• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 21 lipca  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Inkwizycja, Inquisitio haeretica pravitatis, Sanctum officium (łac. Inquisitio – śledztwo, badanie) – nazwa systemu śledczo-sądowniczego Kościoła katolickiego działającego od XIII do XIX wieku, utworzonego w celu wyszukiwania, nawracania i karania heretyków w oparciu o postanowienia ujęte w dokumentach soborowych, synodalnych oraz bullach papieskich.Wołodymyr Małaniuk, ukr. Володимир Маланюк (ur. 21 lipca 1957 w Archangielsku) – ukraiński szachista, arcymistrz od 1987 roku.

  21 lipca jest 202. (w latach przestępnych 203.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 163 dni.

  Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Andrzej, Arbogast, Benedykt, Daniel, Ignacy, Jan, Julia, Just, Klaudiusz, Laurencjusz, Laurenty, Prakseda, Wawrzyniec, Wiktor i Zotyk.
 • Belgia – Święto Niepodległości
 • Guam – Święto Wyzwolenia
 • wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Apolinary (pierwszy biskup Rawenny i męczennik)
 • św. Daniel (prorok)
 • św. Prakseda (siostra św. Pudencjany)
 • św. Wawrzyniec z Brindisi (prezbiter i doktor Kościoła)
 • św. Wiktor z Marsylii (męczennik)
 • Dirk "Dick" Jacobus Willem Nanninga (ur. 17 stycznia 1949 w Groningen) – były holenderski piłkarz, występujący na pozycji napastnika. Występował w takich zespołach jak BV Veendam, Roda JC Kerkrade i MVV Maastricht. Miał także krótki epizod w Hongkongu, w zespole Seiko Hongkong. Nanninga w reprezentacji Holandii wystąpił 15 razy, zdobywając 6 goli. Zdobył gola w finale MŚ 1978 rozgrywanych w Argentynie, gdzie Holandia grała z Argentyną. Nanninga zdobył gola w 82 minucie, na 1:1, co dawało w dalszym ciągu szansę Holendrom na zdobycie Pucharu Świata. W dogrywce do bramki Holendrów trafili jednak Mario Kempes i Daniel Bertoni, dzięki czemu Argentyna wywalczyła mistrzostwo świata.Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Fabrice Colas (ur. 21 lipca 1964 w Rueil-Malmaison) – francuski kolarz torowy, brązowy medalista olimpijski oraz pięciokrotny medalista mistrzostw świata.
  Ralph Cook Craig (ur. 21 czerwca 1889 w Detroit, zm. 21 lipca 1972 w Lake George w stanie Nowy Jork) – amerykański lekkoatleta sprinter, dwukrotny mistrz olimpijski.
  Jaime Murray (ur. 21 lipca 1977 w Londynie) - brytyjska aktorka filmowa i telewizyjna. Najbardziej znana z roli Stacie Monroe w serialu BBC Przekręt oraz Lili w serialu Dexter kanału Showtime.
  Jakub Ferdynand Bogusławski (ur. 30 maja 1759 w Brześciu Litewskim, zm. 21 lipca 1819 w Warszawie) – polski oficer, powstaniec kościuszkowski, legionista, oficer armii Księstwa Warszawskiego, pułkownik Korpusu Weteranów Królestwa Polskiego, znany z niepospolitej odwagi i wsławiony wieloma pojedynkami.
  Zofia Starowieyska-Morstinowa (ur. 21 lipca 1891 w Bratkówce koło Krosna, zm. 3 lipca 1966 w Krakowie) – polska eseistka, krytyk literacki.
  José Manuel Estepa Llaurens (ur. 1 stycznia 1926 w Andújar) – hiszpański duchowny rzymskokatolicki, kardynał. Był sufraganem madryckim i tytularnym biskupem Tisili od 1972 do 1983, ordynariuszem polowym Hiszpanii od 1983 do 2003, tytularnym arcybiskupem Velebusdus (1983-1989) i Italica (1989-1998). W listopadzie 2010 roku będącego już na emeryturze biskupa, papież Benedykt XVI wyniósł do godności kardynalskiej.
  Yūshin Okami (jap. 岡見勇信, Okami Yūshin, ur. 21 lipca 1981 w Kanagawie) – japoński zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi średniej. Aktualnie związany z amerykańską organizacją UFC.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.232 sek.