25 (liczba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

25 (dwadzieścia pięć) – liczba naturalna następująca po 24 i poprzedzająca 26. Warunek podzielności zapisanej w systemie dziesiętnym liczby przez 25 to, aby była dwiema ostatnimi cyframi były: 00, 25, 50 lub 75.

Liczba atomowa (Z) – liczba określająca, ile protonów znajduje się w jądrze danego atomu. Jest równa liczbie elektronów niezjonizowanego atomu. W symbolicznym zapisie jądra izotopu umieszczana jest w lewym dolnym indeksie:Liczby naturalne – liczby służące podawaniu liczności (trzy osoby, zob. liczebnik główny/kardynalny) i ustalania kolejności (trzecia osoba, zob. liczebnik porządkowy), poddane w matematyce dalszym uogólnieniom (odpowiednio: liczby kardynalne, liczby porządkowe). Badaniem własności liczb naturalnych zajmują się arytmetyka i teoria liczb. Według finitystów, zwolenników skrajnego nurtu filozofii matematyki, są to jedyne liczby, jakimi powinna zajmować się matematyka - słynne jest stwierdzenie propagatora arytmetyzacji wszystkich dziedzin matematyki Leopolda Kroneckera: Liczby całkowite stworzył dobry Bóg. Reszta jest dziełem człowieka.

Liczba 25 jest kwadratem liczby 5. Tym samym wyraża ona pole najmniejszego kwadratu zbudowanego na przeciwprostokątnej trójkąta, którego długości boków są wyrażone liczbami całkowitymi (naturalnymi) w twierdzeniu Pitagorasa.

25 w nauce[ | edytuj kod]

 • liczba atomowa manganu
 • obiekt na niebie Messier 25
 • galaktyka NGC 25
 • planetoida (25) Phocaea
 • 25 w kalendarzu[ | edytuj kod]

  25. dniem w roku jest 25 stycznia. Zobacz też co wydarzyło się w 25 roku n.e.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • dzielnik i cechy podzielności
 • symbolika liczb
 • 26 (dwadzieścia sześć) – liczba naturalna następująca po 25 i poprzedzająca 27. Warunek podzielności zapisanej w systemie dziesiętnym liczby przez 26, to aby była podzielna zarówno przez 2, jak i przez 13. Jedyna liczba wystepująca pomiędzy kwadratem a sześcianem liczb naturalnych.24 (dwadzieścia cztery) – liczba naturalna następująca po 23 i poprzedzająca 25. Warunek podzielności zapisanej w systemie dziesiętnym liczby przez 24 to, aby była podzielna zarówno przez 3, jak i przez 8
  Warto wiedzieć że... beta

  Mangan (Mn, łac. manganum) – pierwiastek chemiczny należący w układzie okresowym do grupy metali przejściowych.
  Messier 25 (znana również jako M25 lub IC 4725) – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Strzelca. Odkrył ją Philippe Loys de Chéseaux w 1745 roku.
  Twierdzenie Pitagorasa – twierdzenie geometrii euklidesowej dotyczące trójkątów prostokątnych, równoważne w istocie jest piątemu pewnikowi Euklidesa o prostych równoległych. W zachodnioeuropejskim kręgu kulturowym przypisuje się je żyjącemu w VI wieku p.n.e. greckiemu matematykowi i filozofowi Pitagorasowi, chociaż niemal pewne jest, że znali je przed nim starożytni Egipcjanie. Wiadomo też, że jeszcze przed Pitagorasem znano je w starożytnych Chinach, Indiach i Babilonii.

  Reklama