22 listopada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

22 listopada jest 326. (w latach przestępnych 327.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 39 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Cecylia, Ernestyna, Filemon, Filemona, Marek, Maur, Salwator, Stefan, Wszemił i Wszemiła.
 • Gwinea – Dzień Inwazji 1970 roku
 • Liban – Święto Niepodległości
 • Polska – rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa ustanowione przez Polski Czerwony Krzyż (do 26 listopada)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Cecylia (dziewica i męczennica)
 • św. Gorazd (apostoł Bułgarii)
 • Osiemdziesięciu pięciu błogosławionych męczenników z Anglii i Walii
 • bł. Salwator Lilli (franciszkański męczennik) i towarzysze
 • św. Sawa (apostoł)
 • bł. Tomasz Reggio (biskup)
 • Giuseppe Olmo (ur. 22 listopada 1911 w Celle Ligure – zm. 6 marca 1992 w Mediolanie) – włoski kolarz szosowy i torowy, złoty medalista olimpijski.Johann Crato von Krafftheim (niem. Johannes Krafft; również: Crato von Crafftheim; łac. Johannis Cratonis; ur. 22 listopada 1519 we Wrocławiu – zm. 19 października 1585 r., tamże) – niemiecki humanista, lekarz związany z Wrocławiem, nadworny medyk trzech cesarzy z rodu Habsburgów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Maria Keller-Siller (ur. 22 listopada 1893, zm. 24 czerwca 1990) – austriacka lekkoatletka specjalizująca się w sprintach, skoku wzwyż i skoku w dal.
  Grzegorz Miecugow (ur. 22 listopada 1955 w Krakowie) – polski dziennikarz, redaktor radiowej Trójki, wydawca i prezenter Wiadomości w TVP1, twórca i prezenter Faktów w TVN, felietonista „Dziennika Polskiego” i publicysta „Przekroju”.
  Tunis, (arab. تونس; [Tūnis]) – stolica Tunezji, położona w odległości ok. 10 km od Zatoki Tuniskiej na Morzu Śródziemnym, nad zachodnim brzegiem Jeziora Tuniskiego.
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.
  Pierre-Marie Coty (ur. 22 listopada 1927 w Anyama) – iworyjski duchowny rzymskokatolicki, w latach 1976-2005 biskup Daloa.
  Otton I (ur. 1 czerwca 1815 roku w Salzburgu, zm. 26 lipca 1867 roku w Bambergu), pierwszy król niepodległej Grecji 1832 - 1862, syn króla Bawarii - Ludwika I Wittelsbacha i Teresy von Sachsen-Hildburghausen. Jego żoną była Amelia Oldenburg.
  Aneta Beata Kręglicka (ur. 23 marca 1965 w Szczecinie) – modelka, fotomodelka, bizneswoman. Pierwsza Polka wybrana Miss Świata. Jest ambasadorem marki Apart Diamonds.

  Reklama