cahn
  • „Unchained Melody” – Unchained – muzyka: Alex North; słowa: Hy Zaret
  • ]

    Dramat/Komedia[]

  • Alfred NewmanMiłość jest wspaniała
  • Max Steiner – Operacja Saipan
  • Elmer BernsteinZłotoręki
  • George Duning – Piknik
  • Alex NorthTatuowana róża
  • Musical[]

  • Robert Russell Bennett, Jay Blackton i Adolph Deutsch – Oklahoma!
  • Alfred Newman – Tajemniczy opiekun
  • Jay Blackton i Cyril J. Mockridge – Faceci i laleczki
  • André PrevinZawsze jest piękna pogoda
  • Percy Faith i George Stoll – Kochaj albo odejdź
  • Najlepszy Montaż[]

  • Charles Nelson i William A. Lyon – Piknik
  • Ferris Webster – Szkolna dżungla
  • Alma Macrorie – Mosty Toko-Ri
  • Gene Ruggiero i George Boemler – Oklahoma!
  • Warren Low – Tatuowana róża
  • Najlepsze Kostiumy[]

    Film Czarno-Biały[]

  • Helen RoseJutro będę płakać
  • Beatrice Dawson – Klub Pickwicka
  • Jean Louis – Quenn Bee
  • Edith HeadTatuowana róża
  • Tadaoto Kainosho – Opowieść przy deszczu i księżycu
  • Film Kolorowy[]

  • Charles LeMaireMiłość jest wspaniała
  • Irene SharaffFaceci i laleczki
  • Helen Rose – Przerwana melodia
  • Edith HeadZłodziej w hotelu
  • Charles LeMaire i Mary WillsKrólowa dziewica
  • Najlepsze Efekty Specjalne[]

  • Paramount Studio – Mosty Toko-Ri
  • Associated British Picture Corporation – The Dam Busters
  • 20th Century Fox Studio – Deszcze w Ranchipur
  • Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany[]

  • Edward Selzer – Speedy Gonzales (z serii Zwariowane melodie oraz własnej)
  • Fred Quimby, William Hanna i Joseph Barbera – Good Will to Men
  • Walter Lantz – The Legend of Rock-a-bye Point (z serii o Chilly Willym)
  • Walt Disney – No Hunting (z serii o Kaczorze Donaldzie)
  • Najlepszy Krótkometrażowy Film na Jednej Rolce[]

  • Edmund Reek – Survival City
  • Robert Youngson – Gadgets Galore
  • Carson Davidson – 3rd Ave. El
  • Justin Herman – Three Kisses
  • Najlepszy Krótkometrażowy Film na Dwóch Rolkach[]

  • Wilbur T. Blume – The Face of Lincoln
  • Dore Schary – The Battle of Gettysburg
  • George K. Arthur – On the Twelfth Day...
  • Walt Disney – Switzerland
  • Cedric Francis – 24-Hour Alert
  • Najlepszy Film Dokumentalny[]

    Krótkometrażowy[]

  • Walt Disney – Men Against Arctic
  • Dore Schary – The Battle of Gettysburg
  • Wilbur T. Blume – The Face of Lincoln
  • Pełnometrażowy[]

  • Nancy Hamilton – Heen Keller In Her Story
  • Rene Risacher – Crèvecoeur (ang. Heartbreak Ridge)
  • ]

  •  JaponiaSamuraj
  • Nagrody Naukowe i Techniczne[]

    Klasa I[]

  • Firma National Carbon – za stworzenie i produkcje filtru świetlnego (ang. yellow flame carbon) dla zdjęć kolorowych
  • Klasa II[]

  • Eastman Kodak – za stworzenie Eastman Tri-X Panchromatic Negative Film
  • Farciot Edouart, Hal Corl oraz Paramount Studio Transparency Department – za rozwój i produkcje nowego projektora (ang. double-frame, triple-head background)
  • Klasa III[]

  • 20th Century Fox oraz firma Bausch & Lomb – za wprowadzenie nowego połączenia optyki medycznej ze zdjęciami filmowymi
  • Walter Jolley, Maurice Larson i R. H. Spies z 20th Century Fox – za proces rozpylania, służący do tworzenia metalicznych powierzchni
  • Steve Krilanovich – za ulepszenie oprzyrządowania sterującego pracą kamery
  • Dave Anderson z 20th Century Fox – za ulepszone reflektory oświetleniowe, zdolne utrzymać stałą jasność podczas zmiany dystansu.
  • Loren L. Ryder, Charles West, Henry Fracker oraz Paramount Pictures – za indeksowanie taśmy filmowej, w celu poprawnego dostosowania ramek do różnych szerokości ekranu
  • Farciot Edouart, Hal Corl oraz Paramount Studio Transparency Department – za nowy typ projektora (ang. dual stereopticon background projector)
  • Linki zewnętrzne[]

  • 28. ceremonia wręczenia Oscarów w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
  • Lista zwycięzców i nominowanych w bazie filmweb.pl (pol.)
  • Lista zwycięzców i nominowanych w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
  • Joe Mantell (ur. 21 grudnia 1915 w Nowym Jorku, zm. 29 września 2010 w Tarzanie, stan Kalifornia) − amerykański aktor filmowy i telewizyjny.Ernest Borgnine, właśc. Ermes Effron Borgnine (ur. 24 stycznia 1917 w Hamden w stanie Connecticut, zm. 8 lipca 2012 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Marty (1955; reż. Delbert Mann).



    w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

    Warto wiedzieć że... beta

    Reflektor – zwierciadło optyczne wklęsłe, służące do ograniczenia padającej na nie wiązki energii o charakterze falowym (np. promieniowanie elektromagnetyczne, fala akustyczna) do wiązki równoległej lub wąskiego kąta bryłowego.
    Opowieść przy deszczu i księżycu (jap. 雨月物語, Ugetsu monogatari) - film japoński z 1953 r., w reżyserii Kenji Mizoguchi.
    Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.
    Oscar za najlepszą reżyserię (The Academy Award for Directing) – jedna z nagród przyznawanych reżyserom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; nominacje są przyznawane przez członków Akademii pracujących w branży reżyserskiej. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii.
    Katharine Houghton Hepburn (ur. 12 maja 1907 w Hartford, zm. 29 czerwca 2003 w Old Saybrook) – aktorka amerykańska, laureatka czterech Oscarów i dwunastu nominacji w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej.
    Edythe Marrenner (ur. 30 czerwca 1917 w Brooklynie, zm. 14 marca 1975 w Hollywood) − amerykańska aktorka, nagrodzona Oscarem za rolę w filmie Chcę żyć!.
    Jacques Tati, właściwie Jacques Tatischeff (ur. 9 października 1907 w Le Pecq, zm. 4 listopada 1982 w Paryżu) – francuski aktor i reżyser, określany często mianem francuskiego Chaplina.

    Reklama

    Czas generowania strony: 0.048 sek.