27 czerwca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

27 czerwca jest 178. (w latach przestępnych 179.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 187 dni.

Pamela Wilson Ennismore (ur. 27 czerwca 1981) – kanadyjska zapaśniczka. Zajęła dwunaste miejsce na mistrzostwach świata w 2002. Złoty medal na mistrzostwach panamerykańskich w 2009 i srebrny w 2007. Czwarta w Pucharze Świata w 2001. Mistrzyni Wspólnoty Narodów w 2003. Najlepsza na akademickich mistrzostwach świata w 2002 i trzecia w 2006. Brąz na MŚ juniorów w 2001 roku. Biega w półmaratonach. Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Bogodar, Bogudar, Benwenut, Bożdar, Bożydar, Cyryl, Jan, Joanna, Maria, Maryla, Samson, Teresa, Włodzisław i Włodzisława, (niegdyś Władysław i Władysława, obecnie 30 czerwca).
 • Dżibuti – Święto Niepodległości
 • Katar – Rocznica Objęcia Władzy Przez Emira Hamada ibn Chalifa as-Sani
 • Międzynarodowe – Światowy Dzień Rybołówstwa (ustanowione przez ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa-FAO w 1984 roku)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • Matka Boża Nieustającej Pomocy
 • św. Cyryl Aleksandryjski (biskup, ojciec i doktor Kościoła)
 • św. Emma (wdowa, założycielka domów zakonnych w Austrii; wspomnienie w Niemczech i Słowenii)
 • bł. Ludwika Teresa de Montaignac (zakonnica)
 • bł. Małgorzata Bays (tercjarka)
 • Daniel Chapin Kinsey (ur. 22 stycznia 1902 w St. Louis, zm. 27 czerwca 1970 w Richmond) – amerykański lekkoatleta płotkarz, mistrz olimpijski.The Who – angielski zespół rockowy powstały w 1964, związany z subkulturą modsów, uważany za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszech czasów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ropczyce (ji. ראָפּשיץ) – miasto w zachodniej części województwa podkarpackiego, siedziba powiatu ropczycko-sędziszowskiego i miejsko-wiejskiej gminy Ropczyce. Położone jest na pograniczu Pogórza Środkowobeskidzkiego i Kotliny Sandomierskiej, nad rzeką Wielopolką.
  Martinus Justinus Godefriedus Veltman (ur. 27 czerwca 1931 w Waalwijk, zm. 4 stycznia 2021 w Bilthoven) – holenderski fizyk teoretyczny, noblista.
  Władysław Bartosik ps. „Broda” (ur. 15 września 1890 w Raszynie, zm. 27 czerwca 1940 w Lubzinie) – major dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, uczestnik I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej, w czasie okupacji hitlerowskiej organizator i pierwszy inspektor Inspektoratu ZWZ Rzeszów, zamordowany przez Niemców.
  Władysław Leon Czosnowski herbu Kolumna (ur. 27 czerwca 1841 w Starej Wsi, zm. 25 października 1916 w Warszawie) – powstaniec styczniowy, przedsiębiorca budowlany, działacz społeczny.
  Ignazio Bedini (ur. 27 czerwca 1939 w Prignano sulla Secchia) – włoski duchowny rzymskokatolicki posługujący w Iranie, w latach 1990-2015 arcybiskup Isfahanu.
  Kate Ziegler (ur. 27 czerwca 1988 roku w Great Falls, w stanie Wirginia) – amerykańska pływaczka, czterokrotna mistrzyni Świata na basenie 50 metrowym i rekordzistka świata.
  Wiktor Lemantowicz (ur. 15 kwietnia 1897 w Małym Korzewniku na Wileńszczyźnie, zm. 27 czerwca 1977 w ZSRR) - oficer Armii Czerwonej, generał brygady LWP.

  Reklama