25 stycznia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

25 stycznia jest 25. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 340 (w latach przestępnych 341) dni.

Remzi Musaoğlu (ur. 25 stycznia 1965) – turecki zapaśnik w stylu wolnym. Olimpijczyk z Barcelony 1992, gdzie zajął czwarte miejsce w kategorii 57 kg.Jie Schöpp, właśc. Shi Jie (chin. 施婕; ur. 25 stycznia 1968 w Baoding) – niemiecka tenisistka stołowa pochodząca z Chin, brązowa medalistka mistrzostw świata, dwukrotna mistrzyni Europy.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Ananiasz, Apollon, Artemia, Barcław, Emanuel, Emanuela, Juwentyn, Maksym, Miłobor, Miłosz, Paweł, Pęcisława i Projektus.
 • Polska:
 • Dzień Sekretarki i Asystentki (również 25 kwietnia)
 • Dzień Kryptologii (od 2008)
 • RosjaDzień Tatiany
 • Szkocja i Irlandia PółnocnaNoc Burnsa (gael. Burns Nicht; 25 stycznia lub w okolicach tego dnia)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim:
 • Nawrócenie św. Pawła Apostoła
 • Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia)
 • św. Ananiasz z Damaszku
 • bł. Emanuel Domingo y Sol
 • św. Projektus, biskup Clermont
 • Kościół Starokatolicki w RP – Uroczystość Patrona Kościoła Św. Pawła Apostoła
 • Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Filip Dylewicz (ur. 25 stycznia 1980 w Bydgoszczy) – polski koszykarz, gra na pozycji silnego skrzydłowego, obecnie zawodnik Asseco Arki Gdynia.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Klaudiusz, Tiberius Claudius Drusus Nero Germanicus, oficjalna tytulatura cesarska: Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus (ur. 1 sierpnia 10 p.n.e. w Lugdunum w Galii, zm. 13 października 54 n.e.) – historyk, czwarty cesarz rzymski od 25 stycznia 41 roku do swojej śmierci, syn Druzusa Starszego i Antonii Młodszej; bratanek cesarza Tyberiusza, stryj cesarza Kaliguli, brat Germanika.
  Królestwo Jerozolimskie – państwo założone przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej (1096-1099) na terenie Syrii i Palestyny. Było ono lennem Stolicy Apostolskiej.
  Tamilskie Tygrysy (Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu, LTTE) − organizacja tamilska żądająca utworzenia w północnej części Sri Lanki niepodległego państwa tamilskiego Ilamu. Powstała w 1976 roku i prowadziła działalność do końca wojny domowej na Sri Lance w 2009 roku. Jej przywódcą był Velupillai Prabhakaran.
  Tomasz Paweł Wontor (ur. 25 stycznia 1970 w Słubicach) – polski samorządowiec, przedsiębiorca i księgowy, w latach 2008–2010 wicemarszałek województwa lubuskiego.
  Arne Garborg, właśc. Aadne Eivindsson Gaborg (ur. 25 stycznia 1851 – zm. 14 stycznia 1924) – norweski poeta, dziennikarz i tłumacz.
  Brygida Frosztęga-Kmiecik (ur. 25 stycznia 1981 w Lędzinach, zm. 23 października 2014 w Katowicach) − polska reżyserka filmowa, scenarzystka i dziennikarka.
  Grzegorz VII (łac. Gregorius VII, zwany też Odkupicielem, właśc. Hildebrand OSB; ur. ok. 1020 w Sovanie, zm. 25 maja 1085 w Salerno) – święty Kościoła katolickiego, papież w okresie od 22 kwietnia 1073 do 25 maja 1085.

  Reklama